Sensuuri posti asiallisen keskustelunavauksen Kelan palveluista, mutta yritetään jatkaa. Kyse oli siitä, että tuntuu, että ruotisnkielisille on oma jono Kelan luukulle - Tähän tapaan:
Suomenkielistä palvelua on enemmän, mutta kaiketi julkiset palvelut ovat aikalailla taattu myös ruotsia äidinkielenään puhuville. Minulle ainakin oli yllätys, että ruotsinkielisille ja suomenkielisille on eri puhelinnumerot Kelaa. Soitin ensin numeroon 020XXXXX (Tapiola Espoo) jossa suomenkielinen vastaaja kehoitti ruuhkan takia soittamaan uudestaan. Odotin tunnin soitellen aina välillä. Sen jälkeen numeroon 020XXXXX, jossa pian vastasi ruotinkielinen naisääni. Tuon jälkimmäisen puhelinnumeron näin papereissani ensimmäistä kertaa. Numeron olin saanut työnanatajaltani, jossa työkieli on ruotsi.
Se miksi halusin kirjoittaa tästä on, että ruotsinkielisten palveluista ja niiden puutteesta valitellaan tuon tuostakin. Tämä esimerkki oli kertoo jostain muusta. En tiedä onko tämä yleistä, mutta jostain älyllisestä epärehellisyydestä kertoo ruotsinkielisten puolustuspuheet tässäkin yhteydessä.
Ja vielä: Mitäköhän sensuroimisen aihetta tässä teksitissä on? Oliko alkuperäisen tekstin oikeat puhelinnumerot liikaa. sieltä olisi jokainen voinut itse testata kuinka jonon ohitus toimii.
Kelan palveluista ruotsinkielisille
8
103
Vastaukset
- bevs
Jospa rouva Ankdam sensuroi sen koska ei kestänyt totuutta että svekkuli voi olla konttorirotta. Ankdamilla kun on katsos sellainen ajatusmaailma että ruotsalainen ovenvartija on arvokkaampi kuin rikkain suomalainen.
Onhan se hankala tietysti varmaan Ankdamin viihtyä omassa nahassaan. Veikkaan että aina kun suomalaiselle tulee menestystä niin verisuoni katkeaa kyseisellä rouvalla josta tulee hermoraunio. - Hesari myös!
Hesarin kommenttipalstalta poistettiin kommenttini, vaikka se oli saanut monta vastausta. Syy oli maininta pakkoruotsista.
Kova sensuuri on päällä kaikessa kielkeskustelussa - pakkoruotsinet
"Soitin ensin numeroon 020XXXXX (Tapiola Espoo) jossa suomenkielinen vastaaja kehoitti ruuhkan takia soittamaan uudestaan. Odotin tunnin soitellen aina välillä. Sen jälkeen numeroon 020XXXXX, jossa pian vastasi ruotinkielinen naisääni. Tuon jälkimmäisen puhelinnumeron näin papereissani ensimmäistä kertaa. Numeron olin saanut työnanatajaltani, jossa työkieli on ruotsi.
Se miksi halusin kirjoittaa tästä on, että ruotsinkielisten palveluista ja niiden puutteesta valitellaan tuon tuostakin. Tämä esimerkki oli kertoo jostain muusta. "
HYVÄ ESIMERKKI SIITÄ, MITEN RUOTSINKIELISET PALVEUT TULEE TOTEUTTAA. Pakkoruotsin tulee koskea ainoastaan julkisyhteisöjä - ei koko kansaa - ja niissäkin ruotsiksi palvelijat tulee olla ennen kaikkea ruotsinkielisiä.
Tämä ei käy kuitenkaan RKP:lle ja syynkin tiedämme. Pakkoruotsin todellinen tarkoitus on luoda demokratian vastainen, etuoikeutettu asema yhdelle pienelle vähemmistölle.- vihaanhurreja
Ruotsinkielisille ei tarvitse toteuttaa mitään erityisiä palveluita verorahoilla. Jos eivät viitsi asioida suomeksi niin kuin täällä maassa on tapana, voisivat muuttaa sitten Ruotsiin.
- pelin säännöt
vihaanhurreja kirjoitti:
Ruotsinkielisille ei tarvitse toteuttaa mitään erityisiä palveluita verorahoilla. Jos eivät viitsi asioida suomeksi niin kuin täällä maassa on tapana, voisivat muuttaa sitten Ruotsiin.
Ainakaan Pohjanmaan ja Ahvenanmaan maajusseille ei tarvitse. Ja kokki Wiklöf muistaa myös että suurin osa hänen asiakkaistaan on varmasti suomenkielisiä lukuunottamatta riikinruotsalaisia niin osaa pitää suunsa tukossa.
- KELAN tiedottaja
Hei sensuuri-sankari, kielikeskustelu on tuolla: http://keskustelu.suomi24.fi/debate/5568
- jokkex
Täällä se kielikeskustelu on, maan ainoan kielipuolueen suomennettua nimeä kantavalla palstalla.
- hhhhtre
Pitää muistaa että VIRKAMIESRUOTSI tulee ensin ( töitä ruotsinkieliselle VÄHEMMISTÖLLE )
PAKKORUOTSIN avulla pidetään yllä tulonsiirtojärjestelmää RUOTSINKIELISILLE väestölle.
Ruotsinkielinen vähemmistö on keksinyt SAMMON jolla voidaan suunnata varallisuutta oikeaan osoitteeseen ( ei ole ihme että jotkut kiljahtelee.....mahtavaa....upeeta....).
Pakolaispolitiikka ja RKP:n touhut ovat kolikon toinen puoli niinkuin SISAR ja VELI. RKP:n pakolaispolitiika on vain työkalu asemien säilyttämiseksi.Myös lehdistön SENSUURI on käsittämätöntä ko. asian suhteen he puolustavat 4 % etuja VAIKENEMALLA!!??
Kaikkein oudointa on ettei 96 % ei osaa päättää asiaa (vaikuttavat munattomilta, RKP:lä sitä on)
RKP-läiset käyttää puolustaessaan asemiaan mm. homo,lespoja,romaneja ja sitten vielä nämä perinteiset LAHJONTA,KIRISTYS ja UHKAILU
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024527Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743831316- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091042Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86940Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11862- 64856
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826