Pääkirjoitus oli asiaa. Yksilauserakenne kummastutti ja siitä kysynkin viisaimmilta.
Lause oli kirjoitettu " Hyvien ja huonojen kalojen LOPULLINEN erottelu tapahtuu vasta maailman lopulla....."
Lause tarkoittaa että ESIKARSITUT kalat lopullisesti erotellaan maailman lopulla. Raamattuun (se seuroissa käytetty) ei puhu maanpäällä (ajassa) tapahtuvasta ennakkoon erottelusta. Kuka maanpäällä ja kellä on valta täällä ajassa tähän esikarsintaan? Kysyy kyn kysyvät ei tieltä eksy.
Päiväkirjan pääkirjoituksesta kysymys
17
330
Vastaukset
- Kiva sanakikkailu!
Tuolla lausumalla SRK vain vahvisti ja oikeutti itselleen oma itse keksityn luvan erotella ja leimata muut uskovat kadotuksen lapsiksi, eli opettaa Vain me Pelastumme -oppia.
Sitä ei raamatussa ole. - Nummisuutari 99
Pääkirjoituksen kirjoittaja on joutunut kuivanhengen vietäväksi.
Lisännyt hieman omiaan Raamatun tekstiin, omia tarkoitusperiään ajaen.
Tai saattaa olla painovirhepaholainen (toivottavasti), ja korjaavat virheen ensinumerossa. - Anslemi ksaas
Hyvä kysymys ja hyvin kysytty! Kristuksen kirkkolain (Matt. 18) mukaisesti joku ihminen saatetaan synnin vuoksi erottaa ulkopuolelle seurakunnan, jonka ulkopuolella ei ole pelastusta. Jeesus kehottaa pitämään tällaista ihmistä pakanana eli epäuskoisena. Tämä on yksi erottelu. Toinen on se, että jumalattomat ja vääräuskoiset on Jumalan sana erottanut seurakunnasta eli Jumalan sana selkeästi sanoo, että he ovat pelastuksesta osattomia. Tällaisilla ihmisillä on aina mahdollisuus palata seurakuntaan ja pelastuksen osallisuuteen parannuksen kautta, ja heille tätä rakkaudella myös tarjotaan.
- Tytterly
Kristuksen kirkkolaki on ok, mutta pääkirjoitus puhui tästä seurakunnasta jossa on loppuun saakka niitä hyviä ja huonoja kaloja, niiden erottelu tapahtuu vasta maailmanlopulla.
- Corelini kin
Niinpä! Jumalan sana neuvoo, että ihmisen tehtävä ei ole tuomita tai ryhtyä puhdistamaan seurakuntaa. Selkeästi jumalattomat, jotka eivät taivu synnistään parannukseen, Jumalan sana kylläkin kehottaa pidättämään seurakunnan osallisuudesta, jotta he ymmärtäisivät tilansa ja tekisivät parannuksen. Tästä puhui Kristus ja myös Paavali, joka sanoi antaneensa muutamia "paholaisen haltuun" jotta "henki tulisi autuaaksi". Tässä juuri tapahtuu erotus, samoin kuin siinä, josta pääkirjoitus puhuu: kun henkilö itse lähtee Jumalan seurakunnasta. Tästä viimeksi mainitusta erottelusta pääkirjoitus selittää.
- Paavo Tillikka
". Selkeästi jumalattomat, jotka eivät taivu synnistään parannukseen, Jumalan sana kylläkin kehottaa pidättämään seurakunnan osallisuudesta,"
Mutta tässä on kysymys niistä, jotka eivät taivu synneistään parannukseen RAAMATUN SANAN mukaan, eikä LIIKKEEN SANAN mukaan, koska Raamatun sana kulkee aina yli ihmistulkinnaisen sanan yli. Näitä sanoja on uskonliikkeet tulvillaan. - Maikkkelj
Pääkirjoituksesta on pääteltävissä että aikojen saatossa on ollut Jumalan lapsia, jo ennen Lestadiusta. Kuinka sitten on mahdollista että vain lestadiolaiset ovat tämän päivän Jumalan lapsia, jotka pelastuvat?
- melperikin
KAIKKI PELASTUU!
- Erkki ajajaask
Lue se pääkirjoitus vielä kerran tai kaksi huolella läpi. Tutustu tarkemmin vanhoillisten opetukseen. Silloin huomaat etteivät he opeta että pelkkä lestadiolaisen nimi pelastaa.
- pölhökustaacvbffehj
Pääkirjoitus edustaa vl-liikken erityiskorostusta. Käytännössä liike on sitä mieltä, että vain se on pyhäin yhteisö, Jumalan seurakunta, jonka ulkopuolella ei ole yhtään pelastusta.
Ulkopuolinen pitää tällaista korostusta (eksklusiivinen seurakuntaoppi) pahana, todella pahana harhaoppina. Tässä mielessä vl-liike on jopa lahko.
varsinaisesti tuossa kohdassa, ei puhuta edes Jumalan sanasta, vaan selkeästi Jumalan seurakunnasta:
Matt.18:17. Ellei hän kuuntele heitäkään, ilmoita seurakunnalle. Ja jos hän ei tottele seurakuntaakaan, suhtaudu häneen kuin pakanaan tai publikaaniin.
18. Totisesti: kaikki, minkä te sidotte maan päällä, on sidottu taivaassa, ja kaikki, minkä te vapautatte maan päällä, on myös taivaassa vapautettu.
itse ihmettelen, että kun täällä vatvotaan ja spekuloidaan sitä sun tätä, eikä pysytä selkeässä sanassassa. Mitä tuo teidän jaarittelu hyödyttää? se ei tuo kun epävarmuutta. LLL oli "vain", tuoja, tämän VL-opin ymmärrän sentään varsin hyvin. Sensijaan on muita asijoita, joita en Vl-opissa ymmärrä.Korjaus siis: LLL oli "vain", herätyksen tuoja, tämän VL-opin ymmärrän sentään varsin hyvin. Sensijaan on muita asijoita, joita en Vl-opissa ymmärrä.
- Orvokkia laitetaan
Näi se kirkkolaki koskee tilannetta jossa henkilö aktiivisesti kieltäytyy parannuksesta. Pääkirjoitus taas puhuu heistä jotka kuuluvat seurakuntaa ja elävät sen matkassa. Heidän esikarsinnan valtuudesta oli kysymys, sitä ei raamatun mukaan ole. Eli se onko henkilö liian hempeällä vai kuivalla hengellä seurakunnanjäsen ei voida täällä ajassa tuomita. Mutta taas jos pedofiili ei parannukseen taivu häneen pitää suhtautua kuin pakanaan.
- lestaleakslkjh678
Päivämies näyttää siirtyneen takaisin 1970-luvun linjalle, jonka mukaan hyvien ja huonojen kalojen erottelu tapahtuisi maailman lopulla, siis tässä ajassa. Juuri1970-luvulla koettiin elettävän lopun aikoja.
Mm.. Heikki Saari kannatti voimakkaasti kalojen erotteluoppia. Reinikainen julisti sen oppiharhaksi ja Saari vaikeni tulkinnastaan, mutta ei luopunut siitä. Saari palasi oppiinsa uudelleen suviseuroissa radiopuheessaan 1979. Kun hänet sitten v. 1979 joulukuussa syrjäytettiin, Reinikainen pystyi paremmin kontrolloiman että "kalaoppia" ei enää opetettu.
Nyt vl-liike näyttää palaavan kohtifundamentalismia. Sitä osoittaa mm. uusimman Päivämiehen pääkirjoitus.- jijln
Näin ei voida sanoa, koska vl:ien enimmäkseen käyttämän vuoden 1776 Raamatun käännöksen mukaan termi "maailman lopulla" viittaa mm. juuri maailmanloppuun ja viimeiseen tuomioon. Lue: Matt. 13:49: "Näin on tapahtuva maailman lopulla: Enkelit menevät ulos ja eroittavat pahat vanhurskasten keskeltä."
- lestalekscvbjkm
jijln kirjoitti:
Näin ei voida sanoa, koska vl:ien enimmäkseen käyttämän vuoden 1776 Raamatun käännöksen mukaan termi "maailman lopulla" viittaa mm. juuri maailmanloppuun ja viimeiseen tuomioon. Lue: Matt. 13:49: "Näin on tapahtuva maailman lopulla: Enkelit menevät ulos ja eroittavat pahat vanhurskasten keskeltä."
Niin... Muistan kuinka saarnoissa 1970-luvulla enkelit tulkittiin saarnamiehiksi, jotka hoitokokouksissa erottavat hyvät ja pahat lampaat, kuolleet ja elävät kalat.
Vl-liike koki elävänsä lopun aikoja erityisesti 1970-luvulla. Puimatannerta puhdistettiin. kunnes mm. Saari erotettiiin työvaliokunnasta ja alkoikin yllättäen työn aika.
Tiedän, että Reinikainen ja Saari kiistelivät Matt. 13:49 tulkinnasta. Saari opetti ns. enkelioppia, puimatantereen puhdistusta. Reinikainen piti sitä vääränä.
Saari esitti kyseisen opillisen korostuksensa vielä suviseuroissa v. 1979 radiopuheessaan, josta Reinikainen oli hyvin pahoillaan.
Itse asiassa tuoreimmaan Päivämiehen pääkirjoitus jatkaa vanhaa harhaoppia. vaikka onkin sanavalinnaltaan epämääräinen. Se antaa mahdollisuuden tulkita lopun aikoja monella tavalla. myös sillä eityiskorotustuksella, joka oli tyypillistä menneinä vuosikymmeninä erityisesti maallikkosaarnaajien keskudessa. Hoitokokouksissakin huonoja kaloja heiteltiiin tuliseen pätsiin, kun puimatannerta puhdistettiin. - Saisiko tuon
lestalekscvbjkm kirjoitti:
Niin... Muistan kuinka saarnoissa 1970-luvulla enkelit tulkittiin saarnamiehiksi, jotka hoitokokouksissa erottavat hyvät ja pahat lampaat, kuolleet ja elävät kalat.
Vl-liike koki elävänsä lopun aikoja erityisesti 1970-luvulla. Puimatannerta puhdistettiin. kunnes mm. Saari erotettiiin työvaliokunnasta ja alkoikin yllättäen työn aika.
Tiedän, että Reinikainen ja Saari kiistelivät Matt. 13:49 tulkinnasta. Saari opetti ns. enkelioppia, puimatantereen puhdistusta. Reinikainen piti sitä vääränä.
Saari esitti kyseisen opillisen korostuksensa vielä suviseuroissa v. 1979 radiopuheessaan, josta Reinikainen oli hyvin pahoillaan.
Itse asiassa tuoreimmaan Päivämiehen pääkirjoitus jatkaa vanhaa harhaoppia. vaikka onkin sanavalinnaltaan epämääräinen. Se antaa mahdollisuuden tulkita lopun aikoja monella tavalla. myös sillä eityiskorotustuksella, joka oli tyypillistä menneinä vuosikymmeninä erityisesti maallikkosaarnaajien keskudessa. Hoitokokouksissakin huonoja kaloja heiteltiiin tuliseen pätsiin, kun puimatannerta puhdistettiin.Heikki Saaren v. 1979 suviseuraradiosaarnaa tänne palstalle, niin nähtäisiin se harhaoppi ihan kirjaimellisesti sanasta sanaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920