Ulkomainen kivifirma

kuka barry?

Mikäs tää juttu on, kun just kävi ovella joku äijä joka teki siltä istumalta tarjouksen pihan kivettämisestä kaikkine töineen. Kuulemma "very bjuutuful" työnjälki. Kiertelee valkoisella Toyota pickupilla, ja antoi mulle 11 000e tarjouksen pihasta, joka on n. 250-300m2. Eli hinta on neliöltä 37-44e. Onko hirveä hinta? Mun mielestä kivet ovat olleet jotain 15-20e per neliö, ja töihin kuuluisi pihan tahaus, asennushiekka kivien asentaminen.

Vähän ihmetytti kun äijä vaan ilmestyi pihaan, heitti samantien tarjouksen ja otti mun puhelinnumerot. Ei antanut omaansa kun ei kuulemma ole puhelin mukana, Barry oli nimi ja Walesista ovat kuulemma porukalla tulleet tänne tekemään jotain urakkaa. Ja kokonaan englanniksi vedettiin keskustelu. Olisi halunnut päätöksen siinä ja nyt, mutta suostui siihen että soittaa mulle huomenna klo 09. Sanoin kyllä että voi mennä viikko kun mietin asiaa, mutta ei auttanut.

Tuli vähän mieleen se Huijarirakentajat-ohjelman Englannista...Tähän mennessä olin kyllä harkinnut asfalttia jos sen saisi ~15e neliöhintaan. Olisi siinä huima ero, vaikka Barryn mukaan asfaltti on tooosi huono kun se menee mutkalle aina, mutta hänen kivet on aina suorassa.

18

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Walesin Barry

      Et sitten tajunnut kysyä yrityksen nimeä, vaikka tuskin tekee edes yrituksen piikkiin? Musta tuntuu, että kannattaa unohtaa koko Barry..

      • alku-peräinen

        Juu ei sanonut firman nimeä. Tojota ei ollut hänen, jotain se höpisi vaimosta ja että auto on lainassa. Mutta tärkeintä oli, että mulla on kaunis talo ja siihen tehdään kaunis piha. Ja koko ajan sitä kiinnosti, että kuinka korkealle kivetys tehdään, jääkö rajakiven korkeudeksi sentti vai kaksi. Ja mun mielestä noi on juttuja mitä mietitään sitten vasta, kun soppari tehdään.

        Kysyin kyllä että tuleeko kuitti kans, ja vakuutti että tulee. Mutta mahtaako mennä kotitalousvähennykseen? Käsitin, että pitää olla suomalainen firma suomalaisella Y-tunnuksella. Jos se vähennys jää saamatta, niin silloin hinta ei olekaan enää niin edukas.

        Ja mites takuut? Tuleeko ne walesista takaisin oikaisemaan kivet ja kuprut? Ehkä ei.

        Sanon huomenna sille, että nou diil. Mutta että tämmöinen jamppa nyt kiertelee ovelta ovelle. Netistä löysin 2005 juttua jostain irlantilaisesta firmasta joka myi asfaltointia vähän samalla tavalla...Tuntuu vähän kummalta tulle Walesista asti tänne tekemään jotain kivihommia, mitä kuka tahansa apina tekee. Ei kivien kantamiseen professoria tarvita...


    • juristi-----

      Juu ja samat tyypit tehneet kattoremppoja...työn jälki huonoa ja homma jäänyt kesken!

      Itseään saa vaan syyttää, jos menee tekemään diilin tuollaisten kanssa. Itse tekisin vaan (kirjallisen) sopimuksen y-tunnuksen omaavan firman kanss, mikä kuuluu ennakkoperintärekisteriin!!!

    • MaaKuu2

      ÄLÄ

    • kuka barry?

      Joo. Jospa teen niin että antaa Barryn asentaa itse itselleen kivet vaikka einariinsa. Soittelen tällä viikolla itse Lemminkäiset ym. ja kysyn asfaltin hintaa.

      Tuntuukin vähän oudolta myydä 11te tuotetta ovelta ovelle. Saa nähdä kuinka monelle naapurille ilmestyy kivikasa pihaan.

      • maanvaivat

        mustilaiset häipyivät leireineen halikon pellolta keskiyöllä!
        tuliko kiire? "hjuva eu"!(rosvoja)


    • samaa porukkaa??

      Englantia sönköttäviä kauppiaita kävi alkukesästä rimpauttamassa ovikelloa ja "kauppiaalle" on kädessä silloin mielestäni värikarttoja. En katsonut sen tarkemmin, vaan no thanksin jälkeen vedin oven kiinni. Kaiffareilla oli autona musta avolava ( ei kovin suuri) ja lavalla näkyi olevan jos jonkinlaista rakennustyökalua ja pänikkää.

    • Kiertolaisia ovat

      Joo, nuo ovat noit Irlannin kiertolaisia. Eivät ole luotettavia. Googlaa travellers ja Ireland, niin saat tietoa.

      • kuka barry?

        Liittyyköhän tää jotenkin niihin asuntoautoihin ja telttoihin mitä Sauvo/Paimio välillä on? Eli kun ajat vanhaa ykköstietä Turkkuse päin, niin siellä vasemmalla näkyy pellonreunassa läjä asuntoautoja, ilmestyivät sinne pari viikkoa sitten. Siellä on mun mielestäni ollut joka vuosi noita autoja kesäaikaan.

        Voihan se olla joku paikallinen pienlahkon herätystilaisuuskin ;)

        Ihmettelin vaan kun se Barryn auton oli aikas uusi valkoinen Toyota pickup, taisi katollakin olla huomiovilkku. Eli näyttänyt ollenkaan samalta mitä se yksi etninen kiikarikauppias Halikon K-kaupan edessä Hiacellaan..


    • los Jormas

      Vuohensaaressahan nuo majailivat, kun pojan kanssa siellä kävin viim viikol. Muistaakseni sekin mies joka myi pari vuotta sitten niitä agrekaatteja

      • los Jormas

        Niin nimi oli barry myös


    • kuka barry?

      No eipä Barry soitellut tänään takaisin. Varmaan kyselin liikaa kuiteista ja takuista ;)

    • Kuka välittäisi?

      onko maanomistajakin romaani?(pitäisikö vuokrata piha keskustasta?)

      harmaataloutta lisää,viranomaisetkin "toimettomia!"

      suomalainen jos toimii tuolla tavalla niin on "kytät perseessä kiinni,HETI"..
      ..kohta saavat starttirahaa ja 2-vuotta ilman alvia...

    • takapainomaksuposti

      Kotitalousvähennyksen saa, jos firma löytyy ennakonperintärekisteristä ja työn osuus on eroteltu laskuun.

      Näistä kiertelevistä rakennusukoistahan on tullut juttua joka kesä, yleensä ei kovin positiivisessa mielessä.

      Tavalliset pihakivet maksaa 12-20€ neliö ja reunakivillä ja muilla neliöhinta nousee siitä ylöspäin. Netistä löytyy hinnastoja, laske niistä mitä tarvikkeet maksaisi. Mistä lie hankkivat kivensä mitä aikovat käyttää...

      Takuiden perään on varmasti turha haikailla ja pohjatöiden osuus on hinnassa melko suuri ja sen jos tekee huonosti, niin ensi kesänä purat sen kivetyksen ja teet pohjat uudelleen.

      Itse en missään tapauksessa ainakaan maksaisi etupainotteisesti, eli huolehtisin että maksan vain sen mitä pihalle on tuotu etten jää saannin puolelle kun huomaan porukan häipyneen maasta ja homman jääneen kesken.

    • barry soitti!

      Ylläri pylläri, Barry soitti just 10 sekuntia sitten. Sanoin että otin diilin jo muualta ja että se siitä. Mutta huomenna nähdään, kun ajelen Turkkuse töihin, että onko karavaani palannut Sauvoon :D

    • kerrankusetettu

      Syy noihin ovella käynteihin on myös varastaminen. Jos asunto näyttää tyhjältä niin aivan varmasti lähtee kaikki irtotavarat mukaan. Ja jos postilaatikossa on iso kasa postia, niin yöllä tulevat vierailulle.

      Noilla on myös hyvin järjestelmällinen tavaroiden ulosroudaaminen suomesta järjestetty. Kaikki kalliimpi lähetetään valeyritysten kautta lentorahdilla ulkomaille, teeveet, tietokoneet, polkupyörät jne.

      Kannattaa olla varovainen noiden kanssa.

    • verottomasti

      Varmaan sitä tylyä "karavaanari" porukkaa jotka majoittuivat autoillaan jokin aika sitten halikon pelloilla eivätkä suostuneet lehdelle kommenttia antamaan.
      Ne ainakin olivat ulkolaisia ja tulleet tänne bisnestä tekemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1230
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      646
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      55
      561
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe