Lyhyt kysymys eli: Kun hakee töihin niin minkä verran C-papereista on haittaa?
Minkä verran haittaa c-papruista?
14
1867
Vastaukset
- Positio
Todennäköisesti eivät kovinkaan paljoa, mutta ihan tapauskohtaistahan tämäkin on. Työnantajahan saa kysyä, että onko palvelus suoritettu, mutta ei suorittamistapaa tai vastaavaA). Tätä ei kuitenkaan välttämättä noudateta ja suoritetusta AUK:sta/RUK:sta saa monessa paikassa lisäpisteitä. Onhan se kieltämättä jonkinasteista kokemusta johtamistehtävistä.
T-paperit tai mielenterveyssyistä saadut C-paperit näkyvät suppeassa turvallisuusselvityksessä, jonka ainakin valtion virastot yleensä tekevät, kuten myös monet sellaiset työnantajat joiden tehtävissä sinulla olisi mahdollisuus aiheuttaa suurta aineellista vahinkoa tai päästä käsiksi esimerkiksi turvaluokiteltuun tietoon. Tällöin haitta muuttuu jo selkeästi konkreettisemmaksi.- c-paperi tiedoton
Kiitos!
- Butkivalkea
Kun noita vapautuksia nykyjään jaellaan aika helposti ja erikoista, suorastaan "naurettavistakin" syistä, niin kyllä jotkut tyäantajat saattavat epäillä onko tuosta kundista edes töihin, kun ei ole edes inttiä saanut käytyä.
Mistä sitten työnantaja sais selville, sen että armeijaa ei ole käyty? No lähes joka paikkaan vaaditaan nykyään CV, joten hakemuspinosta on kyllä helppo poimia erilleen paperit jossa asevelvollisuuden suoritus on mainittu tai sitten se on jätetty tai "unohdettu" pois.
Erijuttu jos sulla vapautus ihan selvästä ja reilusta syystä, eli ezim diabetes, kieroselkä, sydänläppä tms. eli kevyenepämäärainen vika ei ole tuolla pääkodanpuolella. - jyrkimätäinen
eipä noista mitään haittaa ole. ampuaselaki on nykyään niin tiukka että aseita et luultavasti saa.
- niinnohh
riippuu vähän mistä cee paprut tullu. Esim tuskin selkärankareuma tai munuaisen vajaatoiminta on este aseelle :D
- et ei vaan ct
ei haittaa mitään
ellet hae kapiaiseksi poliisiksi. vangivartiaksi tulliin. Valtion turvallisuus tehtäviin töihin. Valtoiden mielisairaaloihin. C T papruilla ei siis ole loppuelämäsi kannalta merkitystä... - C-mies
C papereista ei ole haittaa jos kortti on vihreä.Sillä on vapautettu rauhanajan palveluksesta ja siirretty 3 nostoväkeen.Jos on päävika niin silloin voi olla vaikeuksia mutta silloin kortti on muistaakseni punainen.Joka tapauksessa sotilaspiirillä on tiedossa kyllä onko vika oikea vai päässä.
Itse sain aikoinaan c-paperit rasitusastman takia ja olen joutunut näyttämään kortin joskus kun sotilaspassia on vaadittu.Ongelma tosiaan tulee vain silloin kun on vapautettu päävian takia. - C:n paperit
Ei vapautuksesta ole ainakaan minulle koitunut työmaailmassa tai muutenkaan koskaan mitään haittaa. Oikeastaan päinvastoin. :)
- akateeminevapautettu
Tietääkö joku, tarkistetaanko miespuolisten intin käymistä opettajan virkoja hakiessa? Voidaanko valita opettajaksi sellainen, jolla on C:n paperit esim. paniikkihäiriöstä?
- MK
öö? miksi ei?
esimerkiksi omassa lukiossani (en tosin ole siellä enää) tiesin ainakin 5 miespuolista opea jotka eivät olleet käyneet inttiä ja kaksi heistä oli saanut vapautuksen (toinen tosin oli asunut ulkomailla pitkään).
Toki, jos syy olisi esimerkiksi munuaisen vajaatoiminta ym. niin sillä ei katsota olevan opetuksessa mitään haittaavaa merkitystä - mikä taas psyykkisen puolen sairauksissa saatta olla toinen. Jos olet paniikkihäiriöstäsi päässyt aidosti yli niin eipä tuossa pitäisi mitään ongelmaa olla. En kuitenkaan osaa sanoa saadaanko C-papereittesi syy selville hakuvaiheessa, mutta jos ei saada niin ainahan voi heittää jonkun muun syyn. Tarkoitan, että onko opettajaksi hakevien terveystiedot saatavilla?
- PeeThee
Jos on opettajan pätevyyden saavuttanut, niin tuskinpa haittaa, vaikka ei ole armeijaa käynyt. Jos olisi persoonallisuudessa jotain, joka olisi haitaksi oppilaille, niin olisihan se tullut soveltuvuuskokeessa esiin tai viimeistään auskultoinnissa. Eikä terveystiedot mielestäni kuulu työnantajalle julkisellakaan puolella, virkaan valinnan jälkeen on terveystarkastus, mutta jos siinä todetaan terveydentila riittäväksi, niin asia on ok. Noin muutenhan opettajilla kyllä on paniikkihäiriötä ja vaikka mitä.
Tiedän muuten yhden kaverin, joka opiskeli erään aineen opettajaksi ja meni kysymään, voisiko saada AUKin käymisestä korvauksia opintoihin. Professori oli kuulemma sanonut, että armeijan opeilla ei ole mitään tekemistä todellisen elämän kanssa ja melkein heittänyt toimistosta ulos. - Kalle Rusinapalle
Olin töissä ja asuntovelkainen joten en halunnut törsätä kallista aikaa piparipalveluksessa. Sain sivarista kahdesti lykkäystä 2v ja kolmannella kerralla vapautuksen. Työnantajat eivät pääse sairastietoihisi ja voithan aina sanoa jos asia tulee puheeksi että suoritettu on tai jouduit keskeyttämään kurakonttausopiston esim. pipin polven vuoksi. Kuka tampio yleensäkään armeijan papereita esittelee työhaastattelussa? Myöhemmällä iällä yli 30v asiaa tuskin kysytään.
- Reservin Kenraali
Itse olen mensan tasoa älyltäni, ja se suoraan sanoen paistaa suunnilleen puolen kilometrin päähän, joten kenellekään ei ole koskaan edes tullut mieleen kysyä armeija-asioita. Joten yksikään työnantaja ei ole koskaan kysynyt, eikä siis saanut selville sitä, että olen c-luokassa.
Sitäkin useampi sen sijaan on aivan innoissaan tullut kertoilemaan inttiajoistaan, kun ovat selvästikin luulleet, että minä selvästikin arjalaisena herrasmiehenä olen heidän tapaansa intissä loistanut. No, ei siinä mitään, idioottejahan ne on. - TOIMITUSJOHTAJA...
Olen suuren suomalaisen yrityksen TOIMITUSJOHTAJA, ja voin taata, että minun yritykseni ei tule koskaan, missään tapauksessa palkkaamaan yhtäkään asevelvollisuutensa kunnialla suorittanutta henkilöä työntekijäkseen.
Eli asevelvollisuuden suorittamisesta voi olla myös äärimmäistä haittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26717307Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235557- 1162605
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162106Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361782Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111021- 59962
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45914Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32913