SDP:läinen sössötti jotain

.

Kaikkien pitää voida liittyä ilman pelkoa poliittisiin järjestöihin ja sitä rataa.

Tarkoitti varmaankin, että kaikkien pitää voida liittyä heidän järjestöönsä. Vai luuletteko, että sossu olisi pitänyt samanlaisen puheenvuoron jos olisikin ammuttu Norjan Edistyspuolueen kesäleirillä?

Siinä tapauksessa ampuja olisi tietenkin ollut suuri monikulttuurin sotasankari.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      Kun noin lähdet tulkitsemaan toisten puheita ja ajatuksia niin minäkin voisin tehdä samoin. Eli sinunko mielestäsi teko oli täysin oikeutettua ja ihailtavaa?

    • demosthenes

      Sanoisin, että kyllä, 'sossu' olisi sanonut aivan samoin, jos Norjan Edistyspuolueen nuorison kesäleirillä olisi ammuttu noin.

      Vain tiukasti oman kaikuboksinsa sisällä elävä ihminen kuvittelee, että hänen kanssaeläjänsä ovat jo järjestään vannoutuneita verivihollisiaan. Tämä on koko tuon lausunnon ytimenä. Mieltä voi olla, ja sitä vastaan voi olla täysin eri mieltä. Maltillinen kuitenkin vain puolustautuu ja esittää vasta-argumentteja. Hän (kuten minäkin) voi pelätä, että vastapuolen argumentointi voi kasvattaa epätasapainoisten yksilöiden tuntemaa tarvetta käyttää väkivaltaa eri tavoin ajattelevia kohtaan. Hän sattaa jopa raivostua täysin hyväksymättömäksi kokemiaan ajatuksia kohtaan. Siltikään, kukaan ei riemuitse massamurhasta, ellei kuvittele jo olevansa eksistentiaalisessa sodassa, ja siten jo entuudestaan varma siitä, että hänen poliittiset vastustajansa ovat hänen olemassaoloaan uhkaavia vihollisia.

      Useimmat ajattelenevat, että Norjan massamurhaaja oli yksilö, joka vei omat kantansa sairaalloiseen pakkomielteeseen ja epätoivoiseen tragediaan saakka. Tästä heräävä pelko voi synnyttää halun rajoittaa mielipiteitä ja niiden ilmaisua. Onhan kuitenkin aika tavalla vaikkapa näitä nettikirjoituksia, jotka tuntuvat huokuvan juuri sen kaltaista vihaa.

      Kuitenkin, me olemme kaikki ihmisiä. Sotapsykoosi syttyy vasta kun sitä ruokitaan toden teolla. Yritetään löytää yhteistä pohjaa, ja ratkoa kiistojamme turvautumatta väkivaltaan tai sen puolustamiseen. Se on kaikkien kannalta parasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      275
      17546
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5645
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      121
      2631
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2135
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1788
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1040
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      970
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      933
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      931
    Aihe