Olavi Voittosesta kantelu tuomiokapituliin
Olli Seppälä 19.07.2011 10:52
Suomen Rauhanyhdistysten keskusyhdistyksen puheenjohtajasta [b]Olavi Voittosesta[/b] on tehty kantelu Oulun tuomiokapituliin. Valittaja on pyytänyt tutkimaan harjoittiko Voittonen hengellistä väkivaltaa Lumijoeella vanhoillislestadiolaisten suviseuroilla pyytäessään Haaparannan seurakunnan kirkkoherra Kimmo Sulilaa tekemään parannusta. Valituksen tekijä on Sulilan vaimo Anne Sulila.
Kotimaa24 on kertonut aikaisemmin kanteluun johtaneen tapahtuman taustoista. Suviseuroissa Voittonen oli Sulilan mukaan sanonut, että ”sinun on tehtävä paljon parannusta”.
Oulun tuomikapitulissa kanteluun ei kesälomista johtuen vielä ole ehditty tarkemmin tutustua.
- Kantelu on kansalaisen oikeus viranhaltijaa vastaan, ja tässä tapauksessa Voittonen on pappina viranhaltija. Se että valituksen tekijä on vaimo eikä asianomainen itse, ei aiheuta lisäpohdintaa, sillä joskus kapituli voi saada esimerkiksi median kautta tietoonsa asioita ja ryhtyä tämän tiedon perustella omaehtoisesti tutkimaan tapausta, sanoo lakimiesasessori Osmo Rahja Oulun tuomiokapitulista.
Kantelun käsittely alkaa kapitulissa lähiviikkoina ja ratkaisu saataneen alkusyksystä.
Kantelusta kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.
Lähde: http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/5688-olavi-voittosesta-kantelu-tuomiokapituliin
Olavi Voittosesta kantelu tuomiokapituliin
8
178
Vastaukset
- Historiaa tuvassa
Hienoa Anne Sulila. Jonkun on uskallettava avata suunsa. Kun sen rohkeasti tekee, saakin huomata että vahvimmaltakin on aseet riisuttu
- pölhökustaaabc123
Voittosen kannattaisi nyt vetäytyä hetkeksi nuolemaan haavojaan, jotka sai Sulilan harjoittamasta fyysiestä ja henkisestä väkivallasta.
- 24
Jokohan vankilan portit avautuvat myös Olavi Voittoselle kuten tytärtään vuosikausia raiskanneelle SRK:n tilintarkastajalle Seppo Tervolle avautuivat 4 vuodeksi?
- hannestapani
Tuskin kuitenkaan vankilan portit avautuvat Olavi Voittoselle. Lainsäädännössä henkinen väkivalta ei ole luokiteltu vankeustuomion aiheiseksi, huolimatta siitä, että olisi henkisellä väkivallalla aiheuttanut lukuisia itsemurhia, joutumisia hourulaan jne.
- hannestapani
Ainoa, mistä voisi seurata vankilatuomio, on se, että SRK:n johto ja johtokunta ovat peitelleet, väheksyneet, vaientaneet pedofilian uhreja, asiantuntijoita, lehdistöä, tiedotusvälineitä ja olleet ilmoittamatta poliisille vl-liikkeessä riehuneita pedofiileja n. 30 vuoden ajan... Mutta kuinka tämä saadaan oikeudessa todistetuksi? Se onkin toinen juttu, vaikka julkisuudessa esitetyn perusteella todisteet näyttävät riittäviltä...
- reggae reino
Kimmo Sulila on hienointa mitä mädästä vl-liikkeestä löytyy. Rohkea mies! Hatunnosto myös urhealle naiselle Anne Sulilalle! Ei ole helppoa nousta vl-mafiaa vastaan.
- hannestapani
Kaleva: Voittonen ja Sulila sanasodassa
Olli Seppälä19.07.2011 15:11
Suomen rauhanyhdistysten keskusyhdistyksen puheenjohtaja Olavi Voittonen ja Haaparannan kirkkoherra Kimmo Sulila ovat sanasodassa Kaleva.fi:n sivuilla. Voittonen sanoo Sulialan syyllistyneen Lumijoella vanhoillislestadiolaisten suviseuroilla ”fyysiseen ja henkiseen väkivaltaan”. Sulila pitää Voittosen lausuntoa kunnianloukkauksena.
Kaleva.fi:n haastattelema Olavi Voittonen sanoo olevansa yllättynyt hänestä tuomikapitulille tehdustä valituksesta. Kapitulin näkökulmasta kyse lienee kantelusta.
Kalevassa kerrotaan, että Voittonen oli perjantaina 30.6. suviseurojen puhujien ja seurakuntavanhinten kokouksen jälkeen Sulilan mukaan sanonut "sinun on tehtävä paljon parannusta".
"Ihan täsmälleen en ole sillä tavalla sanonut. Joka tapauksessa hänhän syyllistyi päivän mittaan sekä fyysiseen että henkiseen väkivaltaan. Opetuksessa oli sellaista, mikä poikkeaa meidän kristillisestä käytännöstämme, ja luonnollisesti myöskin se, että hänen sielunhoidollinen menetelmänsä omalta osaltaan oli virheellinen siinä tapauksessa, mikä liittyy helatorstaihin", Voittonen kommentoi Kalevassa.
Kimmo Sulila pitää Kalevan.fi:n hieman myöhemmin julkaisemassa haastattelussa Voittosen puheita loukkaavina.
”Minusta se on kunnianloukkaus. Hyvin vakava. Minä en ole syyllistynyt fyysiseen enkä henkiseen väkivaltaan", Sulila kommentoi.
"Aion olla yhteydessä juristeihin", Sulila sanoo.
Lähde: http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/5691-kaleva-voittonen-ja-sulila-sanasodassa - hannestapani
Kirkkoherra Sulila: Tämä on kunnianloukkaus
Jouni Knihtilä
Haaparannan kirkkoherra Kimmo Sulila on hyvin järkyttynyt SRK:n puheenjohtajan Olavi Voittosen väitteestä, että Sulila olisi syyllistynyt fyysiseen ja henkiseen väkivaltaan.
"Minusta se on kunnianloukkaus. Hyvin vakava. Minä en ole syyllistynyt fyysiseen enkä henkiseen väkivaltaan", Sulila kommentoi.
Voittonen sanoi aikaisemmin tiistaina Kalevalle, että Sulila olisi syyllistynyt Lumijoen suviseurojen perjantaipäivän mittaan sekä fyysiseen että henkiseen väkivaltaan. Voittonen ei kuitenkaan halunnut tarkentaa väitettään.
"Aion olla yhteydessä juristeihin", Sulila sanoo.
Sulilan vaimo Anne Sulila kanteli Suomen rauhanyhdistysten keskusyhdistyksen puheenjohtajasta Olavi Voittosesta Oulun tuomiokapituliin. Kantelussaan Sulila pyytää tuomiokapitulia tutkimaan, harjoittiko Voittonen Lumijoen suviseuroilla hengellistä väkivaltaa hänen miestään kohtaan.
Lähde: http://www.kaleva.fi/uutiset/kirkkoherra-sulila-tama-on-kunnianloukkaus/906056
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413898Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101655Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23811- 44784
- 67779