Merkillisiä vähemmistöjä

Äimän Käki

Tataarit ovat esimerkillinen vähemmistö, Suomessa voisi sanoa jopa, että merkillinen. He ovat olleet Suomessa jo sata vuotta ja silti he ovat pystyneet hyvin säilyttämään kielensä, kulttuurinsa ja uskontonsa. Suomen tataarit osallistuivat myös sotaan Suomen joukoissa, ja hoitivat leiviskänsä paremmin kuin väestöosuus olisi edellyttänyt; siis huomattavasti paremmin kuin esim. Suomen ruotsalaiset.

Miksi tuon tämän esiin? No, minua pientä ihmettelijää vain tavattomasti kummastuttaa se, miten ruotsalaiset ovat aivan paniikissa ja suorastaan päättömien kanojen tavoin juoksevat päin seiniä, kun joku ehdottaa, että pakkoruotsi pitäisi lopettaa, eikä se pirun kallis kaksikielisyyskään tunnu enää olevan mitenkään mielekäs, ei edes tarpeellinen.

Heti alkaa ruotsalaisheimon leirissä hurja kurkku suorana -huuto: meitä sorretaan, meidät kansanmurhataan, meitä kielletään puhumasta omaa äidinkieltämme, meidän kulttuurimme tuhotaan, ruotsalaisuus kuuluu suomalaisuuteen, suomalaiset ovat sivistymättömiä ja suvaitsemattomia rasisteja, jotka vihaavat vähemmistöjä!

Ja taustalla alkavat heti myös järeät vastatoimet: puolueiden johtavia poliitikkoja aletaan uhkailla, että kohta ette enää saa takaisin murusia miljardiluokan ruotsalaistuestamme, eli vaalitukea ei tipu, jolleivät puheet pakkoruotsin lopettamisesta heti lopu.

Ja nehän loppuvat, kuten loppui kakojenkin puolueessa, vaikka siellä oli jo demokraattisesti äänestetty pakkoruotsin lopettamisen puolesta.

Miten tataarit ovat säilyttäneet kulttuurinsa? Eihän heillä ole tukenaan kaksikielisyyttä, pakkotataaria eikä mitään eri etuoikeuksia tataareille? Ei edes kertakaikkiaan mitään kielipalveluja tataareille! Ja kyseessä on siis pieni kansanryhmä, muutaman tuhannen luokkaa.

Vastaavasti: jos Suomen ruotsalaiset (populaatio n. 300 000) eivät omillaan pysty säilyttämään omaa kulttuuriaan, kieltään ja herrakansa-uskontoaan, niin onko sillä sitten lopujen lopuksi mitään väliä? Miksi me jatkuvasti ylläpoidämme täysin järjetöntä ruotsalaishimmeliä, joka aiheuttaa Suomelle miljardiluokan kulut, jotka rahoitetaan LAINAA OTTAMALLA!

P.S. Miksi muuten tataareja sanotaan vain tataareiksi, mutta poliittisesti korrektin liturgian mukaan ruotsalaisia pitäisi sanoa suomenruotsalaisiksi? Kun eduskunnassa Folktinget Kimmo Sasin suulla taas vaatii lisää rahaa, niin mitäpä jos vastuullisimmat kansanedustajat jo vihdoinkin sanoisivat sille, unohtakaa koko juttu ja ottakaa oppia tataareista, hekin tulevat toimeen omalla työllään.

4

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dre day damien

      Suomalaisten pitäisi pyytää apua rikkailta Venäjän ja Ukrainan tataareilta hoitamaan tätä ongelmaa joita meillä on enimmäkseen Ankdamin kaltaisten narsistien kanssa joilla on tukenaan Pohjanmaan, Ekenäsin ja Ahvenanmaan maajussit.

    • Mainio teksti!

      Osuit aivan nappiiin tuolla tataari-vertauksella. Tosin suruihin ja varsinkin svekosellaisiin on turha vedota millään säällisyydellä.

      Surut ovat tottuneet etuilemaan jo TUHAT vuotta, joten se on niin verissä heillä, että mikään järkipuhe ei auta.

      Eli pakkoon on vastattava vain pakolla. Pakkoruotsitus on lopetettava Suomesta suruja kuuntelematta ja heidän vaatimuksiaan kuuntelematta.

    • Kopioikaa tämä!

      Liian osuva teksti, jotta svekosensori jättäisi palstalle.

    • Jeurooppa

      Tässä tapauksessa , verratuna suomenruotsinkielisiin. Vähemmistö on enemmistö.! Ainakin jos katsoo näitä eri etuisuuksia, mitä määrätty kielivähemmistö saa..? On sanottu että on onni syntyä Suomeen.! Nykyisin sen pitäisi mennä, on onni syntyä muumimurteisena Suomeen. Tosin taitavat itse munata koko homman etuisuuksineen. Mutta historia opettaa että, kaikki kieliapartheidista kiinni pitävät sortuvat, omaan mahdottomuuteen. Odotan milloin Suomen outoa kielitilannetta rupeaa kommentoimaan, joku järkevä ulkomailta. Ehkä sitten tuuli kääntyy kohti demokratiaa myös kielivallinnoissa, sekä pakko-ja virkamiesruotsissa. Sillä ne on kaikki kieliapartheidia suomenkielsiä kohtaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      27
      3019
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe