miksi halutaan näyttää miehiltä?

siilutukat

miksi feministit haluavat näyttää miehiltä? eikö heidän pitäisi olla ylpeitä naisudestaan ja kasvattaa hulmuavat hiukset ja pukeutua mekkoihin ja korkoihin.. Olla ylpeästi naisia, eikä mitään wannabe-miehiä ;)
Näyttävän näköinen nainen, joka puhuu asiaa on paljon järkevämmän oloinen kun pikkupojalta näyttävä räyhäävä siilutukka.

kuulin vaan terassilla kun pari tälläistä siilitukkaa arvosteli kadulla liikkuvia naisellisia naisia, "kato nyt millane barbie tuollakin on" yms.
Ehkä ne oli vain jotain teini punkkareita, no huvittavaa kumminkin :)

8

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onx sickiä

      Ei kai feministit halua näyttää miehiltä . Sen sijaan miehiltä näyttävät nämä langanlaihat rinnattomat mallitytöt ja kai sekin vaan siksi, että mallimaailmassa miehet ovat usein pomoja ja homoja ja haluavat naisten näyttävän nuorilta pojilta.

      • Teoria nro 2

        Hyvä teoria. Voihan se olla, tai sitten vaan vaatteet näkyvät laihojen mallien päällä paremmin, kun kurvit eivät varasta huomiota.


    • möppimo26

      kulkueessakin näytti olevan aika lailla noita siilutukka pikkupoikia...

    • Asiaa tunteva.

      Halu lesbouteen asuu syvällä feministin sisällä, vaikka rohkeus ei aina riitäkään kaapista tulemiseen. Tosi feministi ei lutkamarssi, koska siihen ei ole sopivia varusteita.

    • riparapu

      Luulisin että ajatuksena on rikkoa vanhanaikaisia käsityksiä paitsi siitä, mitä nainen on tai mitä se tekee, myös siitä miltä sen pitää näyttää. Eihän kaikki feministit pukeudu miesmäisesti, mutta ajatussuuntia on monenlaisia, että haluaako naiseuttaan/naisen rooliaan korostaa vai enemmänkin piilottaa sitä, nimenomaan tuon roolittamisen takia.

      Musta siinä on ideaa että yrittää myös pukeutumisella ja tyylillään viestittää että naiseus on perustaltaan kuitenkin vain biologinen fakta, eikä sen takia tarvitse alkaa laittautua epäkäytännöllisiin hulmuhelmaisiin hepeniin ja näin vahvistaa seksististä kuvaa siitä että naisen pitäis aina olla kaunis objekti ja silmän ilo.

      Ja miehet kun aina niin kehuu siilitukan kätevyyttä, niin eikö ole aika ihmeellistä ettei se ole jo suuremmassakin suosiossa naisten keskuudessa? ;)

    • femme-feministi

      Itse olen aatteiltani vahvasti feministi ja vielä suuntautumiseltani täysin lesbo JA pukeudun naisellisesti mekkoihin, istuviin naisten vaatteisiin, korkoihin, meikkaan ja omistan pitkän vaalean tukan. Eikä se ole mitenkään ristiriitaista mielestäni !
      Tykkään naisista ja arvostan naisia, haluan näyttää naiselta ja tykkään naisen näköäisistä naisista. Itse tykkään näyttää aivan naiselta, mutta silti osata korjata autoja paremmin kuin tuttva piirini miehet, harrastaa ammuntaa ja opiskella miesvaltaisella alalla erittäin hyvällä ammattitaidolla.
      Ymmärrän butch-naisia ja siilitukkia, koska mielestäni tasa-arvo on myös sitä että voi pukeutua miten haluaa: korkkareihin tai maihareihin :D !

      • Kylmä virastolook

        Sinä oletkin sinä, harvinainen poikkeus keskivertofeministiin verrattuna. Ei feministi ehkä halua näyttää butchilta, vaan ainoastaan "asialliselta". Yleensä hän onnistuu kuitenkin vain näyttämään värittömältä ja vihaiselta.


      • alternative

        Oikean feministin ei pitäisi mielestäni sotkeutua millään tavalla miesten maailmaan. Ei ulkoisesti eikä elintavoissaan. Esim. asepalvelus tai metsästys eivät sovi feministille koska pohjimmiltaan edustavat primitiivista tappamisviettiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1194
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      870
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      633
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      547
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe