Meinaan nyt tuntuu vakavasti, että ilmastinmuutos seisoo myös täällä sisällä. On niin nihkeän kosteaa vaikka ohuissa shortseissa istuu.
Pistin tuulettimen pyörittämään ilmaa. Ukkosta odotettavissa, kenties.
Seisooko minulla.
33
149
Vastaukset
Täällä jo ukkosti, mutta silti on niin nihkeää, että minäkin olen ihan paitasillani.
Tämä on niin tätä:
Tuorein säähavainto: 21.7.2011 20:10 Suomen aikaa
Lämpötila 27,3 °C Kosteus 60 %
Kastepiste 18,8 °C Kaakkoistuulta 2 m/s
Puuska 5 m/s Paine 1005,2 hPa
Pilvisyys: selkeää (0/8) Näkyvyys yli 20 km
Raappahousut otin jo pois. Kyllä nyt kylmää.Tiiä mikä sulla seisoo, mut mulla seisoo järki ;o))),,, toppas tuossa kasin maissa, ja siinä se vaan jumii,,, ei älyä ees mennä nukkumaan,,, ja vettä sataa,,, sikskö mun järkiki teki tenän (*_*),,, voi olla,,,
No, kuitenki hyviä yönseutuja,,, nukutaan jos nukuttaa, ja jos ei nukuta, niin sitähän voi ihan vapaasti vaikka väkisinmaata ittensä ;o))),,,- oikea.heippa
Sama on ongelma kaikissa huoneissa, ei käy henkäyksen virekään. Nihkeys edelleen. Makkari viilentyi hieman tuulettimen ansiosta. Mutta nythän on kesä.
Niin se on mennyt, välillä valvottanut välillä nukuttanut välillä herännyt kuumiin aaltoihin:)
Onkohan minulla menossa sama ominaisuus kuin naisilla, ne vaihtelunvirkistys vuodet:) oikea.heippa kirjoitti:
Sama on ongelma kaikissa huoneissa, ei käy henkäyksen virekään. Nihkeys edelleen. Makkari viilentyi hieman tuulettimen ansiosta. Mutta nythän on kesä.
Niin se on mennyt, välillä valvottanut välillä nukuttanut välillä herännyt kuumiin aaltoihin:)
Onkohan minulla menossa sama ominaisuus kuin naisilla, ne vaihtelunvirkistys vuodet:)Josku yöllä niin kelen tukala että suihkuun tekis miele mennä,,, mut ei taitas naapurit tyksiä ;o))),,
Eihän sulle vaan pukkaa sitä juoksukymmentä päälle;o))),,, se teettää kuulema kaikkee ihmeellistä,,, Jokos oot kattellu aitojen yli?,,, siitä sen kuulema tietää ;o))),,,- oikea.heippa
mokka-mari kirjoitti:
Josku yöllä niin kelen tukala että suihkuun tekis miele mennä,,, mut ei taitas naapurit tyksiä ;o))),,
Eihän sulle vaan pukkaa sitä juoksukymmentä päälle;o))),,, se teettää kuulema kaikkee ihmeellistä,,, Jokos oot kattellu aitojen yli?,,, siitä sen kuulema tietää ;o))),,,On tapahtunut viime aikoina parikin kertaa, että olen heräillyt 3 - 4 aikoihin. Ei muuta kuin istumaan parvekkeelle pikku housuissa jalat viileää metallia vasten. Sellainen 10 - 15 minuuttia on auttanut. Suihku saattaisi virkistää ja menisi loputkin unet.
Niin en tiedä, mitä kymmenyksiä pukkaakin vielä päälle. Ei ole tasavuosia ainakaan tänä vuonna niin jää vajaajuoksuksi. Täältä ylhäältä on hyvä katsella moneen suuntaan jopa parvekekaiteen ylitse. Aitoja ei ole ympäristössäkään, joten näkyvyydet ovat mitä suorimmat niin naapureiden kun yksityisten pihoille:)
(En ole pongannut ensimmäistäkään rouvaa bikineissään. Ovatkohan säädyllisiä;) Jotain mamuja kulkee aika ajoin umpi-burghissaan vai mitä telttoja ne pitää päällänsä)?
Empä viitti oikein ekan kerroksen partsilla yöllä istuskella viilennystä hakemassa,,, saattaa joku vastapäisen talon ikkunasta nähdä vaikka mitä ;o))),,,
No voihan sitä juosta vaikka ei tasasia tulekkaan täyteen,,, silleen niinkun hiidoissakin on, murtomaa ja tasamaa ;o))),,, mitähän höpäjän ;o))),,,
No siellähä on ujoja naisia kun kesäsesti pukeudu, silleen niinkun ajan henkeen ;o))),,, no eipä tule täällä bikineissä ilkosteltua,,, mut siellä jossain ;o))),,,- oikea.heippa
Enpä ole ollut aikoihin kotosalla tai pongailemassa päiväs aikaan kuka istuu ja loikoo missäkin. Tiedä häntä millaiset näkökarkelot olisi näin helle kesänä. Katselen sitten elokuussa, mitä jää jäljelle kesästä.
Sataa tietysti eikä ole pongattavaa. Pitäisi lähteä kauemmaksi rannoille nähdäkseen:) Välimeri-muu meri? Tosin ei ole mielenkiintoa yhtään johonkin rantalomaan kun kesäkuun alussa tuli viikko pidettyä. Ikään kuin matkainnostuskin olisi nukahtanut. - oikea.heippa
oikea.heippa kirjoitti:
Enpä ole ollut aikoihin kotosalla tai pongailemassa päiväs aikaan kuka istuu ja loikoo missäkin. Tiedä häntä millaiset näkökarkelot olisi näin helle kesänä. Katselen sitten elokuussa, mitä jää jäljelle kesästä.
Sataa tietysti eikä ole pongattavaa. Pitäisi lähteä kauemmaksi rannoille nähdäkseen:) Välimeri-muu meri? Tosin ei ole mielenkiintoa yhtään johonkin rantalomaan kun kesäkuun alussa tuli viikko pidettyä. Ikään kuin matkainnostuskin olisi nukahtanut.Nyt rupesi haukotuttamaan sopivasti joten lähen kokeilemaan nukahdusta.
Palailemisisiiin:) Pssst. En tule palstalle vaikka heräisin. Miksi et? Mie käyn aina alasti uimassa ja yhtenä iltana en huomannutkaan, että vastarannalla oli yleisöö.;) Liekö ollut paparazzi paikalla.?;))
Kyllä se matkainnostus palaa,,, se on vaan kesälomalla ;o))),,,, mun on tarkotus lähteä syyskuussa,,, tuttavien luokse lämpöseen etelään, ja olla siellä pitemmän aikaa,,,
Nyt meen haaveilemaan siitä syksystä, ja kattomaan jos vaikka aamuun pärjäis unenkans tappelematta ;o))),,,Jassoo...täällä sitä vaan haaveillaan.;)
Ei jouda nyt haaveilee....yritän tehdä tiliä tänään...jotta päästään elokuun alussa lomareissuun...toivottavasti saan tuon sivulasin kuntoon ennen sitä...kaukaa tulee auton lasi, joten on ihan arvan varassa tuleeko se maanantain kuormaan vai ei.:)
Ei seiso.;)
Minulla ainakaan.;-P
Juuh...aisasta kolmanteen...olen etsinyt lakkamaita...toissapäivänä kartoitin yhtä aluetta vapaallani...turha juoksu oli, mutta poimin samalla reissulla mustikoita, ja tein eilen aitoa mustikkapiirakkaa pellillisen( aito ainoa on pullataikinaan tehty piirakka) ja pullia sekä mokkapaloja päivävapaan aikana, muutoin olen töissä ollut koko viikon paitsi tänään....mutta tänään meneenkin koko päivä iltaan lakkasuolla, sillä oikealla....jossa menee auton lasit rikki.;DAivan juuri on näin. Mustikkapiirakka on lähes samassa asemassa kuin karjalanpiirakat ja mämmi, eli perinteitä noudattaen.
Kaikki muut tekeleet nimettäkööt mustikkatortuiksi. Ja jos varomattomasti poiminnan tuoksinassa istahtaa mättäälle, niin sama lopputulos.- päivätorkku.
LaardiBee kirjoitti:
Aivan juuri on näin. Mustikkapiirakka on lähes samassa asemassa kuin karjalanpiirakat ja mämmi, eli perinteitä noudattaen.
Kaikki muut tekeleet nimettäkööt mustikkatortuiksi. Ja jos varomattomasti poiminnan tuoksinassa istahtaa mättäälle, niin sama lopputulos.Mutta siihen marjamättäälle ei saa vääntää torttua missään nimessä:)
- annikoo..
Hyvästä pullataikinasta tehty.....paras....usein tein...silloin kun oli syöjiä enemmän...... kylmän maidonkin kera nam...namm
- o / h
annikoo.. kirjoitti:
Hyvästä pullataikinasta tehty.....paras....usein tein...silloin kun oli syöjiä enemmän...... kylmän maidonkin kera nam...namm
Kaardemummuinen pullataikina:)
- annikoo..
o / h kirjoitti:
Kaardemummuinen pullataikina:)
Kaardemummua koko tuubi....rakkaudella tehtyä....paljon mustikkaa
- o / h
annikoo.. kirjoitti:
Kaardemummua koko tuubi....rakkaudella tehtyä....paljon mustikkaa
Suhteessa enemmän mustikkaa kuin alla taikinaa - ohutta taikinaa.
- annikoo..
o / h kirjoitti:
Suhteessa enemmän mustikkaa kuin alla taikinaa - ohutta taikinaa.
Näin juuri...niksinsä siinäkin.....ja miten saat ne mustikat pysymään....ettei ne valu....
No enhän minä ainut piirakan tekijä täällä....
Perinteitä pitäisi opettaa tuleville leipojille.... - oikea.heippa
annikoo.. kirjoitti:
Näin juuri...niksinsä siinäkin.....ja miten saat ne mustikat pysymään....ettei ne valu....
No enhän minä ainut piirakan tekijä täällä....
Perinteitä pitäisi opettaa tuleville leipojille....Olen kuullut, lukenut, ymmärtänyt, että erinlaiset perinteet alkavat olla katoava, osin jo kadonnutkin kansalaistottelemattomuus - jos asian ilmaisisi tuolla tavalla.
Hiljattain tilasin erään perinnekirjan joka liittyy itäsuomen menneisyyteen. Tilasin sen kokonaisuutta katsoen, en joidenkin mahdollisten ohjeiden vuoksi. Siinä kirjassa on varmaan historiankin havinaa hyvin puhuttelevasti. - annikoo..
oikea.heippa kirjoitti:
Olen kuullut, lukenut, ymmärtänyt, että erinlaiset perinteet alkavat olla katoava, osin jo kadonnutkin kansalaistottelemattomuus - jos asian ilmaisisi tuolla tavalla.
Hiljattain tilasin erään perinnekirjan joka liittyy itäsuomen menneisyyteen. Tilasin sen kokonaisuutta katsoen, en joidenkin mahdollisten ohjeiden vuoksi. Siinä kirjassa on varmaan historiankin havinaa hyvin puhuttelevasti.Huomasin itse junannuksena....saunanpesän sytyttäminen...nuorisolle aivan hebreaa....tietenkin on myös näitä "partiolaisia" ...jotka tietäisivät.....
Paljon on varmaan mielenkiintoisia perinteitä....eri puolella maatamme.... - annikoo..
annikoo.. kirjoitti:
Huomasin itse junannuksena....saunanpesän sytyttäminen...nuorisolle aivan hebreaa....tietenkin on myös näitä "partiolaisia" ...jotka tietäisivät.....
Paljon on varmaan mielenkiintoisia perinteitä....eri puolella maatamme....korjataan .....juhannuksena
on muuten aikas trooppista ilmaa....niinkuin sääennusteet sanoivatkin.... - o / h
annikoo.. kirjoitti:
korjataan .....juhannuksena
on muuten aikas trooppista ilmaa....niinkuin sääennusteet sanoivatkin....Innostuin lähtemään saunaan, kuitenkin:)
Pieni istuminen lauteella, hiki irtosi kevyesti ja sitten suihkut. Lopuksi kylmänä:)
Hieman piristi. Ei ole niiiin nihkeä olo. Ei passaisi piristyä. Viikonloppunakin liikuttava työperäisten asioiden vuoksi. Untakin tarvitsisi kohtuullisesti. No ei tarvitse lähteä aamulla kukon kiekaisun aikaan. Voi liu uttaa kelloa. - annikoo..
o / h kirjoitti:
Innostuin lähtemään saunaan, kuitenkin:)
Pieni istuminen lauteella, hiki irtosi kevyesti ja sitten suihkut. Lopuksi kylmänä:)
Hieman piristi. Ei ole niiiin nihkeä olo. Ei passaisi piristyä. Viikonloppunakin liikuttava työperäisten asioiden vuoksi. Untakin tarvitsisi kohtuullisesti. No ei tarvitse lähteä aamulla kukon kiekaisun aikaan. Voi liu uttaa kelloa.Sauna virkistää....Minä kyllä ihmettelen tuttaviani jotka käyvät pihasuihkussa joka aamu......porakaivosta tulleessa suihkussa......ei IKINÄ........HUI
- o / h
annikoo.. kirjoitti:
Sauna virkistää....Minä kyllä ihmettelen tuttaviani jotka käyvät pihasuihkussa joka aamu......porakaivosta tulleessa suihkussa......ei IKINÄ........HUI
Porakaivolämpöisessä (kylmässä) vedessä:) Aika hileinen aamu aloittaa niin. Ei sellainen auta kauan aikaa. Lämmön vaihtelu on jyrkkä.
- annikoo..
o / h kirjoitti:
Porakaivolämpöisessä (kylmässä) vedessä:) Aika hileinen aamu aloittaa niin. Ei sellainen auta kauan aikaa. Lämmön vaihtelu on jyrkkä.
En edes pystyisi siihen...tunnustan...
annikoo.. kirjoitti:
Näin juuri...niksinsä siinäkin.....ja miten saat ne mustikat pysymään....ettei ne valu....
No enhän minä ainut piirakan tekijä täällä....
Perinteitä pitäisi opettaa tuleville leipojille....Teen korkeampi reunaiselle uunipellille ja laitan taikinan hieman reunoja vasten, niin pysyy mustikat.
Ja minä teen aina tai pyrin tekemään sellaisen, missä on paljon mustikkaa.;)
Ja mustikat ensin osittain survon, laitan sekaan perunajauhoja, sokeria/hillosokeria...kyllä pysyy kasassa.;)
ei ole ukkosta näkynyt eikä kuulunut vaikka hiostaa jo monetta päivää ,. sadetta saisi tulla välillä, se raikastaa ilman
- ....
lujasti seisoo joo....
- ilmiselvä totuus
Provolla seisoo ainakin järki.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h533455- 353147
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062761Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv432510Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.531959Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151609- 321483
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061297- 1801241
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p201138