Voimalaitos työmaan haitat.

edndfn

Olisiko Torikadulle syytä tehdä pieni puhdistus, koko katu kuorma-auto rallin myötä kurassa ja hiekassa. Nyt kuivalla pöly vallan järjetön. Olisi hieno kun voisi asunnosta pitää ikkunoita auki, mutta pöly tunkeutuu sisälle ja sotkee paikat.

43

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heh heh

      älä vikise

    • heti????????????????

      Ikkunat kii tulee pakkane

    • kuratpois.

      kyllä ruuska hoitaa torisiivouksen usot sie...

    • Käpykaartilainen

      Paskoo joo,on kuitenkin yksi asia missä päättäjät olivat oikeassa. Työvoimapula,se on jo iskenyt. Autoista kys,työmaalla voi päätellä että apua on onneksi saatu ulkolaisosaajista.Lahtinen voi pistää puljunsa kiinni. Voihan tosin olla että korkean teknolokian suomessa ei enään osata,puupesiä tinata. Tervetuloa täystyöllisyys.

    • Jaana K Kallio

      Keskustelun aloittaja on aivan oikeassa vaatiessaan parannusta rakentamisen johdosta aiheutuvien haittojen hoitoon. Miksi ihmisten täytyisi vain kestää elämänlaatunsa huononeminen toisten toiminnan myötä. Eikö rakentajalla ole vastuu hoitaa tämä asia. Tänäänkin luultavasti ei Suomalainen raksamies kusella keskellä kylää! Lapsia kulkee koulusta kotiin ja mies m....u kourassa. Liekkö maasta missä ei vessoja tunneta. Pistäkää miehet kuriin ja ympäristö siistiksi mreal!

    • no voi voi

      Kyllä ne kakarat näkee kusemista jo pienenä, niin kotona kuin telkkarissakin, eikä siinä mitään pahaa ole, jokainen sitä tekee.
      Ei sitä joka kusihädässä viitsi vessaan juosta, jos on pitkäkin matka.

      • Pirjo Nuotio

        Kuseksiminen pitkin kylänraittia on Hämeenkyrön tapa. Niinkuin rakit merkkaillaan reviiriä.


    • huolestunu

      Olsit varottanu ettei laske heppiä maahan rupee olee maa jääsä

    • kuraa kuraa

      Kyllä kuule jo hyvinkin pienellä rakennustyömaalla tie ja tien sivu pistetään karmeeseen kuntoon ainakin Kyröskoskella!

    • hyvä olla

      Ei huolta kohtaa saa valitaa huonosta aurauksesta sekä liukkaudesta. Mutta eikösvaan asiat ole melko hyvin jos tuossa kaikki angelmat

      • Pippi Löngström

        Aina löytyy narinan aihesta;

        "Jos ei kenkä hierrä, niin pippi seisoo"..


    • kastselija

      Tänään siellä kuljin, en nähnyt yhtään savikasaa , kuraa enkä hiekkaa missään ja mulla on silmälasitkin päässä.
      Ei näillä ilmoilla kyllä mikään pölise, taitaaa pölyt tulla omasta siivoamattomasta kämpästäsi.

    • pettynyt????????????

      palelin kokopäivän siellä kiikareiden kanssa en yhtään K----A nähny turhaan mainostit

    • komee pytinki

      Komee tulee biovoimalasta, on siinä näköä ja kokoa.

    • ylpiö

      EI siitä mitään tuu TVH hommisa

    • onkovaiei

      TVH- sehä o nykyää komiasti DESTIA.. jotenki siihe suuntaa

    • Seppo teki kepposen.

      Kyllä on hienoa että Hämeenkyröön saadaan jotain isoa ja suurta, toivottavasti kunnan virkamiehet ja hallitus antaa muillekin yrityksille rakentaa omia laitoksiaan, eikä ole myymättä tontteja ja yms! Saadaan H:kyrö tosissaan maailman kartalle, no ainakin suomen kartalle!! HYVÄ HÄMEENKYRÖ, KIITOS!

    • kyllymolu

      Joo ku viä saavat se satusedä lahonnee pirtin pysymää pystys ni hyvä o..

    • Johtaja KP

      Kartonki/paperiteollisuus tulee romahtamaan muutaman vuoden sisällä. Alasajo on alkanut jo..

      • M-Real rules

        Taidat olla harhaanjohtaja. Aina löytyy näitä maailmanlopun ennustajia. Tietosi ovat vääriä. Tällä hetkellä paperi on aallonpohjassa. Kartonki notkahtaa tilapäisesti. Kun maailmassa nousu alkaa, lähtee alan teollisuus ennennäkemättömään nousuun. Pohjoisen kuusesta valmistettu kartonki tarvitaan enenevässä määrin aasialaisten pakkausten raaka-aineeksi. Ei siihen kelpaa kiinalainen oljesta tehty paperi sen paremmin kuin eukalyptus tai joku muu eteläisen pallonpuoliskon nopeakasvuinen puulaji. Tai ehkä sen monikerroskartongin sisälle piilotettuna.

        Kokonaisuutena ala elää ikuisesti, mutta yhtiöitä voi sulautua paremmin menestyviin, vaikka en uskokaan suuruuden ekonomiaan - määräänsä enempää.


    • Johtaja KP

      Paperiala tulee romahtamaan. Suuret yhtiöt suunittelevat tuotannon alasajoa siten että se voitaisiin toteuttaa hallitusti.

      • Lakupekka

        Johtaja tarkoittaa hallitulla alasajolla sitä että optiot pysyy,ja jätkämies saa kenkää.


    • ufghruhgrj

      Niimpä! Ei tarvitse kuin lukea viimeaikojen uutisia niin KP :n ennustus on paljon mahdollista ellei sitten jopa todennäköistä

    • ????????????????????

      PASKA paperin kysyntä samana

    • !!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Bidee ompi parembi XD

    • Substanssia riittää

      Olen seurannut paperialaa viisikymmentä vuotta. Sinä aikana on ennustettu viiden - kuuden vuoden välein aina kuinka ala on "auringonlaskun ala". Fiksuimmat ovat huomanneet, että sama syklisyys toteutuu säännöllisesti. Sitä voi käyttää myös hyväksi ostamalla notkosta osakkeita. Muutaman vuoden päästä ala on elpynyt, ja voit myydä osakkeesi jopa tuplahinnalla.

      Kun valokopiokoneet yleistyivät 70-luvulla, puhuttiin alan suuresta kasvusta. Kun atk-laitteet tulivat 90-luvulla, taas puhuttiin kuinka kopiopaperin kulutus laskee minimiin. Totuus lienee, että kopiopaperin käyttö ei ole ainakaan laskenut. Länsimaissa käyttö lienee pysähtynyt, mutta vähemmän kehittyneissä maissa kulutus on suuressa kasvussa. Samoin on laita monien eri paperi- ja kartonkilaatujen kanssa. Uusia lajeja tulee markkinoille, kuten esimerkiksi tarrapaperi eri sovelluksiin.

      Hämeenkyrössä joku voi vähentää paperin kulutusta, toivottavasti ei vessapaperin. Mikäli katsoo maailmankarttaa, huomaa, että paljon on vielä valkoisia alueita, joissa ei metsäteollisuuden tuotteita vielä käytetä meikäläiseen malliin.

      Alaan on tullut ja tulossa uusia helpotuksia. Mainitsen tuoreimpana Venäjän pääsyn maailman kaupan järjestöön, joka lähes poistaa nykyiset puutullit. Toisaalta esimerkiksi Storaenson neljän miljardin euron tappiot Pohjois-Amerikasta on jo tulleet korvatuiksi. Ja tietysti pääpukarille vuorineuvoksen titteli ja huippueläke. Vain M-Real ponnistelee nokkaansa pinnalle vielä lopettaessaan epäonnistuneita kauppojaan Euroopassa. Vanhan sijoittajan ohje oli minulle joskus yli kolmekymmentä vuotta sitten: Mikä kerran laskee alas, se myös kerran nousee ylös. Pitää paikkansa yhä - metsäteollisuudessakin.

    • Johtaja KP

      Ne mainitsemasi vähemmän kehittyneet maat tekevät paperinsa itse.

      Sanomalehtipaperin valmistus tulee loppumaan viiden vuoden sisällä rajusti yleistyvien digitaalisten sovellusten myötä.

      Kartonkiteollisuus siirtyy "kehitysmaihin"

      Merkit ovat vahvat myös super lamaan.

    • lue otsikko

      EIKÖ siellä tehdäkään lämpöä ,vaan paperia vähä kirjottajat eksyny aiheestalue otsikko

    • Eksynyt minäkin

      Lämpö on sivutuote. Sähköä tarvitaan paperin teossa valtavia määriä. Taidat olla hämeenkyröläiseksi jonkin verran eksynyt. Höyry ja sähkö lienevät suurin osa paperin tuotantokustannuksista. Taitaa Kyrökin käyttää sähköä yhtä paljon kuin koko muu pitäjä yhteensä.

      Kun UPM pani pari tehdastaan kiinni, siitä tuli sähkönmyyjä. Enso taas pöljyyksissään myi voimalaitoksiaan köyhyyden röykyssä pois ja nyt katuu katkerasti. Niinhän teki Kyrökin.

      Paperin teossa on sähkön riittävä saanti elintärkeää. Rakenteilla oleva voimala on synergiansa johdosta kaikille omistajilleen kannattava.

      • taisit todella eksyä

        Näin on. Kumma vaan että tässä uudessa voimalaitoksessa sähköntuotanto on lähes olematonta verrattuna nykyiseen laitokseen. Ostosähkön varassa taitaa olla tehdas jatkossa.


      • Hiski Läntti jr
        taisit todella eksyä kirjoitti:

        Näin on. Kumma vaan että tässä uudessa voimalaitoksessa sähköntuotanto on lähes olematonta verrattuna nykyiseen laitokseen. Ostosähkön varassa taitaa olla tehdas jatkossa.

        Uudessa voimalassa syntyy sähköä, höyryä ja kaukolämpöä sen kapasiteetin suhteessa. Yllä joku kirjoitti synergiasta, se on se pointti. Tietysti myös biopolttoaineen käyttö, tietyssä mielessä ympäristöasiat ja rahan jääminen omille seuduille. Ja tietenkin se tärkein, kun Hämeenkyrön miljoona- ynnä muut piirit saivat jätevoimalan torpattua, tulee muutaman vuoden kuluttua ajankohtaiseksi luvan hakeminen polttoaineen muuttamiseksi myös kaatopaikan sekajätteelle. Näin tulee tapahtumaan, se hakemus on postitusta vaille valmis. Ja hyvä niin.

        PS. Olet oikeassa, ostosähköllähän se tehdas pyörii. On tainnut pyöriä pian sata vuotta. Oma sähköntuotanto on ollut kuin hitu, niin arvaa missä.


      • Hissu Hantti
        Hiski Läntti jr kirjoitti:

        Uudessa voimalassa syntyy sähköä, höyryä ja kaukolämpöä sen kapasiteetin suhteessa. Yllä joku kirjoitti synergiasta, se on se pointti. Tietysti myös biopolttoaineen käyttö, tietyssä mielessä ympäristöasiat ja rahan jääminen omille seuduille. Ja tietenkin se tärkein, kun Hämeenkyrön miljoona- ynnä muut piirit saivat jätevoimalan torpattua, tulee muutaman vuoden kuluttua ajankohtaiseksi luvan hakeminen polttoaineen muuttamiseksi myös kaatopaikan sekajätteelle. Näin tulee tapahtumaan, se hakemus on postitusta vaille valmis. Ja hyvä niin.

        PS. Olet oikeassa, ostosähköllähän se tehdas pyörii. On tainnut pyöriä pian sata vuotta. Oma sähköntuotanto on ollut kuin hitu, niin arvaa missä.

        Nykyisen voimalaitoksen tuotosta riittää sähköä runsaasti myös myyntiin. Jatkossa tehdas pyörii ostosähköllä.


    • kummaa touhua

      Onkohan voimalaitoksia paljonkin missä tehdään paperia

    • Ja kummemmaksi menee

      Ääääh! Mistä näitä älyn jättiläisiä oikeen sikiää??

    • kummiakuuluu????????

      Insinöörit tuleeP______TÄ

    • Vihtori Penttinen

      Jokos teille lomautuksista on kerrottu?

      • Ikusesti lomautettu

        Joko sulle ittelles on tuatu se kirjekuari, kerro ny vaan meillekki. Ei täälä mitää kuurupiiloo tartte pitää.


    • Vihtori Penttinen

      Ei niistä kirjeellä kerrota. Asianomaisille kyllä kerrotaan ajallaan muttei ulkopuolisille aikaisemmin.

    • Johtaja KP

      Tulosvaroitus ja ennakoivat toimenpiteet ovat päivän sana.

      Alasajo on alkanut!

      • p0rvari

        Kulutuksen lisääntyminen lisää myös kartongin ja muiden paperituotteiden kulutusta, joten alasajosta on hieman ennenaikaista puhua. Suomalaisella paperiosaamisella ja sen tuotteilla on kysyntää myös jatkossa.

        Tulosvaroitukset ja lakkovaroitukset ovat taas normaalia kaupankäyntiä työnantajan ja työtekijöiden välillä.

        Ja ennenkuin kukaan työssäkäyvä alkaa moittia lakkoja, on syytä muistaa, että esim. meikäläinen on tehnyt työelämänsä alkuaikoina 6-päiväistä viikkoa. Muistaako kukaan, miten Suomeen saatiin 5-päiväinen työviikko?


      • Musta Joulu
        p0rvari kirjoitti:

        Kulutuksen lisääntyminen lisää myös kartongin ja muiden paperituotteiden kulutusta, joten alasajosta on hieman ennenaikaista puhua. Suomalaisella paperiosaamisella ja sen tuotteilla on kysyntää myös jatkossa.

        Tulosvaroitukset ja lakkovaroitukset ovat taas normaalia kaupankäyntiä työnantajan ja työtekijöiden välillä.

        Ja ennenkuin kukaan työssäkäyvä alkaa moittia lakkoja, on syytä muistaa, että esim. meikäläinen on tehnyt työelämänsä alkuaikoina 6-päiväistä viikkoa. Muistaako kukaan, miten Suomeen saatiin 5-päiväinen työviikko?

        Äänekoskella ei mene hyvin. 170 irtisanotaan ja tuotanto siirretään muualle. Ettei tästä tulis vaan se trendi. Aika kettumaisia "joululahjoja" tuollaiset ilmotukset.
        Paperia ei vaan tarvita nykyisessä digiajassa. Ja se paperi mitä vielä tarvitaan, tullaan luultavasti tekemään tulevaisuudessa muualla kuin Suomessa.


    • aikansa kutaki

      3,6% noussee palkka ensvuorelle ei pelkoo potkuista,hyvin menee

    • duunariEinari

      Kattellaan kattellaan....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe