Mihin mennään - kuka vie?

Avoimin silmin!

Mihin mennään, kuka vie? (Palstan aiheeseen: tulevaisuuden ennustukset)

Kuten tarkkasilmäiset, pahaa pelkäämättömät kansalaiset , sekä realistiset talousgurut ovat nähneet ja näkevät, köyhille ja pahoinvoiville ihmisille ei ole ihanuutta edessä! Jokin aika sitten eräs rahamaailman guru, suuren pankin nallekarhupomo uhosi: köyhiä ja ongelmaisia ei enää tule tukea!
No, se nyt on olut selviö kautta historian, että köyhät ovat rikkaille vain riesa ja päänsärky!

Mutta kun virallinen liturgia posmottaa kaiken aikaan, että ”meidän tulee säilyttää hyvinvointiyhteiskunnan takeet... pitää tukea rahamaailman vakautta” ---- niin tälle valheelle ovat todelliset realistit hymyilleet jo pitkään. Pitkään. Pieniä lainauksia...

Otsikko ”Vähemmän hyvinvointia”

”Euorbserver kävi läpi EU:n jäsenmaille annetut uudet suositukset.Luvassa on lisää leikkauksia, talouskuria, yksityistämistä.”

”Portugalin ja Kreikan tukipakettien nimen alla kulkevia pankkitukia Saksan ja Ranskan pankeille, sekä liittovaltiomuotoista EU:a, jossa Nueuvostoliiton kaltainen suunnitelmatalous, ajetaan nyt väkisin läpi talouskriisin varjolla.”

”Mediapimento EU:n liittovaltiokehityksestä - talouslehtiä lukuun ottamtta – on ollut täydellinen.”

( kyllä...)

Komission johtaja Jose Manuele Barroso kertoi europarlamentille . ”Implementoimme nyt uuden Euroopan hallinnon.” (?) Se sisältää lisää leikkauksia julkisiin menoihin, palkkojen jäädyttämistä, irstisanomisten helpottamsita. Sen suuntaamista pois verotuksen progressiosta.”

” Kaikki 27 jäsenmaata joutuvat alistamaan budjettinsa ja taloussuunnitelmansa komissiolle. Komission annettua hyväksyntänsä paperit palaavat jäsenmaiden parlamenteille.... joilla on aikaa 12-18 kk. Tehdä komission MÄÄRÄÄMÄT muutokset. Niskoittelevia maita rangaistaan sakolla, jonka suuruus voi olla jopa 0.5 % bruttokansantuotteesta.”

Lähde: Magneettimedia Ajassa viikko 29/2011

Herätkää ennenkuin paniikki on läsnä. Tätä maailma ei hallita demokratialla. Suomi on orja ----- (?) määräysvallan alla. Ei demokratiaa, ei vapautta. Kun kakku käy pieneksi, tulee talouskriisi, kaaos, niin köyhät ja tavalliset tallaajat --- älkää edes unelmoiko, että hyvinvointia riittäisi? Hyvinvoinnin ahnehtivat ökyrikkaat, köyhille jää muruja. Se trendi on kiistaton jo nyt, Suomessa... Varautukaa kurjuuteen. Kukaan ei aja köyhien etua. Se aika ohitettiin. Suomikin on velkaantunut maa, maksaa kiltisti (?) toisten möhläyksiä... pankkitukea rikkaiden EU-maiden vastuuuttomien tahojen tukemiseksi (= nimellisesti taloustukea joillekin maille...)

Suomi on orja ja vanki. Ennen EU:ta Suomi oli lähes velaton maa, noussut omasta lamastaan...

Itkekää, älkää naurako ja korskeilko. Mihin mennään ja kuka vie? Ja ketä viedään, ketä ei?

7

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Inhottava realisti

      Edelleenkin nyt toteaisin, että Suomi oli velkaantunut jo 90-luvun laman jäljiltä, ennen EU-jäsenyyttä. Toki velkaa on otettu nyt lisää, mutta järjestelmä on haluttu pitää toiminnassa. Velanotossaan Suomi ei ole yksin. Ei velka toki hyväksi ole, mutta leikkauksistakin 90-luvulla on monilla karuja muistoja. Jos korot nousisivat nyt samoihin lukemiin kuin tuolloin, seuraukset olisivat kammottavat.

    • yks vaan

      "Jos korot nousisivat nyt samoihin lukemiin kuin tuolloin, seuraukset olisivat kammottavat."

      Mitä se meitä velattomia hetkauttaa. Nukumme yömme rauhassa. Seisokaa vaikka päällänne, niiden velkojenne kassa.

      Ei kiinnosta pätkääkään maailman meno. Korkealtapa tipahtaa.

      Ruohon juuri tasolla.

    • Inhottava realisti

      Nykypäivänä elämä ei ole enää noin yksinkertaista. Jos asuntovelalliset laajana rintamana joutuvat vaikeuksiin, kulutus vähenee. Pankit joutuvat ongelmiin. Työttömyys nousee. Ymmärtänet seuraukset?

      Näin ollen kaikki veronmaksajat joutuvat siis kautta Euroopan mukaan näihin talkoisiin, halusimmepa tai emme.

    • -

      Niin se vain kaatuu kristillinen kapitalismikin, kuten kävi vihulaiselleen kommunismillekin. Tämäkään tietenkään ei saa ketään muuttamaan mitään. Mitäs jos otettaisiin hattu kiltisti päästä ja myönnettäisiin, että me ihmiset yksinkertaisesti olemme melko typerä eläinlaji?

      Jostain vastikään joko luin tai katselin artikkelia/ohjelmaa siitä, voiko maan ulkopuolella olla älyllistä elämää ja onko tuo mahdollinen älyllinen elämä havainnut meitä mitenkään. Esitettiin ajatus, jonka mukaan sivilisaatiot eivät koskaan ehdi niin kypsiksi, että kykenisivät tähteinväliseen matkailuun tms. Tuhoavat itsensä tavalla tai toisella ennen sitä. Olisin taipuvainen olemaan melko lailla samaa mieltä.

    • asdfasdfasdfe

      "Jokin aika sitten eräs rahamaailman guru, suuren pankin nallekarhupomo uhosi: köyhiä ja ongelmaisia ei enää tule tukea!
      No, se nyt on olut selviö kautta historian, että köyhät ovat rikkaille vain riesa ja päänsärky!"

      Tähän pitää kyllä sanoa, että köyhien osat on olleet hieman erilaiset historiassa kuin nykyään. Jos lapsi syntyy terveeseen perheeseen, käy koulut, valmistuu lukiosta ja menee sitten yliopistoon tai ammattikorkeakouluun, ei työnsaannissa pitäisi olla mitään ongelmia, siis ainakaan Suomessa.

    • Inhottava realisti

      Kas vain, asdfasdfasdfe. Olen samaa mieltä kanssasi. Maassamme on yhä edelleen olemassa hyvät mahdollisuudet ns. sosiaaliseen nousuun.

      Toisaalta sellaistakin uutista on kuulunut, että esim. työttömyys ja syrjäytyminen periytyvät. Luonnollista kai se jollakin tavoin onkin, vaikkei tosiaankaan hyvä asia.

      Tuloerot ovat Suomessakin nousseet ja meillä alkaa olla koko joukko ihmisiä, jotka eivät oikein ymmärrä tä'tä "tavallista" elämää. Heitä löytyy valitettavan paljon erilaisista johtotehtävistä. Se "nallekarhu" on juuri tyyppiesimerkki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe