Koirien ulkoiluttaminen

Olen tutustunut Nummelan harjun pururataan, mutta onko kenelläkään tietoa onko tässä lähellä jotain muuta metsää missä voisi pitää koiria vapaina? Koirat ovat hyvin koulutettuja, mutta tuntuu, että saan paheksuvia katseita kun pidän koiria vapaana, vaikka vieressäni kävelevätkin kun näen, että vastaantulijoita on tulossa..
9654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei koiria saa missään pitää vapaana, paitsi jos omistan oman metsän niin siellä.

Äänestä

Mä meen pois pururadalta, harju risteilee täynnä polkuja ja niillä kuljen koira vapaana.

Äänestä

Minä taas lenkkeilen harjulla enkä halua törmätä vapaisiin koiriin, sen verran huonoja muistoja lapsuudesta.

Äänestä

Mene sinne Päivölän taakse. Veden ottamolla voi uittaa koiraa,jos ei sinilevää, siellä ei tule marisijoita vastaan.

Äänestä
  • En suosittele. Päivölän omistaja ei pidä siitä.
    Eikä sinne muutenkaan ole mitään asiaa.
    Yksityisen maita.

    Äänestä

Koirien vapaana pito on siellä kielletty....

"Järjestyslain mukaan koira on pidettävä taajamassa yleisesti kytkettynä (14§) – poikkeuksen muodostavat koirapuistot, koirien harjoituspaikat sekä suljetut piha-alueet. Vapaana olevan koiran on oltava näissäkin paikoissa omistajan tai haltijan valvonnassa."

http://www.sey.fi/elainsuojelu/lemmikkielaimet/huomaavainen_koiran_ulkoiluttaja

Äänestä

Tervetuloa Moksiin vaan täällä saa olla koirat rauhassa vapaana ilman, että kukaan tulee siitä valittamaan.

Tosin itse otan aina koiran sivulleni kun joku uusi ihminen tulee vastaan

Äänestä

Apua! Milloinhan m eille osoitettaisiin oikeesti alue jossa voi käyttää koiria ulkoilemassa vapaana? Metsää ja soramontun pohjia toki kunnallakin on mutta joko ne lukitaan puomein tai muutoin estetään käyttö.Tosi on että kevääällä taas kuohuu kun tantat marisee koiran kakasta....terve tuloa maalle asumaan...jee jee..

Äänestä

Koira vapaana = ei hyvä. Ohessa muutamia nopeasti netistä napattuja malliesimerkkejä:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012121316450886_uu.shtml

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012062715766918_uu.shtml

http://iltalehti.fi/uutiset/2012060815684854_uu.shtml

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012031215314124_uu.shtml

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012050315524478_uu.shtml

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011120614860340_uu.shtml

Oheiset ovat vain jäävuoren huippu. Näitä vastaavia näkee lähes päivittäin eri uutisjulkaisuissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koiran omaava kirjoitti:

Olen tutustunut Nummelan harjun pururataan, mutta onko kenelläkään tietoa onko tässä lähellä jotain muuta metsää missä voisi pitää koiria vapaina? Koirat ovat hyvin koulutettuja, mutta tuntuu, että saan paheksuvia katseita kun pidän koiria vapaana, vaikka vieressäni kävelevätkin kun näen, että vastaantulijoita on tulossa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu