Liian painava?

poniratsastaja

Kysyn nyt mielipidettänne, oonko mielestänne liian iso menemään n. 100-105cm korkealla shettiksellä, painan n 40kg ja olen n. 155cm pitkä. Ponilla on mennyt monesti painavemmatkin, mutta vain satunnaisesti. Jalkani eivät tule paljoa mahan ali, alle 5cm.

Poni kantaa hyvin itsensä koulussa ja hyppään sillä n. 1-2 krt/2 vko. Hyppään myös satunnaisesti kisoja. Myös koulukisoja sillointällöin. Onko tämä liikaa? Kertokaa mielipiteenne! Kiitos:)

3

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shettikset<3

      Et oo liian painava :)

    • ottoshettis

      Et ole liian iso menemään tällä ponilla. :)

    • Sellainen maksimipaino shettiksillä on sellaiset 45kg, riippuen tietysti ponin koosta, kunnosta ja rakenteesta. Tuo kun on aika iso shettikseksi, niin voit sillä mielestäni ihan hyvin mennä :) Hypätä voi myös ihan hyvin sen mitä sanoit, joskus muistaisin jostain lukeneeni et hevosen kannalta parasta olis hypätä isompaa n. kerta viikko (tai vähemmän), muuten voi treenata vaik puomeja ja kavaletteja jos haluu estereeniä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2092
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1939
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1049
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe