Suomalainen pelastuu vain uskomalla Pellonpekkoon - rauhan jumalaan. Ei vihaa eikä väkivaltaa, vaan siementä peltoon ja olutta naamaan:
http://www.varjojenkirja.com/jumaluudet/27-pellonpekko.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pellonpekko
Pellonpekon sanoma on yksinkertainen: tehkää arjen hyviä tekoja, siementäkää maata ja naisianne ja ottakaa välillä pienet. Tee kuten minä: liity Pellonpekon seuraajiin ja maailma muuttuu paljon paremmaksi.
Uskon Pellonpekkoon
13
79
Vastaukset
- keskustelija2011
Tulitko pilkaamaan uskovaisia vai ootko ihan tosissasi
- Uskova suomalainen
Ketään en pilkkaa. Haluan julistaa todellista rauhan uskontoa, jonka jumala on Pellonpekko.
- Ägräs
Minä kunnoitan Ukko ylijumalaa näin ukkoskesänkin takia. Olen omaksumassa muinaissuomalaista uskontoa eli uudestisyntynyt Kalevalainen. Olin tässä elämässä kristitty, edellisen inkarnaation aikaan shamaani. Pidän kristinuskoa ulkolaisena halpatuontitavarana ja piraattiversiona oikeasta ja alkuperäisesta suomalaisesta uskonnosta. Pitää kunnoittaa niiden muinaissuomalaista uskoa tunnustavien sankareiden muistoa, jotka kristityt miekkalähetyksessään tappoivat maassamme, ja polttivat shamaanirummut jne.
Tässä pääsee hyvin jumalalliseen tunnelmaan kuuntelemalla shamaanirummutusta.
http://www.shamaaniseura.fi/sh34.htm
Siitä vaan matkalle! =)))- Väinö.
Komppaan täysin näkemyksiäsi! Olen sitä mieltä, että syntyperä määrittää uskon ja mitä Jumalaa sinun tulee palvella.
Suomalaiset tuntevat vetoa palvoa omia jumaliaan. Muut Jumalat ovat muiden kansojen Jumalia. Ei ole aivan oikein levittää sanomaa vain yhden Jumalan nimessä kuten aloittaja tekee, Muinaisia Suomalaisjumalia on useita tietysti voi valita itselleen jonkun heistä jonka kutsua seuraa. Mutta ei perustaa kokonaista uskontoa vain yhden varaan heistä. Minun Jumalani on Ahti mutta kiitän ja palvon myös muita heistä. Ukon kansa pohjantähden alla herätköön unestaan johon Katolinen miekkalähetys vaivutti kansamme tuhanneksi vuodeksi. kehoitan asiasta kiinnostuneita tutustumaan vaikka Taivaannaula ja Hiitolafoorumeihin. jotka löytyvät googlettamalla. - Esko_Virtala....
Väinö. kirjoitti:
Komppaan täysin näkemyksiäsi! Olen sitä mieltä, että syntyperä määrittää uskon ja mitä Jumalaa sinun tulee palvella.
Suomalaiset tuntevat vetoa palvoa omia jumaliaan. Muut Jumalat ovat muiden kansojen Jumalia. Ei ole aivan oikein levittää sanomaa vain yhden Jumalan nimessä kuten aloittaja tekee, Muinaisia Suomalaisjumalia on useita tietysti voi valita itselleen jonkun heistä jonka kutsua seuraa. Mutta ei perustaa kokonaista uskontoa vain yhden varaan heistä. Minun Jumalani on Ahti mutta kiitän ja palvon myös muita heistä. Ukon kansa pohjantähden alla herätköön unestaan johon Katolinen miekkalähetys vaivutti kansamme tuhanneksi vuodeksi. kehoitan asiasta kiinnostuneita tutustumaan vaikka Taivaannaula ja Hiitolafoorumeihin. jotka löytyvät googlettamalla.Tunteeko moni Suomalaisia "vanhauskoisia" jotka harjoittavat vanhaa "kalevalaista"uskoaan.
Tällainen usko on todellakin noussut näkyviin nykyään, eikö olisi hyvä, jos heitä näkyisi jossain.
Haluaisin itse yhteyden heihin ja toivon ihmisten kiinnostuvan asiasta laajasti maassamme.
- Luukut auki pelti ki
Oletkos sinä sitten mr. Pekko Aikamiespoika? Tässä pääsee hyvin jumalalliseen tunnelmaan kuuntelemalla "shamaanirummutusta"...?
http://www.youtube.com/watch?v=r9MExT0ILHg- tai eikun nää?
- Aino-Kyllikki
Yhä useampi pohjoismaalainen on tosiaan omaksumassa kotimaansa muinaisuskon. Juuri tuli tanskalainen talk-söy, jossa kerrottiin että on tanskaan perustettu jo omia thorin seurakuntia. On saanut virallisen uskonnon aseman. Ihan yhtäläisiä ovat pohjoisen uskonnot, vain eri nimet jumalilla.
- Uskova suomalainen
Thor on kuitenkin hieman liian sotainen meikäläiselle. Ihmiskunnalle olisi parasta, jos kaikki liittyisivät Pellonpekon seuraajiin. Pellonpekko vapauttaa meidät kaikenlaisesta suuresta dramatiikasta veriuhreineen, mitä suuriin maailmanuskontoihin aina liittyy. Pellonpekko on tavallisen ihmisen vaatimaton, rauhantahtoinen jumala.
- Roope.
"Ottakaa pienet" On väärä ohje. Leipävilja on tarkoitettu syötäväksi, ei pantavaksi olueksi!
Pekon antimet on tarkoitettu ruoaksi ei alkoholiksi! Pekko vihaa sitä joka, mielistyy häneen oluen ja viinan tähden.
Ruokaa ei maailmassa ole liikaa! Ei vilja ole tarkoitettu pantavaksi olueksi tai viinaksi poltettavaksi. Tämä vain varoituksen sanaksi niille, jotka luulevat Pekon olevan vain oluen Jumala. - kriittinen persoona
Henkilökohtaisesti en voi uskoa Pellonpekkoon. En ole koskaan nähnyt häntä, joten en voi uskoa. Sen sijaan uskon Röllipeikkoon, vaikka en ole nähnyt häntäkään elävänä, videoissa kyllä. Videot, mm. Youtubevideot, ovat niin selvästi aitoja, että pidän niitä täysin uskottavina.
- Hiitolalainen.
Muinainen Suomalaisten usko ei ole huono asia!
Syytä on kuitenkin muistaa, että kaikkia henkiä ei pidä palvoa ja rukoilla.
Yhtenä osana Suomenuskoon kuuluu luonnonhenkien rukoilu. Kaikki luonnonhenget eivät kuitenkaan ole ihmisille suopeita. Heidän joukossaan on myös vainajahenkiä, jotka ovat jääneet tähän maailmaan. He eivät aina ole ihmiselle suopeita ja monet heistä ovat pahansuopia ihmisiä joiden sielu on jäänyt tähän maailmaan siirtymättä tuonpuoleiseen. Aloittelijan on syytä muistaa tämä.
Kehoitan uuspakanuudesta kiinnostuneita menemään asiaa käsitteleville foorumeille etsimään kontakteja asiaan perehtyneisiin ihmisiin. - .
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107133
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h955204Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143463Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333372Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352504Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191846Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961481Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411431Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311336- 481094