Salakuuntelu ja urkinta Suomessa.

E.Hoower

Onko Suomessa yksittäisiin kansalaisiin, perheisiin, kansanryhmiin sekä yrityksiin ja yhdistyksiin kohdistuvaa urkintaa ja salakuuntelua? Jos on, niin harjoittavatko sitä viranomaiset, pankit, vakuutusyhtiöt, mediat, yritykset, järjestöt, yksittäiset henkilöt, ulkomaalaiset tahot...? Onko se teletietojen urkintaa, kameravalvontaa, maksukorttiseurantaa, tietoliikenneseurantaa vai perinteistä yksittäisten henkilöiden suorittamaa naapureiden ja muiden ihmisten "kyyläämistä" ja salakuuntelua? Millaisia henkilörekisteritietokantoja esim. eri viranomaisilla, pankeilla, vakuutusyhtiöillä, yrityksillä ja yhdistyksillä on käytettävissä ja mistä he saavat tietonsa? Onko yhteisiä henkilörekisteritietokantoja esim. kela:lla, vakuutusyhtöillä ja pankeilla? Entä viranomaistietokannat? Onko heillä yhteisiä henkilörekisteritietokantoja esim. poliisi, terveydenhuolto, verottaja, sosiaalitoimi, työvoimahallinto, puolustusvoimat, tulli...? Vaihtavatko eri viranomaiset, pankit ja vakuutusyhtiöt henkilörekisteritietoja keskenään ja millaisia teknisiä välineitä heillä on käytettävissä??

Kaikissa suuremmissa kaupungeissa on nauhoittavat katuvalvontakamerat, joilla näkee miltei joka paikkaan. Samoin motareilla ja muilla vilkasliikenteisillä tieosuuksilla on kameroita vähän väliä, eikä ne läheskään kaikki ole pelkästään nopeusvalvontaa varten, ns. "peltipoliiseja".

Kaikki marketit ja kauppakeskukset ovat varustettu nauhoittavilla kameroilla siten, että niitä on joka kulmassa ja joka hyllynvälissä samoin kuin ulos- ja sisäänkäynnin yhteydessä. Joissain ravintolissakin on kameravalvonta. Joskus on ollut lehdissä juttua kuinka joku ravintoloitsija oli asentanut valvontakamerat myös miesten ja naisten vessoihin. Myös sairaalat ja terveyskeskukset - julkiset sekä yksityiset - ovat täynnä nauhoittavia valvontakameroita. Usein odotustiloissa voi nähdä kuinka yksityiset henkilöt käsittelevät omia kamera kännyköitään. Jotkut ovat asentaneet jopa omaan kotiinsa parvekkeilleen nauhoittavia valvontakameroita, joilla voidaan seurata lähiymäristön tapahtumia. Pankkisaleissa on kamerat myös kassojen takana ja ne valvovat pankkivirkailijoita. Samoin joissakin liikkeissä saatta olla kassavalvonta kamerat samoin kuin varastoissa omat valvontakamerat. Onko virkamiehillä ja viranomaisilla omissa työhuoneissaan nauhoittavia valvontakameroita, joista asioita voidaan tarvittaessa jälkikäteen tutkia?

Kerro millaisia tietoja sekä kokemuksia sinulla on valvontakameroista, salakuuntelusta, salakuvaamisesta ja yleensäkin urkinnasta sekä "kyyläämisestä".

8

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä ja

      jos kiinni saisin, tulisi selkäsauna!

    • noinpa noin!

      Urkinta - itse urkin facebookeista kiinnostavien hölmöjen juttuja. oma vikansa kun eivät laita piiloon tekstejään - siellä sitten on hauska lueskella kun joku isooo liiiiihaaaavaaa äijä kertoilee kihlauksistaan ja tyttöystävänsä kanssa nautiskelee terasseilla esille laittamissaan kuvissa, jätkällä totta kai tummat lasit - hehheheeee. Stna laitetaan parveke kesäkuntoon, stana! Pohojanmaalle lähretään - stana - ja tullessa akka ajaa!

      Sellaista.

      Mitä poliisilla ja terveydenhuollolla yhteiset rekisterit vai? No, älä unta näe. Niillä ei ole mitään tekemistä keskenään. Tietysti ilmoitusvelvollisuus noilla erittäin korkealle arvoisteluilla "terveydenhuollon ammattilaisilla" on sinne poliisiin päin aselain tiimoilta, mutta mistähän ne sinne ilmoittavat! Siitäkö että joku puhui vastaanotolla ärtyisästi ja vihaisesti, hoitajaparka kokee henkensä uhatuksi, vai siitäkö kun joku tulee pahoinpideltynä vastaanotolle ja hoitaja/lääkäri sitten kirjailee tämän pahoinpidellyn lausunnot ylös ja isä, äiti, vaimo, mies, lapsi on sitten pahoinpitelijä - mutta siinäkin on sitten osa totuutta. Ja hetken päästä tulee sitten se toinen osapuoli, pahoinpideltynä, ja siinä sitä sitten ollaankin, että ilmoitetaankos tässä nyt sitten sen ensimmäisen tapauksen uhri?`Kyllä kai! Että miten kukaan voi pitää noita niin arviointikykyisinä! Kun niiltä ei onnistu edes fyysisen vaivan ariointi: Murtuma on asiakkaan mielestä, lääkäri on vaan että ei siinä mitään murtumaa, joku lihasrevähdys tms., ei sitä tarvitse kuvata - no, sitten kun kuvataan niin murtumahan siinä. Että sillai! Tai sitten se, että noitten "ammattilaisten" oma persoona, oma herkkänahkaisuus, se, että "minun nenälle ei alamaiset hypi" johtaa siihen, että suoranaisesti valehdellaan virallisiin papereihin ja pistetään vielä nimi alle ihan pokkana vaan - se kun on niin, että kun on se ammattinimike niin silloin sitä on niin kuin se jonka sana on luotettava, eli voi vaikka kirjata kaiken maailman ääliöpellejen vitsit ihmisen papereihin, nauraa vielä siinä kirjatessa niitten juttujen mukana, lisää siihen omat vitsinsä vielä, ja sitä rataa! Kyllä on hyviä ihmisiä! Ja täysin siis ylivertaisen luotettavia, rehellisiä, taitavia, ja helvetin hyvin suojeltuja, mistään ei voi koskaan syyttää!

      • lääkäri tappo

        Lääkärit kuuluvat tähän valehtelevaan luotettavaan tyyppiin, jota vastaan on melko mahdotonta nostaa yhtikäs mitään syytettä ja voittaa ja HE TIETÄVÄT TÄMÄN.
        Itse olen lukenut lääkärin selonteon omaiseni hoitovirheestä, joka oli täysin valehtelua ja keksittyä.
        dHaukkui enimmäkseen minua omaisena eikä vastannut edes kysymyksiin ja tää meni läpi ja katsottiin olevan uskottava, koska se oli lääkäri joka valehteli ja tappoi.


    • huitsin häjyä

      -mutta missä on Suomen TSEI Edgar H...? olisiko joku taap...-

    • En kerro kokemuksia

      Mutta hyvin suuri osa tuosta on totta. Näin tapahtuu.

    • Ärsyttävää

      Teletiedot ja ihmisten liikkuminen ja ostotottumukset ovat henkilökohtaisia.
      Paljon puhutaan tekijänoikeudesta, se on väärin että niitä saa käyttää kuka tahansa jolla on vaadittava tekniikka käytössä. Tiedot pitäisi muuttaa maksullisiksi ja vielä mahdollisuus olla myymättä jos haluaa pitää tietonsa itsellä. Kyllä jostain vaatekopioista tai musiikin kopioinnista vouhotetaan, mutta ihmisten yksityisiä tietoja käytetään surutta. Paikannustiedot ja bluetootit ja langattomat yhteydet on päällä. Joskus niitä on vaikea jopa mahdotonta sammuttaa vaikka haluaisi. Näin tekee monet älypuhelimet... Hyi olkoon.

    • forbiddenknowledge

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      91
      6094
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3597
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      169
      2203
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      234
      2087
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      180
      1813
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1593
    7. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1104
    8. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      8
      1071
    9. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1051
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1040
    Aihe