REFERENSSINUMERO

Ostin auton Saksasta (käytetty) ja siihen tuli takuu asiaa. Otin yhteyttä myyjään ja hän kysyy referenssi numeroa? Onko se auton valmistenumero?
91814
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

sovittu EU-takuu? - numero takuukirjasta - oletan

Äänestä
Aloittaja

Siismyyjän kanssa sovittu,jos tulee määrättyjä vikoja 6 kk aikana niin he maksavat.Ei ole mitään takuu kirjaa.Pyytää vain referessinumeroa

Äänestä

ehkä kusetettu takuun kanssa. Jos autolle on annettu "Car-Garantie" niin siitä tulee mukana aina paperit. Eikä sekään ole mikään takuu vaan vakuutus. Suullisilla lupauksilla ei ole mitään merkitystä. Voithan mennä sinne myyjäliikkeeseen vinkumaan takuutasi. Parempi kuitenkin maksaa itse ja unohtaa koko juttu.

Äänestä
Aloittaja

No ei ole ensimmäinen kauppa,mitä olen hänen kanssaan tehnyt ja aina on lupaukset pitäneet. Joten jos joku tietää mikä on referenssinumero niin kiitos tästä. Muista kommenteista ei ole hyötyä.

Äänestä

Jos tunnet myyjän, kysy mitä hän tarkoittaa referenssinumerolla = viitenumero. Tilauksen numero / auton myynti-ilmoituksen numero / kirjallisen tilauksen numero/ asiakasnumero/ Normaalisti kauppasopimukset löytyvät asiakkaan nimellä, eli haluttaessa asiassa päästään eteenpäin. Tuotevastuu 6 kk 6 kk on voimassa yksityisen ostajan ja myyjän välillä. Vai oletko kauppias koska olet ostanut useamman auton myyjältä? Silloin ei tuotevastuu ole voimassa.

Äänestä
Aloittaja

Hei, kiitos laitan nuo kaikki numerot mitä minulla on ja en ole kauppias.
Olen vain vuosien varella ostanut itselleni ja lapsilleni autot häneltä. Kun aikaisemmin ei ole tullut mitään reklamaation tarvetta niin sen takia tuota kyselin

Äänestä

Referenssi numeroa kysytään myös kun hakee viisumia Venäjälle. Mistään ei selviä, mikä numero se on. Eivät konsulaatissakaan tiedä, mikä se on, mutta olla pitäisi. Sanakirjan mukaan referenssi tarkoittaa vertailua. Taitaa jäädä Venäjän matka tekemättä

Äänestä

Siis mikä on referenssinumero?

Äänestä
  • referens = viite, joten referenssinumero = viitenumero.
    Mikä se sitten missäkin tapauksessa on, niin riippuu tapauksesta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


inkeri1980 kirjoitti:

Ostin auton Saksasta (käytetty) ja siihen tuli takuu asiaa. Otin yhteyttä myyjään ja hän kysyy referenssi numeroa? Onko se auton valmistenumero?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu