safiris
64-vuotias, eläkkeellä. Varattu. Aika menee pihatöissä, lukemisessa, ystävien ja tämän tietokoneen kanssa.
Uskova. Kuulun ev. lut kirkkoon. Mutta käyn muissakin seurakunnissa.
Motto: Päivä vain ja hetki kerrallansa. Eilinen meni, huomisesta ei vielä tiedä. Vaikeaahan se on. Useimmiten.
Kotimaa: ---
Koulutus: Melkein valmistunut
Ammatti: Muu
Siviilisääty: Varattu
Lapset: Olen ylpeä vanhempi
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia1 aloitusta · 16 kommenttia
- Al-anon on myös kaikkia meitä varten, jotka olemme "sairastuneet" jonkin läheisen juodessa. Aviopuoliso, lapsi, ystävä, isä, äiti. Meitä on paljon. Omalta kohdaltani menin sinne, kun tapasin raittiin alkoholistin (oli ollut juomatta yli 20 vuotta), joka kehotti minua menemään.
Olen saanut siellä itseni kasaan liitosta narsistin kanssa. Ymmärtänyt, että alkoholi oli ollut elämässäni hyvin monessa vaiheessa "sairastuttamassa" minua. Isä, appi, läheinen työkaveri, lasteni serkku. Kaikki olivat hyvin pahasti vahingoittaneet läheisiään. Suosittelen lämpimästi. - Minä myös suosittelen Al-anonia. Itse olen käynyt vuosia. Saat varmuutta ratkaisuusi, olkoon se mikä tahansa.
- Toissailtana oli jo ainakin meidän kaupunginosassa puolen tunnin sähkökatkos. En jaksanut lähteä katsomaan, kuinka laaja oli. Mutta ei tontilla ympäri pyörien näkynyt missään valoja. Ja keskellä asuinaluetta olen.
Lunta on tullut. Olen yrittänyt kiireimmät ottaa, että pääsee kulkemaan. Välipäivät meneekin sitten siirtäessä niitä lumia sivummalle, ettei keväällä tulva yllätä, kun tontti on kalteva. Sitten on vedet kellarissa.
Ristiselkä vähän kipuilee rankemman päivän jälkeen. Olen joka aamu yrittänyt jumpata. Särkylääkkeillä päässyt eteenpäin. Ainakin toistaiseksi... - Ne vanhan malliset on juuri niitä käyttölinjaisia. Ja useimmiten harmaita, musta-harmaita.
Mustamantteliset on useimmiten niitä uusia, jalostettuja, näyttelylinjoista. - Kannattaa todella miettiä ja ottaa selvää kasvattajista.
Itselläni on ollut aikanaan 30 vuotta saksanpaimenkoiria. Viisi pentuetta ja kennelnimi. Ei varsinaisesti kenneliä, vaan pentue kerrallaan.
Mielestäni ehdottomasti käyttölinjainen. Ne on jalostettu terveiksi sekä päästään että kropaltaan. Käypä Sissinheimon Kennelin sivuilla. Heillä on myös vinkkejä pentueisiin, jotka ovat lähtöisin heiltä. Omanikin oli.
Omistaja, Sirpa Pellikka on kirjoittanut Saksanpaimen-kirjan aikanaan.
Suosittelen lämpimästi. Ekä kirjaa että kenneliä.
Sanoin aina omien pentujeni ostajalle: Pidä tästä vauvasta hyvää huolta ensimmäinen vuosi, niin se pitää sinusta huolen kymmenen seuraavaa vuotta.
Onnea Sinulle ja tulevalle lemmikillesi! - Äitini oli uskossa, isäni ei. Tuli ero. No...luonteetkin olivat aivan vastakkaiset ja silloin 1945-1970 oli käskyt/säännötkin uskoville erilaiset.
Itse menin 17-vuotiaana naimisiin, koska olin "langennut", antanut periksi ei-uskovan pojan ruinaamisille. Oli pakko mennä, kun oli tehnyt "sitä". Mieheni löysi toisen, 22 vuoden ja kolmen lapsen jälkeen. Toinen avioliitto kariutui siihen, että 23 vuoden liiton jälkeen selvisi, että hän on narsisti, valehdellut ja pettänyt minua koko liittomme ajan. Usko oli siinäkin liitossa erottava tekijä. Minä olin luvannut Jumalan edessä rakastaa kuolemaan asti. Hän ei sitä ollut tosissaan luvannut. Koska ei pitänyt lupaustaan. Nyt seurustelen uskossa olevan miehen kanssa. Saa nähdä, onko tämä parempaa ja kestävämpää. Ainakin tietynlainen sopusointu on olemassa, jota ei aiemmissa suhteissa ole ollut. Seksiä oli toisessa liitossa ennen avioliittoa. On nytkin. Mielestäni liitto alkaa silloin, kun itse Jumalan edessä sitoudun mieheen, lupaan olla hänelle uskollinen. Aika näyttää. 64-vuotias rakastunut - Se on. Nimittäin avantoon meno. Ja muutama minuutti sen jälkeen. Mutta kun sitten on nivelet kivuttomat edes pari päivää ja olo paranee, niin sen hetken kauheuden kestää. Viimeksi kävin viime sunnuntaina. Vuoksen vesi oli 0 astetta.
- kuulemma.....
Itselläni on hormonit vielä käytössä. Syksyllä meinaan lopettaa, sitten tiedän varmemmin...... - Hautaustoimistot tekee, tai ainakin tietää, kuka tekee. Pankit on kalliimpia.
- ..tuonne meni....no löytyy se sieltäkin, vai?
- Yllytetään toisiakin. Minulla on pieni epäilys, että Senioriliike on ensi eduskuntavaaleissa. Silloin minä kyllä "loikkaan". Vai käännän takin, vai mitä se nyt sitten on. Olen koko ikäni äänestänyt yhtä ainoaa puoluetta, mutta.....
Jaksellaan! - liityinkin Senioriliikkeeseen. Joko kävit katsomassa? Liike tulee laajenemaan ympäri Suomen. Joka puolelle, uskoisin, on vähän pakko..ei muutakaan turvaa löydy.
Minäkin olen tehnyt hoitotestamentin, jo vuosia sitten. Olen omassa työssäni kuullut myös karmeita kertomuksia. Me hoidamme vielä vanhempamme, mutta olemme kai opettaneet omat lapsemme niin itsekkäiksi, etten minä ainakaan usko yhdenkäään kolmesta minua tulevan hoitamaan.
http://www.senioriliike.fi/ - olen jäämässä vapusta vapaalle. En tiedä vielä eläkettäni...kun jään vielä kaiken lisäksi kaksi vuotta ennen henkilökohtaista eläkeikää.... En vain jaksa enää. Hoidan päivittäin äitini, 84v, asioita, mieheni on ollut eläkkeellä jo pitkään...
Joulukuussa perustettiin Senioriliike. Puolueeton. Suosittelen...taitaa olla ainut toivomme.
http://www.senioriliike.fi/ - Voit kirjautautua netin kautta. Olen jo pitkään ajatellut, että mihin tästä joutuu..... Nyt laitan toivoni tuohon Senioriliikkeeseen (ja Jumalaan). Oletko lukenut Tarja Tallqvistin kirjan: "Kuka vierelles jää"? Karmeaa luettavaa...en halua!!!!!
- On perustettu joulukuussa. Tarkoituksena kerätä meidät ajoissa vaikuttamaan omaan vanhuuden aikaiseen hoitoomme. Tarkoitus on perustaa vanhusasiamies asioita hoitamaan. Tarkempia tietoja löytyy www.senioriliike.fi.
Suosittelen. Liityin itse pari viikkoa sitten jäseneksi.
Hoidan aika paljon äitiäni(84v), vaikka omatkin rempat rassaa. Ja vanhuus pelottaa.
s. 1946 - Tanssi käy liiaksi nivelrikkoisiin polviini. Yritän liikkua muuten. Vesijuoksua, avantouintia, pyöräilyä. Kuntosalillekin pitäisi ehtiä, mutta työ vielä hieman häiritsee harrastuksia(olen osa-aikaeläkkeellä). Käyn työväenopistossa yrittämässä oppia venäjää. Luen, teen käsitöitä, sienestän ja marjastan kesällä. Lisäksi tiirailen lintuja.