Milenkintoista nähdä mitä johtopäätöksiä Norjassa tapahtunut pommi isku saa Suomen mediassa.
Minä olen ainakin pitänyt Norjaa melko sivistyneenä valtiona ja norjalaisia melko harmittomina ihmisinä jne jne...
kuka Norjassa kantaa vastuuta
14
72
Vastaukset
- Mover
Oletko nyt siis sitä mieltä, että norjalaiset ovatkin oikeastaan psykoottista kansaa...(!)
Nyt - ehkä juuri tämän palstan viitekehyksessä - on hyvä laittaa asiat, ihan kaikki vastaavat yleistyksiin liittyvät, paikalleen. - Paikallinen..
"Pekka Eric Auvinen", äärioikeistolainen ja uskonnollinen fanaatikko, vapaamuurari.
"Oslon poliisi kuvaili lauantaiaamuna tiedotustilaisuudessa, että epäiltyä voi pitää äärikristillisenä oikeistolaisena."
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2011/07/epaillylla_puhtoinen_rikosrekisteri_2742359.html- Näyttäisi olleen
jyrkästi vastaan monikulttuurisuutta.
"Viimeisimpien vuosien aikana hän on ollut aktiivinen islamin vastaisella nettisivustolla ja kritisoinut monikulttuurista yhteiskuntaa. Miehen mukaan ruotsalaismedia ei ole ollut riittävän kriittistä monikulttuurisuutta kohtaan.
Norjalaismies kirjoitteli poliisin mukaan jyrkän kristillisillä verkkosivuilla. "
http://www.ksml.fi/uutiset/ulkomaat/tälläinen-mies-on-veriteoista-epäilty/689179 - Mover
Näyttäisi olleen kirjoitti:
jyrkästi vastaan monikulttuurisuutta.
"Viimeisimpien vuosien aikana hän on ollut aktiivinen islamin vastaisella nettisivustolla ja kritisoinut monikulttuurista yhteiskuntaa. Miehen mukaan ruotsalaismedia ei ole ollut riittävän kriittistä monikulttuurisuutta kohtaan.
Norjalaismies kirjoitteli poliisin mukaan jyrkän kristillisillä verkkosivuilla. "
http://www.ksml.fi/uutiset/ulkomaat/tälläinen-mies-on-veriteoista-epäilty/689179Ihminen saa olla vastaan vaikka rikkaruohoja, mutta jos se näkyy tällä tavalla, on hänet napattava.
Mieluummin ennen tekojaan. - Näkyy...
Mover kirjoitti:
Ihminen saa olla vastaan vaikka rikkaruohoja, mutta jos se näkyy tällä tavalla, on hänet napattava.
Mieluummin ennen tekojaan.tuo ampuja seuranneen Halla-ahon kirjoitelmiakin...
"Kirjassa käsitellään esimerkiksi maahanmuuttoa ja siinä mainitaan muun muassa suomalainen kansanedustaja Jussi Halla-aho (ps).
Kirjassa viitataan Halla-ahon vuonna 2006 kirjoittamaan blogikirjoitukseen, jonka ajatukset kirjoittaja sanoo jakavansa."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011072314104123_uu.shtml
Lisäksi melko erikoinen juttu...
"Perussuomalaisten Pirkanmaan piirisihteeri Terhi Kiemunki sai perjantaina vain hieman ennen Norjan traagista verilöylyä sähköpostitse hyvin oudon viestin...
Outo viesti lähti perjantaina myös useille perussuomalaisten kansanedustajille sekä suurelle joukolle muita Kiemungin tuttavia, sillä tämä välitti sen eteenpäin."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011072314103709_uu.shtml
- Uusi Maalainen
Mielenkiintoista nähdä ja kuulla miten Suomen sisäisestä turvallisuudesta vastaava ministeri kommentoi ko asiaa ja siihen liittyviä taustoja.
Meillä Suomessa kun ei vastaavaa voi koskaan tapahtua jne jne- faktat kehiin
Miksei voisi? Onhan täällä pommit paukkuneet verovirastoissa ja ostoskeskuksissa ennenkin, asialla on ollut muuten aina Suomen valtaväestö!
http://www2.hs.fi/extrat/vanhat/myyrmanni.asp
- dsfdsfdf
Tämä sairas, sadistinen ja barbaarinen isku on ehkä yksi hämmentävimmistä terrori-iskuista ikinä. Ei uskoisi, kaverin kirjoittelusta päätellen, että hän suunnitteli vuosikaudet massamurhaa.
Terroristi oli kyllä oikeistolainen ja islaminvastainen, muttei uusnatsi (hän oli erittäin juutalaismyönteinen) tai valkoinen supremasisti (hän vastusti Britannian kansallispuolue BNP:tä koska se on rasistinen). Hän oli kristitty, muttei fanaatikko (hän oli homomyönteinen).
Itse asiassa Norjan terroristi oli oikeistolainen LIBERAALI. Hän oli homo- ja juutalaismyönteinen antirasisti. Miten ihmeessä tällainen henkilö teki näin kammottavan iskun länsimaista demokratiaa vastaan? - Asun Kotona
Kyllä monikultturisuudesta pitäisi järjestää kansanäänetys ja siten saatava sille koko kansan ja vaalien tuli !
Nyt tuntuu että vähemmistö käyttää ns. multikulti oikeutta ilman koko kansan tukea ?- pennut ojennukseen
Olet typerys!
Jos Kalle murhaa Marjatan ja väittää muille teon takana olleen Villen, mutta Ville on todistettavasti syytön, miksi muiden pitäisi vihata Villeä Kallen hölmöilyistä? - eronkasia tarvitaan
pennut ojennukseen kirjoitti:
Olet typerys!
Jos Kalle murhaa Marjatan ja väittää muille teon takana olleen Villen, mutta Ville on todistettavasti syytön, miksi muiden pitäisi vihata Villeä Kallen hölmöilyistä?Niin kenen pennut ?
Onko oikein että maahan tuodaan ihmisiä joille kaikki on ilmaista ja toiset maksavat niistä jokaisen pennin ( pullonpalautusta myöden )...
Kauan verovaroilla maksetaan toisten elämää ja siten kilpailutetaan jo pidempään asunut ns.kantoväestö ?
- sisäinen turva
Onko Suomessa kaikki niin hyvin kuin annetaan ymmärtää ?
EU on tuonut paljon haasteita mitä Norjassa ei edes vielä ole ja nyt herääkin kysymys että miten EUn joukot / Interpol olisi reagoinut 90min aikana.
Norjassa ei ole poliisilla varaa käyttää helikopteria ja siten jokainen min olisi pienetänyt uhrien määrää ?
Onkohan Suomen poliisin käytössä helikopteria ? - 90 minutes
Norjasa kysytään miten on mahdollista että ottaa 90min että poliisi reagoi ?
90min on pitkä aika jos tilanne päällä ja ei saa apua... joten toivon että Suomen poliisi on varustautunut siihen että kun soitetaan niin alkaa tapahtumaan jo 5min päästä.- z.o
olihan siellä poliisi paikan päällä. Vai tapettiinko se ensimmäisenä, eikä kerinnyt reagoimaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948