Yhdysvaltain rahat loppuvat viikon

kuluttua tiistaina

"Valtiovarain- ja nyttemmin pääministeri Jyrki Katainen (kok) on useaan otteeseen kuvaillut Euroopan unionin kriisineuvotteluiden auttaneen "totaalikatastrofin" välttämisessä".

http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2011/07/25/seuraava-totaalikatastrofi-enaa-viikon-paassa/201110387/12

Nyt poliitikot ovat vielä suuremman haasteen äärellä: Yhdysvallat yrittää välttää maksukyvyttömyyden, joka suistaisi koko maailmantalouden kuilun partaalle.

Yhdysvaltain rahat loppuvat viikon kuluttua tiistaina – silloin liittovaltio on ottanut sen määrän velkaa, joka on lain mukaan mahdollista.

14

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuplat puhkeaa

      Hyvä juttu. Loppuu tuokin velkaelokusetus.

    • HuuHaaTaa

      Miten USa voi kusta noin pahasti? Niillä on muutenkin ollut kansalaisillakin suurempia maksuja kuin esimerkiksi Suomessa. Opiskelu, terveydenhoito mm. Vaikuttaa aivan tahalliselta konkalta, kun vielä ylläpidetään valtavaa armeijaa, joka samoaa ulkomailla....

    • .

      Joko Jyrki kasaa pakettia Yhdysvalloille?

      Niskalenkki markkinavoimista. Jyrki laskee äkkiä hyödyt ja haitat helmitaulullansa ja laskee tulokset puhtaaksi Paavo Pesusieni-ruutuvihkoonsa.

      Tämän jälkeen Jutta lähtee taas piirtelemään väriympyröitä kansainväliseen huippukokoukseen ja esittelee niitä ylpeänä lehdistötilaisuudessa.

      Ulkoministeri Tuomioja on tietenkin mukana, koska on. Ja muistuttaa taas kollegaansa Valkoisessa Talossa kaikesta muusta merkittävästä/merkittävämmästä mitä tapahtui syyskuun yhdestoista.

      Valiojoukko

    • me-262

      Jeah! Ei muutakuin kupit nurin ja kunnon lamakausi päällens...

    • R. Reagan

      Kaikki jenkkien ongelmat poistuisivat, jos rikkaille republikaaneille annettaisiin lisää verohelpotuksia tai poistettaisiin verotus kokonaan.

    • kai siellä

      on suunnitelma sen varalle, että velkakatto tulee vastaan. Tottakai ne on suunniteltu jo ennen kuin senttiäkään on velkaa myönnetty. Mitäs mahtaa käytännössä tarkoittaa? Koko porukka pihalle asumaan ilman ruokaa vai, hah. Tuskinpa vaan. Se voi olla että turhista mukavuuksista on pakko tinkiä....

    • Rajana taevas

      No nehä vuan nostoo sitä velekakattovva. Eipä siinnä sen kummempata.

    • olematon katto

      Velkakatto säädettiin muistaakseni 80 vuotta sitten. Sen jälkeen sitä on nostettu 100 kertaa, eli aina kun on ollut tarvis.
      Nyt republikaanit vain panee hanttiin eikä aio antaa lupaa katon nostamiseen kun Obama on uhannut nostaa rikkaiden verotusta valtion tulojen nostamiseksi. Republikaanit ovat sitä mieltä että rikkaiden veroja pitäisi keventää ja "kuluja pienentää" eli leikata kaikenmaailman köyhien avustuksia, kuten terveydenhoitomenoja yms.

      USA:ssa ei siis ole rahat lopussa ollenkaan, rikkailta. Valtiolla on tiukempaa ja rahoituslähdekin on tiedossa mutta rikkailta on paha nyhjästä USA:ssa kuten muuallakin.

      Obama voi nostaa kattoa ihan omalla päätöksellään myös, siihen ei tarvita puolueiden tukea.

      • .

        Obama on kommunisti, joka kuvittelee nostamalla veroja luovansa työpaikkoja.


      • me-262

        "Nyt republikaanit vain panee hanttiin eikä aio antaa lupaa katon nostamiseen kun Obama on uhannut nostaa rikkaiden verotusta valtion tulojen nostamiseksi."
        Juuri näin.
        Jenkkilän kokoomuksella on ihan samat agendat kuin Suomessakin:
        Kaikki jenkkien ongelmat poistuisivat, jos rikkaille republikaaneille annettaisiin lisää verohelpotuksia tai heiltä poistettaisiin verotus kokonaan. Hieman aikaisempaa kirjoitusta lainatakseni...


    • huuugugug

      Pah, nostavat vaan velkakattoa ja keskuspankki printtaa lisää rahaa. Kuten aikaisemminkin.

    • Käteinen nyt kiire.

      "Kuin varautuisi ydinlaskeumaan

      Yhdysvalloissa pörssikurssit laskivat alkukaupassa maanantaina. Dollari heikentyi Sveitsin frangia vastaan ja samalla kullan hinta pomppasi uuteen ennätykseen. Kullan dollarinoteeraus kävi Aasian markkinoilla korkeimmillaan 1 622 dollarissa unssilta.

      Sveitsiläispankki UBS:n mukaan markkinoiden hermostuneisuus on oikeutettua, sillä uhka Yhdysvaltojen luottoluokituksen alentamisesta on todellinen. Presidentti Obaman mukaan maksukyvyttömyyteen ajautuminen käynnistäisi taloudellisen Harmageddonin, tuomiopäivän".

      http://www.ts.fi/online/talous/242452.html

      Samaan aikaan analyytikot huomauttivat, että sijoittajat ovat varautuneet huonosti pahimpaan mahdolliseen skenaarioon. Tässä kuussa tehdyn kyselyn mukaan omaisuudenhoitajat Yhdysvalloissa eivät luokittele velkakatto-ongelmaa viiden vakavimman riskinsä joukkoon.

      – Se on kuin varautuisi ydinlaskeumaan. Normaalit riskit voidaan vakuuttaa, mutta tällaista riskiä ei voida vakuuttaa, huomautti analyytikko Alessandro Bee sveitsiläisestä Sarasin pankista.

      Jos velkakattoa ei nosteta ensi viikon tiistaihin mennessä, liittovaltiolta loppuvat rahat velkojensa maksuun. Tämän myötä Yhdysvaltojen luottoluokitusta saatettaisiin alentaa, minkä pelätään ajavan maan uuteen lamaan.

    • USA kaatuu pian

      "Kansainvälinen valuuttarahasto IMF kehottaa Yhdysvaltoja päättämään pikaisesti lainanottoa rajoittavan velkakaton nostamisesta maan luottokelpoisuuden turvaamiseksi. Valuuttarahaston mukaan Yhdysvaltain taloutta ja kansainvälisiä rahoitusmarkkinoita uhkaa vakava sokki, ellei velkakattoa nosteta ajoissa.

      Varoitus sisältyy IMF:n Yhdysvaltain maakatsaukseen, joka julkistettiin vain viikkoa ennen velkakaton nostamisen takarajaa. IMF:n johtokunnan mukaan USA:n on myös nopeasti päätettävä uskottavista toimista maan julkisen talouden tasapainottamiseksi".

      http://www.kaleva.fi/uutiset/imf-kiirehti-yhdysvaltoja-nostamaan-velkakattoaan/906714

      Yhdysvaltain velka nousee tänä vuonna käytännössä bruttokansantuotteen suuruiseksi eli 99 prosenttiin kokonaistuotannon arvosta. Ensi vuonna velka kohoaa 103 prosenttiin bkt:sta.

      IMF ennustaa USA:n kokonaistuotannon kasvun hidastuvan tänä vuonna 2,5 prosenttiin.

    • Ihanaa laskukausi!!!

      Tule lama kultainen. Kohta päästään taas työttömyyskortiiston huilimaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4572
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3393
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2380
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      39
      1418
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1343
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1196
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      978
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe