Breivik-hontelo poliisi ilman poliisiautoa

ja kivääri kanalossa

Miten hel---vetissä tuo lossinkuljettaja uskoi että Breivik oli oikea poliisi kun tuli tommosen näkönen hernekeppi ja kivääri kainalossa vaati päästä saarelle.
Eikä edes poliisiautolla ja sitäpaitsi YKSIN.
Eikö yhtään epäillyt?
Oisko ollut syytä tarkistaa asia.

4

85

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyh sun aseelles juu

      Mitäs luulet että aseeton lossivahti olisi voinut tehdä aseistautuneen ja tappamaan asennoituneen mielipuolisen uusnatsin edessä, olisitko itse tehnyt mitään vastaavassa tilanteessa vai olisitko toivonut vain henkesi säästyvän?

      Mistä muuten tiedät että lossivahti ei yrittänyt tehdä mitään, kenties hänet tapaettiin ensimmäisenä kun rantauduttiin, tai hän soitti ne poliisit. Poliisitkaan eivät muuten aina ole virkapuvuissa ja partioautoilla liikkeellä, joten turhaan lossivahtia syytät.

    • Ois selvittäny

      Ei soittanut poliiseja, oli varmaankin hieman yksinkertainen maalainen.
      Kuka oikea poliisi ois ollu nuin vetelän huonoryhtinen kuin Breivik on noissa tappovideoissa?
      Poliisit ovat ryhdikkäitä ja suoraselkäisiä.
      Poliisin hälyttivät nuoret itse heti paikalla kun tajusivat mitä tapahtui.

      Ja lossivahti ei edes taristanut pääpoliisista Breivikin henkilölisyyttä.
      Moni ois tehny sen.
      Että päästetään noin raskain asein mies joka tulee tavallisella autolla mutta virkapuvussa paikalle, se on kaiken hölmöyden huippu.
      Ja vaikka pelkäskin omaa henkeään niin ois soittanu heti jonnekin mistä ois voinu tarkistaa tyypin henkilöllisyyden ja että oliko lähetetty.
      Ois varmasti moni henki säilynyt tälläkin pienellä toiminnolla.

      Lossivahtia ei ammuttu, elää vielä tänä päivänäki.

      • Tunsivatko toisensa?

        Kyllä ois syytä vähän haastatella tuota lossinajajaaki.
        Ja hartaasti.
        Kuuluuko johonkin järjestöön, tunsiko Breivikin?


      • viranomaiskokemusta
        Tunsivatko toisensa? kirjoitti:

        Kyllä ois syytä vähän haastatella tuota lossinajajaaki.
        Ja hartaasti.
        Kuuluuko johonkin järjestöön, tunsiko Breivikin?

        Monellako lossilla sinun henkilöllisyys on tarkastettu.
        Tarkastus ei kuulu lossivahdin tehtäviin eikä hänellä ole siihen mitään muodolliksta valtuutusta. Jokainen keskivertokansalainen uskoo poliisipukuun, vai tiukkaatko aina virkapukuiselta hänen henkilötietojaan.
        . Poliisi käyttää paljon tavallisia leasingautoja.
        Tämä on taas sitä , että kun on jo paskat housussa, niin pitää väkisellä etsiä asiassa joku syyllinen, vaikka siihen ei ole perustetta.

        Jos asiassa etsii positiivisiä puolia, niin nyt on Norjan poliisilla kanttia vaatia itselleen lisää määrärahoja veneiden hankintaan.

        Ei Suomessakaan poliisin veneet ole hälyytysvalmiudessa niin kuin palokunnassa, vaan nimetyt ja koulutetut veneenkuljettajat on hälyytettävä töihin kotoa. Tosin monessa paikassa veneet ovat yhteiskäytössä merivartioston kanssa, mikä saattaa nopeuttaa lähtöjä.
        (Olisiko norjassa ollut mahdollista käyttää pelastuslaitoksen kalustoa ?)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1615
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      105
      1560
    3. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      14
      1403
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    5. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      221
      1048
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      871
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      826
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      807
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      43
      776
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      9
      770
    Aihe