Palautus

Karjalan (ja muiden luovutettujen alueiden) palautuksen esteet suomalaisten kannalta ovat ensisijaisesti poliittiset, toiseksi etniset ja kolmanneksi taloudelliset.
Esteet ovat poliittiset siksi, että kumpikaan valtio, Suomi tai Venäjä, eivät ole halunneet ottaa asiaa esille.

Esteet ovat etniset siksi, että nykykarjalaisia ei voi häätää Karjalasta mihinkään. He asuvat omilla synnyinseuduillaan. Suomalaiset eivät hyväksy merkittävää venäläistä kielellistä vähemmistöä kansalaisiksi. Kansainväliset lait, joihin Suomikin on sitoutunut, eivät salli syntyperäisen väestön pakkosiirtoa.

Taloudellisesti ei ole pystytty osoittamaan sitä, miten Karjalan palautus olisi taloudellisesti kannattavaa. Mistä tulisi ne tulot maatalousvaltaisesta alueesta? Maataloudessa on nytkin osittain ylituotantoa ja EU:n sisällä ollaan halukkaita pääsemään eroon maatalouden tukemisesta.
Viittaan esimerkkinä vaikkapa DDR:n liittämiseen läntiseen Saksaan. Ei siitä tullut mitään riemuvoittoa. Pelkästään melkoinen lasku, jota ei vieläkään ole maksettu.

Jos joku ratkaisee nämä kolme ongelmaa, olen halukas ilomielin kannattamaan Karjalan ja muiden luovutettujen alueiden palauttamista. Onhan Karjala aivan kaunista seutua.

6

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksinkertainen toimenpide!

      Karjalan palauttaminen takaisin Suomelle on öljyllä rikastuneelle Venäjälle hyvin yksinkertainen toimenpide. Ensiksi Venäjä palauttaa Stalinin Karjalaan pakkosiirtämät ihmiset takaisin kotiseuduilleen ja sen jälkeen Venäjä saattaa Karjalan samaan kuntoon, missä se oli vuonna 1939. Tämän jälkeen Venäjä maksaa takaisin korkoineen Suomen maksamat sotakorvaukset, jonka jälkeen me evakot voimmekin mennä takaisin Karjalaan.

      • Koroljov

        Karjala-nostalgia kuolee Suomessa lähivuosina/vuosikymmeninä viimeinkin sukupuuttoon viimeisten evakoiden myötä. Suomen nykyiset rajat on määritelty kokonainen ihmisikä sitten tehdyin valtiosopimuksin, eikä Venäjä niitä muuta muuten kuin erittäin merkittävien etujen saamista vastaan. Mitä Suomella olisi tarjota Venäjälle vastineeksi Viipurista, Käkisalmest aja Sortavalasta? Mitä turvallisuustakeita? Mitä taloudellisia sitoumuksia?


      • pohjalaanen v

        Siinä se on. sinä olet nero evakon poika,siinähän on ratkaisu, kirjota Puttinlle ja jo kohta Venjän Duuma vai mikä se on ,säätää asian mukaiset asetukset ja 2-3v päästä olet jo karjalassa,,ja lähdet kanssa tänne et jää, ei nimittäin paljon kaivata noin yksinkertaista poika-lasta .


      • Jaa, miksi...??

        Nykykarjalaiset Venäjällä asuvat omilla kotiseuduillaan He ovat syntyperäisiä karjalaisia. Ei heillä ole muuta kotiseutua. Pakkosiirto muuanne olisi laiton toimenpide. Ei mikään kansainvälinen laki sitä voisi hyväksyä.
        Venäjällä ei ole mitään laillisia velvoitteita tehdä jotain asioita Karjalan palauttamiseksi, tai maksaa sotakorvauksia takaisin. Miksi niin olisi?

        Suomen hallitus tai eduskunta eivät ole esittäneet mitään vaateita Karjalan palauttamiseksi.

        Muistutuksena, huono on sellainen valtakunnan johtaja, joka pilkkoo maataan ja luovutta alueita muille.


    • yritetty on
    • kjf8idrhuy

      Kuskaa evakot korvista sisään! Se helpottaa karjalakiimaanne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3864
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2801
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2468
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      28
      1519
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe