Riku Richter pyysi minua välittämään hänen tekstinsä tänne Suomi24-palstalle. Teksti on sen verran pitkä, ettei se oikein mahdu "normaaliin" vastaukseen. Niinpä laitoin sen Rikun kotisivulle, missä se säilyy kaikkien halukkaiden nähtävissä.
Tässä on linkki Mikaelin arvoitukseen:
http://koti.mbnet.fi/jpoika/riku/mikael.html
Lupasin olla jo useita kuukausia sitten olla kirjoittamatta tänne, mutta teen tällä kertaa poikkeuksen Rikun pyynnöstä.
Johanneksen poika
(En jostain syystä pääse enää kirjautumaan sisään S24-palveluun, joten joudun käyttämään toista nimimerkkiä)
Riku Richter: "Mikaelin arvoitus"
5
198
Vastaukset
- eri näkemykset
"Riku Richter pyysi minua välittämään hänen tekstinsä tänne Suomi24-palstalle"
Vaikuttaa siis siltä että hän on hyväkuntoinen vanhus?
Minä pistin lusikkani soppaan kun aloitin viestiketjun "myötätuntoinen"- nimimerkillä, jolla tarkoitin tuntevani myötätuntoa Rikun kaltaisia totuudenpuhujia kohtaan.
En ole tällä palstalla käynyt kuin noin kuukauden ajan ajoittain kaiken kaikkiaan, ajatuksena purkaa omia tuntojani Vartiotorniseuraan liittyen, ja saada hiukan haastella asiasta.
Nyt olen jo puhunut sen mitä halusinkin sanoa, eikä tarkoitus ole välttämättä jäädä tänne sen pitemmäksi aikaa, mutta sainpas ilmaista näkemykseni jota Rikunkin tarina tukee.
Joku tänne jo kirjoittikin oleellisen:
"Teemme siis kaiken, mitä järkevästi voimme, ”säilyttääksemme rauhan kaikkien ihmisten kanssa” tinkimättä kuitenkaan Jumalan vanhurskaista periaatteista."
- Siispä asiat riitelee, ei ihmiset toivottavasti.- eri näkemykset
Lisäyksenä edelliseen;
Kiitos Rikulle kun vaivauduit kertomaan meille myös kirjoitettuna versiona näkemyksesi arkkienkeli Miikaelistä. Monet sen lukevat ja viisastuvat tässä asiassa.
Viittasin edel. kirjoituksessani Rikun hyväkuntoisuuteen (92v) mutta josta en tietenkään tiedä mitään, ja se että hän vaivautui osalistua kotisivuillaan selittämään asiaa ansaitsee erityiskiitoksen.
Kaikki eivät pysty kuunteleman, ja nyt sen voi lukea.
Kiitos Rikulle ja Rikua avustaannelle Johanneksen pojalle.
- Abaddon F.
Rikun enkelit.....
Nimet - Nimen merkitys
1. Miikael - Kuka on kuin Jumala?
2. Gabriel - Jumala on väkevyyteni eli voimani
3. Rafael - Jumala on parantajani
4. Uriel - Jumala on valoni
5. Uzziel - Jumala on valtani
6. Hasdiel - Jumala on armahtajani
7. Schamriel - Jumala on vartijani
Löysin Mikaelin ja Gabrielin.
Mistä kohtaa Raamattua löytyy loput? Nuo loput löytyvät apokryfikirjoista, ei niitä kanonisoidussa Raamatussa mainita.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Arkkienkeli- pieni huomio
Ainoa kohta missä Raamattu33/38 käyttää Jeesuksen kohdalla sanaa luoda eikä synnyttää, johtuu ko. käännökseen lipsahtaneesta käännösvirheestä.
Tämä kohta on myös Rikun Mikaelia koskevassa kirjoituksessa :
"Herra loi minut töittensä esikoiseksi, ensimmäiseksi teoistaan, ennen aikojen alkua.San.8:22"
Luoda-sana on vuoden 33/38 Raamattuun lipsahtanut KÄÄNNÖSVIRHE.
Kaarlo O. Syvännön jo vuonna 1977 laatima tieto-opas Vanhan testamentin jakeista, joissa KR38:n n. 100 jakeen tekstiä tulisi tarkentaa. http://koti.phnet.fi/petripaavola/VTvirheitaKO
Oikea Hebrean teksti korjaa San.8:22 KR38:ssa tehdyn virheen ja ilmaisee Jeesuksen olleen työmestari maailman luonnin alussa Isänsä rinnalla eikä "luotu olento" http://koti.phnet.fi/petripaavola/VTvirheitaKO
Biblia 1776 (lestadiolaisten raamattu) kääntää sen näin:
San.8:22
Minä olen ollut Herran oma hänen teidensä alussa: ennenkuin mitään tehty oli, olin minä.
King James kääntää näin:
San.8:22
The LORD possessed me in the beginning of his way, before his works of old.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",135005Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433655Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912266- 1351927
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421903Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee411818Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1161566- 1381435
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551226Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641175