Suomen aselakia arvioidaan uudelleen Norjan tragedian vuoksi. Aselainsäädännön jatkoa arvioidaan sisäasiainministeriön johtoryhmän kokouksessa ensi viikon alussa. Asiasta kertoi poliisijohtaja Pentti Saira Ylen tv-uutisissa.
Nyt sitten lähtee puoliautomaattiaseetkin keruuseen.
pitihän se arvata
7
51
Vastaukset
- yksityisyrittäjä
Ei lähde, valtioko ne aseet korvaa harrastajille ja metsästäjille ?
- k v g
Toki. Jos joku kaahaa 160km tunnissa
80 alueella kolmen promillen kännissä,
Niin lasketaan nopeusrajoituksia ja promillerajaa.
Populismi on ratkaisu kaikkeen. Vähän kuin jeesusteippi. - 20+3
Tällä samalla "kielletään kaikki aseet" logiikalla myös kaikki autot tulisi kieltää.
- Demosthenes
Kannatan, itse asiassa, ainakin kaupunkialueella. Vähän liian usein tulee vastaan näitä Teiden Kuninkaita, jotka kuvittelee, että kadut kuuluu heille kun ovat auton sisällä. Yrittävät ajaa jalankulkijoiden päälle, kun vituttaa, että sattuvat kävelemään omakotitaloalueella. Sateella tuntuu jostain syystä olevan vielä kovempi kiire samasta syystä.
Puhumattakaan sitten siitä, että väestön kollektiivinen rasvaprosentti kasvaa melkein samassa suhteessa kuin hapenottokyky pienenee.
Kuinka monta ihmistä vuosittain kuolee suoraan liikenteessä? Kuinka monen kuolemaan autoilu vaikuttaa välillisesti?
Mutta EI, kadun yli pitää päästä autolla, tai muuten ollaan kommareita.
Ei silti, mökille olisi kyllä hankala päästä ilman kaverin kyytiä...
- juuriki näin
Ihmiset käyvät taistelua hallituksen turvallisuusjoukkoja kivillä. Seuraamuksena satoja kuoleita mielenosoittajia.
- lisään
en tarkoita että pitäisi tarttua aseisiin, mutta näin vain on, että ihmisiä kuolee luoteihin. tämän vuoksi kaikki asett pitäisi havittää ja kielttä lopullisesti.
- aseeton alaston.
lisään kirjoitti:
en tarkoita että pitäisi tarttua aseisiin, mutta näin vain on, että ihmisiä kuolee luoteihin. tämän vuoksi kaikki asett pitäisi havittää ja kielttä lopullisesti.
Mihin ihmiskunta ja etenkin suomalainen tallaaja tarvitsee aseita nykypäivänä. Ei v i t t u mihinkään. Kaikki aseet pois kaikilta.
Jos halutaan harventaa Hirvi ja villieläin kantoja, perustakoon valtio sitä varten erikseen valvotut, palkatut metsästysjoukot, jotka tekevät TYÖN kuin metsurit ikään. Harventavat.
Suomalainen ei tarvitse elääkseenkään aseita. Lihaa on riittävästi ja samoilla ja eräillä voi ilman asettakin ja keittää nokipannu kahveja tai juoda kossua punainen pipo päässä :)))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925931
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252046Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125950- 48754