Voiko pankkineiti omapäisesti muuttaa eräpäivää.Onko osasyy pankkien tulokseen laskujen lähettäjissä jotka lähettävät laskun myöhässä ja sitten tunnollnen maksaja jolla ei ole päätettä maksaa sen tiskillä.Mitä tehdä jos pankissä eräpäivä muuttuu?????Useinhan tästä ei suurta haittaa ole mutta pieni kiusa kuitenkin.
ERÄPÄIVÄ
LASKU UUSIKSI
456
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
EI tienkään pysty, vaatii aina sen lainanantajan allekirjoituksen.
Koeta saada tolkkua kirjoitukseesi.
Kirjoittaessasi ajattele, että ilmaiset asiaasi sellaiselle, joka ei vielä tiedä asiasta mitään.
Ainakaan minä en saanut tuosta selvää...
Pankki "neiti" on vain duunari!
Pankkilaki on se SYYLLINEN, kun se on vuodelta paperi ja sakset. Pankilla on oikeus (venyttää) käyttää tilisiirtoihin, kuten laskut yms 3 vai olikos se peräti NELJÄ arkipaivää (pankkipäivää). Silloin ennen, kun laskut siirtyivät oikeesti PAPERILLA. Nyt kun sama tehdään tietoteknisesti aikaa ei oikeasti kule varmenteineen, edes sekuntia. Toki "erä" -ajo jossa se siirto tehdään ajoitetaan yöksi.
Kun laskun maksaa, niin se päivä jolloin istut konttorisssa on MAKSUPÄIVÄ ja saat kuitin siitä. Hankala vastaanottaja mutisee kyllä joskus vaikka 7 päivän ajan maksua saa tehdäkkni. Jos kate ei riitä, ei lasku mene ja kuittia ei tule.
Jos voit, niin maksa raha käteisellä saajalle ja kuitti toki siitä, niin ei voi valittaa. Käytännössä pitäs onnistua lähes joka hommassa vaikka moni väittääkin, et ei ota käteistä. Säästät jopa muutaman euron näissä jutuissa.
Vinkki!!!
Katso LASKUSTA onko siinä useampia tilinumeroita ja maksa sellaseen, joka on sun oman pankin kanssa sama.
Niin ei se suoravelotuskaan toimi aina ja sitten tulee karhua perässä. Vika silti on pankin, jossa asia sössitään.
siis kun maksaa tiskillä laskua jahaluaa että se veloitetaan tililtä eräpäivana niin pankissa se lahteekin heti eikä eräpäivänä.Vaikka on nimenomaan painotettu eräpäivää!!!!!!!