- "kysymys jumalten olemassaolosta jätetään avoimeksi". Onhan noita kysymyksiä olemassa, joita ei täysin tunneta. Suotakoon tilaa pohtia muultakin näkökantilta kuin aineelliselta. Kaikki tiedehaarat palvelee ihmiskuntaa myös humanistiset tieteet.
- Alister Mcgrathilla on selkeyttävää näkemystä tieteen ja uskonnon välisistä kiistoista. Juuri hänen yksi kirja parasta aikaa lukujen alla. Hänellähän on teolgia ja luonnonontieteet hallussa. Teistiseen evoluution uskova.
- Ateismi ei kuuluu tieteisiin, mutta evoluutioteoria kuuluu luonnontieteisiin, eikä sitä ole tarve kenenkään ihmisen väheksyä , koska yhtenä tieteen muodoista palvelee koko ihmiskuntaa. Ongelmia tulee aina, kun luonnontietelijät alkavat selittää uskontoa tai teologit luonnontiedettä.
- wintrollaattorin huomaa olevan agnostikko eli ei sulje jumal mahollisuutta kokonaan pois ateistien tavoin. Joten avoin keskustelu ja vuorovaikutus onnistuu hyvin uskovaistenkin kanssa :)
- >>>Ne, jotka hylkäävät Jumalan sanan ja koettavat antaa hänen luomistyölleen tieteelliset alkuperusteet, ajelehtivat vailla karttaa ja kompassia tuntemattomalla valtamerellä. >>>
Tässä taas yritetään asettaa tiedettä (tietoa) narikkaan ja asettaa sen tilalle raamatun selittämään ihan kaikkea.
Raamattu ole biologian tai maantieteen oppikirja, vaan uskonkirja. Minusta Kristillinen usko ei ole ole uhanalainen luonnontieteiden tähden. Usko on uskoa ja tiede tiedettä ovat täysin eri näkökulmia. Tiede vaan todistaa Jumalan luomasta maailmasta faktoja. Tiukkapipoiselta kristityltä näissä näkemyksissä turha odottaa joustoa mihinkään suuntaan ja se on valitettavaa. - wintrollaattorilta mielenkiintoisia ja haastavia kysymyksiä. En kykene sinulle Jumalan olemassaoloa mitenkään todistamaan. Heittäisin tähän Filosofi Richard Swinburnen ajatuksen:
"Minä oletan Jumalan, joka selittää sen, miksi tiede selittää. Juuri tieteen menestys sen pystyessä osoittamaan, kuinka perinpohjaisen järjestynyt luonnon maailma on, tarjoaa vahvan perusteen uskoa, että on olemassa vielä syvempi syy tälle järjestykselle.”
Uskon siis Jumalaan! - Luonnontiede ei taida koskaan maailman syntyä selvittäessään päästä pitemmälle kuin alkuräjähdykseen asti. Missä tilassa ja todellisuudessa räjähdys sitten tapahtui, ja kenen toimesta ? silloin kuvioihin sopii hyvin selitykseksi teologia.
