Kannabisongelmat lisääntyneet nuorten keskuudessa!

4108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

no ei se kyllä mikään terveystuote tosiaan ole mutta rinnastan sen vaarallisuudessaan jonnekin alkoholin ja tupakan välimaastoon.

Äänestä

"-Päihteiden saatavuus on helpottunut huomattavasti kannabiksen kohdalla, sanoo yksikönjohtaja Markku Kautiainen. Nuoret tietävät hyvin väylät, mistä saa. Katukauppa ja kotikasvatus ovat yleistyneet. - Ja kannabista pidetään jopa terveystuotteena, hämmästelee Kautiainen.

-Lisäksi kannabista nuoret saavat helpommin kuin alkoholia. -Viinassa on se ikäraja ostossa, Markku Kautiainen selventää. "

Vaadin ikärajoja ja niiden valvontaa kannabikselle!

Äänestä
  • Kaksinaamaista todella. Myyntitykki vaatii ikärajoja!

    Äänestä

Taitaa yhteiskunta aiheuttaa niitä ongelmia eniten eikä itse kannabis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lue itse! kirjoitti:

http://yle.fi/alueet/lahti/2011/07/kannabis_monelle_nuorelle_quotterveystuotequot_2746225.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu