Vankikarkuri löytyi mökistä : IL

IL

Murhasta elinkautiseen tuomittu Luukkonen löydettiin mökiltä Kuusamosta.

Oulun vankilasta karannut Pekka Luukkonen on saatu kiinni.

Koillismaan poliisilaitoksen poliisipartiot ottivat Luukkosen kiinni kello 16 jälkeen Kuusamosta.

Poliisipartio oli mennyt tarkistamaan tutkimuksissa esille tullutta mahdollista piilopaikkaa ja teki havainnon miehestä mökin saunan ovella. Lopulta Luukkonen löytyi etsinnän tuloksena mökin sisälle piiloutuneena.

Poliisi joutui murtamaan mökin oven sisälle päästäkseen. Kiinniotto varmistettiin poliisikoiran avulla. Kiinniottotilanteessa Luukkonen ei tehnyt poliisille vastarintaa.

Pekka Luukkonen karkasi maanantaina 4. heinäkuuta Oulun vankilasta. Luukkonen on tuomittu elinkautiseen vankeuteen murhasta. Karkumatkan ajan poliisi on tarkastanut sen saamia vihjeitä ja tehnyt omia tutkimuksia olinpaikan selvittämiseksi.

Luukkonen sai elinkautisen tuomion ex-anoppinsa julmasta murhasta.

11

1445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ironiaa ? ?

      Kaleva 20.7.2011:

      "Ei hän ole ketään uhkaillut, ei ole missään näyttäytynyt, eikä antanut mitään viestejä, että haluaisi tehdä jotain jollekin. Tietenkin tämä vaaran tunne ihmisillä on siitä lähtöisin, että hän on karannut vankilasta ja siitä ihmiset ovat tehneet omat johtopäätöksensä", rikoskomisario Tapani Tasanto Oulun poliisista kertoo.

      Jos joku on toimittanut karanneelle vaatteita tai ruokaa, se ei ole tällaista avustamista ole, vaan enemmänkin inhimillistä toimintaa", Tasanto sanoo.

      Karkaamista selvitetään rikosnimikkeellä vangin karkaaminen. Poliisi ei epäile, että kukaan on avustanut Luukkosta niin, että tapaukseen liittyisi muuta rikosta.

    • listalla

      Pitkä lista poijalla kuulemma on ollut nimiä.

      • inho juttu

        Ainakin minulle on kerrottu, että hän on uhannut seitsemän ihmisen hengenmenolla. Suomessa saa vapaasti uhkailla, sillä edellisen hallituksen lakiemme laatijoiden mielestä uhkailu ei ole rikos. Valtiomme krooninen rahapula ja tuottavuusohjelma on sulkenut vankiloita, vähentänyt poliiseilta ja tullimiehiltä resursseja, eli vika on meissä itsessämme eli emme äänestä viisaita rahankäyttäjiä Arkadianmäelle.

        Miten paljon löytyy suojelijoita näille ihmisten ampujilekkin, miten kinkkistä on ollut tämän aselainkin kanssa? Miten tätä Kuusamon tappajaakin oikein kehuttiin mallivangiksi? Ei ihmishenki paina paljoakaan politiikkojemme puheissa, vaikka vakavien vahinkojen saattuessa ollaankin kärkkäästi keräämässä julkisuudessa poliittisia irtopisteitä. On tuoreessa muistissa nämä koulusurmat, silloin vallassa olevat politiikkomme lupaisivat parantaa asioita, mutta laihanlaiseksi tulokset jäivät.

        Aseet puhuvat Suomessa ja tappavat entiseen malliin.Kaiken kukkuraksi näitä tappoaseita virtaa päivittäin laivoiltamme Virosta ja tullimiehet pyörittelevät vain käsiään resurssipulan edessä.


    • mökkeilijä2

      vanhemmat kuulemma piilotteli poikaansa.

      • diipadaapa2

        Niin just...kuulemma ja kuulemma...paljonhan sitä kuullaan tässä pitäjässä...


    • mieti tätä

      Miksi muuten Kuusamossa vähän väliä tapahtuu näitä inhotekoja? Miten raa´asti ensin kiduttamalla sinne Joukamojärveen sitten upotettiin mies? Mikä panee Kuusamolaiset paikkakuntalaiset tällaiseen kostoviettiin? Ei ole arvet parantuneet tästä Joukamojärvi tapahtumasta, kun toista Kurkijoki-inhotekoa jo murehditaan päälle. Minkälainen systeemi Kuusamossa kasvattaa tällaisi hirmutekojen tekijöitä? Paapotaanko näitä pienenä liikaa vai pieksetäänkö? Aseisiin ainakin näytetään annettavan kotikoulua jo melko pienestä, mitä isät edellä siinä pojat perässä. Pojathan ottavat oppia isien teoista ei sanoista, näin ovat mieltä psykiatrian alan ammattilaiset.

    • lyysi.

      Aika erikoista lähtee Kuusamolaisia kollektiivisesti syyttämään. Kuitenkin suurin osa on ihan tavallisia tallaajia. Jos muutama tyyppi tekee jotain täysin epäinhimillistä, ei kai siitä voi kaikkia syyttää. Vain onko esimerkiksi kaikki oslolaiset nyt joukkomurhaajia ja miten tamperelaiset, ne ilmeisesti tolla perusteella kasvattaa kaikista ihmisistä paloittelusurmaajia. Kuusamossa harrastetaan paljon riistanmetsästystä ja suurin osa näistä aseiden käyttäjistä ovat täysin tervejärkisiä. Muuten tuli vielä mieleen, että miten on, jos tekee esimerkiksi murhapolton, niin pitäisikö myös tulitikkujen käytön kotikoulua rajoittaa ainakin nyt kuusamolaisilta, joilla sanojesi mukaan kollektiivisesti näyttää olevan joku kasvatusmetodihäiriö.

      • Anonyymi

        Kuusamolaiset on suomen typeryksiä. kaikki idiootit jää paikkakunnalle :D


    • TummiaPilviäKuusamos

      Ei Kuusamoon kannata tulla lomailee,täällä nyt tapahtuu isoja juttuja joten turisteille ei oikein ole enää tilaa hengittää vapaasti kun murhamiehet juoksentelevat täälä vapaasti!Pelottavia tilanteita tapahtuu nuorten piireissä ja kaduilla villitsee levottomuuksia.Kävin nopeasti keskustassa ja sai nähdä tummia pilviä kun nuoriso vahtasi siihen malliin että kuka määkin olen ja mitä teen heidän reviirillä!!??!!Erikoisen asiasta tekee sen että jos tänne eksyy todellakin niin kuka kantaa vastuun että ei tapahdu jotain järisyttävää?

      • Anonyymi

        Kuusamon nuoriso = epätoivon einareita kaikki


    • PoutapilviKuusamo

      Sinulle TummiaPilviä.... Miten tuo nyt liittyy tähän ketjuun??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      275
      17546
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5645
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      121
      2631
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2135
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1788
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1040
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      970
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      933
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      931
    Aihe