NOKIA ROMAHTI!

-------->

"Nokian vuoden 2011 toisen neljänneksen liikevaihto 9,3 miljardia euroa, ei-IFRS-osakekohtainen tulos 0,06 euroa (raportoitu osakekohtainen tulos -0,10 euroa)"

Siinä on taulokossa niin paljon miinusta että silmiin sattuu:
http://www.taloussanomat.fi/tiedote/2/1532531

Kiitos Elop, kiitos Microsoft... karkoititte viimeisetkin ostajat.

9

85

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se oli puhallus....

      Joko nyt Microsoftin kätyri Elop on saanut Nokian myyntihinnan tarpeeksi alas? Microsoftin lakimiehet jo laativat kauppakirjoja?

    • Ei tainnu olla niin

      viisasta ottaa sitä Esko Ahoa sinne johtajaksi, tv:ssä kun sitä tolloa haastateltiin niin se vaan jankutti olevansa Nokian johtaja eikä vastannut mihinkään. Olikohan Nokialla jotain kuvitelmia että ollaan niin iso firma että ei Aho sitä saa nurin vaikka sai koko maan konkurssiin ollessaan pääministerinä.

    • juna meni jo...

      Ohjelmistoyhteistyö Microsoftin kanssa oli järjetön päätös, Windows Phonet eivät mene kaupaksi edes USA:ssa.

      Nokian olisi pitänyt panostaa nopeasti MeeGo puhelinten markkinoille saamiseksi ja halpamalleihin Android, nyt se hylkäsi molemmat vaihtoehdot.

      MeeGolla menee lujaa ilman Nokiaakin, siitä tulee autojen käyttöjärjestelmä... Toyotakin hyppäsi juuri linuxleiriin. Myös monet tablet valmistajat ovat tuomassa meeGo laitteita.

      Jos Nokia olisi ilmoittanut panostavansa nopeasti ja paljon MeeGon saamiseksi markkinoille niin kurssi olisi lähtenyt nousuun.

    • Nokialla H-hetkensä

      > MeeGolla menee lujaa ilman Nokiaakin, siitä tulee
      > autojen käyttöjärjestelmä...

      Juuri *NYT* olisi vielä Nokialla aikaa ja jonkin verran omia resurssejakin toimia markkinoilla. Ja muuttaa tai hienosäätää aikaisempia hölmöjä päätöksiään.

      Olisi aika antaa Elopille lopullisesti kavionkuvaa persuksiin. Tai ainakin pitäisi nostaa Windows Phone projektin rinnalle nopeasti Meego-projekti Nokian kakkosetenemistienä takaisin.

      Kehittihän Microsoftkin aikoinaan laskutustyönä OS/2-käyttöjärjestelmää IBM:lle vuosikausia. Mutta samaan aikaan MS itsepäisesti koko ajan kehitti IBM:n vastusteluista huolimatta rinnalla omaa Windowsiaan.
      Lopulta MS irtaantui IBM:stä, jatkoi oman Windowsinsa kanssa ja kasvatti sen lopulta tähtiin. Vastaavasti IBM:n OS/2 haudattiin romukoppaan.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/MeeGo
      "MeeGo on Nokian ja Intelin kehitteillä oleva Linux-pohjainen mobiililaitteiden käyttöjärjestelmä ja ohjelmistoalusta"

      http://www.meegoexperts.com/2011/07/toyota-joins-linux-foundation-meego/
      “Toyota is joining The Linux Foundation.... The Linux Foundation hosts the MeeGo project incorporated by the GENIVI Alliance. "

      Juuri *NYT* on Meego projektissa Nokialla on vielä mainittava roolinsakin, alkuperäisenä kehittäjänä ja tekijänä.
      Microsoftin Phone -puhelimien kasaajana Nokia on vain kuin joku Foxconn tai muu tusinalaitteiden kasaaja. On siinä aikamoinen ero. Ja se eroavuus tulee näkymään seuraavan parin vuoden Nokia-kurssikehityksessä.

      Nokian Meego-jalka sahattiin aivan liian lyhytnäköisesti pois. Elop on Microsoftin tuoma lyhytnäköinen Redmontin hätäilijä, jolta puuttuu kokemus jota hommassa olisi tarvittu.
      .

      • ...plp...

        Totta turiset vahvasti!

        Asian sivusta, meillä muuten töissä koko varasto hoidetaan vieläkin ohjelmistolla joka toimii sen OS/2 päällä... on luotettava, ei hidastele ei takkuile.... ei ole nykyajan hienoja grafiikoita mutta työjuhtana varma kaveri. Uusien Windowskoneiden kanssa taasen on usein ongelmia ja solmuja.


    • sinne meni
    • 5+3?

      Mukavastihan tuo nokia nousee

    • osaajat pihalle
    • Ei kauppa käy..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4970
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1069
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1033
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      977
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      940
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      867
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      822
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      55
      742
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      703
    Aihe