WTF? Olenko tulossa hulluksi?

FuckinFreak

Olen 25 vuotias mies. Viimeisen kuukauden aikana olen alkanut miettimään vakavasti omaa mielenterveyttäni. Olen avoliitossa ja RAKASTAN yli kaiken avovaimoani ja olemme mielestäni hyvä tiimi joka kestää loppuelämämme! Mutta miksi helvetissä saan hänestä aivan käsittämättömiä ajatuksia päähäni?? Esim. olemme syömässä ja keskustelemme samalla maailman menosta niin ajatukseni sanovat että lyö häntä haarukalla kurkkuun..Vaikka en oikeasti halua edes sitä? Tänä iltana kun kävin antamassa hyvän yön suukon ja mukanani oli kynä (olin tekemässä paperihommia ja poikkesin makuuhuonesessa) ja kun halasin häntä nii ajatukseni sanoivat että lyö sillä kynällä! MIKSI IHMEESSÄ SAAN TUOLLAISIA AJATUKSIA PÄÄHÄNI? En tahdo hänelle mitään pahaa! Rakastan häntä enemmän kuin ketään muuta koskaan aikaisemmin enkä ikipäivänä haluaisi häntä elämästäni pois! Ja oon miettiny nii perkeleesti että mistä moiset ajatukset oikee johtuu? Kuukausi sitten tuli ensimmäisen kerran ja niitä tulee muutaman kerran viikossa. Pelkään kuollakseni että herään joku aamu että olen tappanut hänet unissani. Olen viikon päivät sitten käynyt lääkärillä kun epäilen olevani masentunut. Lääkäri teki beckin testin ja sen mukaan olen lievästi masentunut. Viikon päästä menen uudestaan keskustelemaan lääkityksestä yms. En kertonut hänelle näistä ajatuksista. Mutta en tiedä onko noilla mitään tekemistä tämän asian kanssa? Luonnollisestikaan en ole puhunut avovaimolleni näistä friikeistä ajatuksista vielä mitään.. Mille lääkärille tässä täytyy lähteä?

4

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jozzuuu

      Hei!
      Nuo ovat ns.pakkoajatuksia.Et toteuta niitä,mutta ne ovat pelottavia ja häiritseviä. Mielenterveystoimistoon tai sano ainakin lääkärille niistä, kun oot menossa. Et ole tulossa hulluksi. Häiriöön on apua:lääkitys sekä terapiaa. Itse elänyt lapsuudesta saakka kaikenlaisten ajatusteni ja pakkotoimintojen kanssa.Koskaan en ole mitään hullua tehnyt :) tai siis vakavaa ainakaan :)
      Tsempppiä!

    • apua löytyy

      Minun miehelläni ollut noita ajatuksia nuoresta pitäen. On nyt yli 50v. Aikoinaan pelkäsi että vahingoittaa lapsia jopa.

      Kyse on tosiaan pakkoajatuksista. Henkilöillä voi olla myös pakkotoimintoja, eli on toistettava tiettyjä juttuja esim tarkistaa useita kertojaettei ole levy päällä jne...tietyt jutut tehtävä tietyssä järjestyksessä ...

      Työterveyslääkäri tai terveyskeskulääkäri antaa lähetteen psykiatrille. Noin meni miehen kohdalla. Terapia ehkä lääkitys paikallaan mutta hienoa, että olet itse havahtunut hakemaan apua ongelmaasi. Ei kannata pelästyttää vaimoa.
      Ethän ole taipuvainen agressiivisuuteen kännissä?

      • välirauhan väki ry

        Aloittaja, FuckinFreak on kokonaan toinen tyyppi mitä sanoo, ei 25v vaan lähes tuplasti tuo. Ihmettelen tollattia vuodatuksia, yöllä!


    • FuckinFreak

      Haha! Kiva kuulla olevansa viiskymppinen.. =) hankala näin netin välityksellä todistaa ikäänsä..ja miksi en sais vuodattaa sillon ku haluan? Vaikka keskellä yötä?

      Niin ja takas aiheeseen: en oo kännissä riidanhaastaja..hmm..vai pakkoajatuksia..onko ne yleisiäkin? täytyy mainita työterv.lääkärille et voisko se laittaa lähetteen psykiatrille..en noista lääkkeistä kovin perusta..jos ei mikään muu tehoa nii sit voin harkita..tosin tiiä kattaako tuo meidän firman työterveyshomma psykiatria..onko sellaisen luona käyminen kallista jos omasta pussista joutuu laittaan? Onneksi noita pakkoajatuksia ei yhtenään tule, vois nimittäin alkaa haittaamaan liikaa..mikähän tuo on yhtäkkiä tuonu nuo päähäni? Stressi ja univaje on ollu kyllä aika suurta..onneksi kohta kesälomalle..tammikuusta maaliskuuhun söin roaccutanin halpisversion isotretinoin kuurin jonka haittavaikutukset ovat aika voimakkaat..joudun jättämään sen kesken kohonneiden verenrasva-arvojen takia..täytyy siitäkin aiheesta keskustella samalla sen lääkärin kanssa kun unohdin mainita siitä edellis kerralla..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      82
      2627
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      52
      2597
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      68
      2543
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      74
      2443
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      41
      1960
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      56
      1894
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      105
      1779
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      22
      1327
    9. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1327
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      17
      1158
    Aihe