Minkälainen "varmuusvarasto" on köyhällä hyvä olla? Eli siis mitä kannattais ostaa varastoon ettei ruoka pääse loppukuusta loppumaan! Nyt on kaapit ihan typötyhjiä melkein ja ajattelin ensi maanantaina kun saan rahaa hankkia jonkinlaisen varaston ettei pääse nälkä yllättämään. Ajattelin hankkia tonnikalaa 50 eurolla ja monta pakettia riisiä ja muita säilykkeitä. Mitä muuta kannattaisi ostaa varastoon? Oliiviöljyä ja voita on jo.
mies vm 81
Ruokaa varastoon?
1589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Miksi ostaa kallista tonnikalaa ym. säilykkeitä. Riisikin on kallista! Osta mieluummin erilaisia jauhoja (leilvo itse leipä!) ja osta pakkaseen tarjouksesta tarjouslihoja, pakastevihanneksia ym. Myt kannattaa ostaa myös edullisia sesongin vihanneksia.
Selkeä provo, on mies lukenut että tonnikala ei ole köyhien evästä
Minusta paras varmuusvarasto olisi laittaa niiden tonnikalojen ja riisien hinnan edestä ihan RAHAA varastoon varmuuden varalle. Ottaa vaikka joku toinen tili, johon siirtää joka tilistä edes kymppi tai pari eikä koskea niihin ellei ole ihan pakko. Ja jos joskus on pakko ennen tilipäivää ostaa ruokaa, niin tilipäivänä sitten palauttaa sen rahan takaisin sinne varatilille.
Rahassa on se hyvä puoli, ettei se pilaannu kovin helposti, vaikka joutuisi seisomaan tilillä pidempäänkin ja sillä voi sitten hädän iskiessä ostaa juuri sitä mitä tarvitsee. Vaikka vessapaperia.
Kannatetaan!
Nojaa.. provoilultahan tää kuulostaa, mutta vastataan nyt.
Eli ekana sitä tonnaria ei kannata ostella millään 50 egellä.. lidlistä tai ässältäkin saa "salaattitonnaria" alle 70 cent purkki. ;) Niitä kantsii ostaa vaiks 10..
Sitten.
-sämpyläjauhoja, vehnäjauhoja yms, mitä nyt osaat sit käyttääkin?
-kuivahiivaa
-kaurahiutaleita
-maitojauhetta
-näkkäriä
-papuja joko suolaliemes tai tomaattikastikkeella
-lihaliemikuutioita
-perusmausteet(suola, pippurit, pitsamauste, chilirouhe, valkosipulijauhe, paprika, curry))
-tomaattimurskaa/paseerattua tomskua
-makaronia(miel.täysjyvä, eikä ole ni kallista mitä luulis..)
-spagettia
-sipulikeittopussi tai parikin(ovat monesti halvempia monipakkauksissa)
-iso meetwurstipaketti
-arki-juusto(osa pakkaseen raastettuna)
-halpis ruokakermoja
-tölkki ananasta
-halpis kinkkusuikaleita, niitäkin monesti tarjouksissa
-jauhelihaa, yleensäki kaikki tarjouslihat mitä vastaan tulee ja osaat niistä laittaa ruokaa!
-säilykelihaa
-perunoita, ranskiksia tai sit ite lohkot ja maustat pakkaseen..
-pakastesipulia(voit tehä itekin, halvempi niin)
-erilaisia pakastevihanneksia
-nuudeleita
-porkkanoita
-monivitamiinipurkki! :)
-mehutiivistettä(ei tarvi sit vettä juoda aina, kun oletus on ettei mahdollisuutta keittää ite mehua ja pakastaa, jolloin sokerin tarve vähempi..)
-muusijauhetta
-korppujauhoja
-erilaisia leikkeleitä kantsii pakastaa, jos tarjouksessa
Noilla ny pääsee alkuun ja saa tehtyä vaikka mitä.. varsinkin jos sit parilla eurolla voi ostaa esim. tuoretta tomaattia, kananmunia(jotka muuten yleensä säilyy pitkää..) tms.
Voit esim. tehä pitsaa, makaronilaatikkoa, jauhelihapullia erilaisilla pottu/kasvislisukkeilla, makaroni/nuudelipataa pavuilla ja tonnikalalla, kasvispaistosta kermassa, kermakastiketta pavuilla, spagettikastiketta, jauhelihakeittoa, lihakeittoa, ananas-porkkanaraastetta ymym.. vaikka mitä! Meillä on tuo "maailmanlopunvarasto" tarpeen. :)
kellä on varaa ostaa tollanen lista,kun kaapissa ei ole mitään.paljonko noi maksaa.
Jos parista kaupasta hakee tarjousten perässä, niin viimeks tais saada reilusti alle 80e suurinpiirtein. :) Satkuun nousee, jos ei kato mistä ostaa. Jos aloittajalla oli vara jo tonnariin 50e, ni oletin silloin olevan edes se satku varaa.
Yleensäkin mitä nyt kukakin osaa tehdä. Jauhot ym ovat turhia, jos ei niitä osaa käyttää.
Huom. osan noista ruuista saa ruoka-apuna käsittääkseni myös ja silloin perustarpeet kuivakaapissa ovat pois laskuista.. ;)
Meillä parin kk:n välein ostetaan kaappiin suurinpiirtein tuo lista.. kun vanhat on eka syöty. :D toki aina ei tarvii ihan kaikkia ja voi sit muuta ostaa lisäks. Välttyy turhalta kaupas käynniltä ja tarvii yleensä ostella sit pikku määriä tuoreruokaa.. ja varastoon ostetaan AINA niitä halvimpia merkkejä(maku on yleensä heikompi monissa, mutta mausteilla menee!). Joskus ns. laadukkaampi on tarjouksessa ja silloin sit sitä.
3ei jää kuussa80 ekee ja ruokaapua ei paikkakunnalla oo et silleen mutta hernekeiton saan keitettyä ilman lihaa just meni viimenen20kauppaan pärjää tällä nyt muutaman päivän ehkä .kissakin pitää elättää.
Kultaa on hyvä olla varastossa sillä sen saa aina nopeasti muutettua rahaksi.
Tähän on vastattu eri viestiketjuissa moneen kertaan, mutta tässä jotakin kuitenkin. On tärkeää, että varastoa kierrätetään eli käytetään, joten kannattaa valita vain sellaisia aineita, joita voi/haluaa syödä ja osaa käyttää.
Kuivatavaraa, joka ei vaadi kylmiä varastotiloja: ryynejä, jauhoja, kuivia herneitä, suolaa, sokeria, makaronia, riisiä, maitojauhetta, kuivahiivaa, kaakaojauhetta, näkkileipää, kuivahedelmiä. Sipuleita, mieluiten kuitenkin viileähkössä. Täyssäilykkeitä maun ja rahapussin mukaan.
Pakastimeen: marjoja, valmiita ruokia. Kun teet ruokaa, tee sen verran reilusti, että saat yhden annoksen pakastimeen. Päivämäärä päälle ja kiertoon. Leipää, lihaa, kalaa, kasviksia mitä mieli tekee.
Jos asunnossasi tai talossasi on kylmäsäilytystilat, niin perunaa, porkkanaa, lanttua, kaalia, puolukkasurvosta yms.
Jääkaapissa ei voi pitkiä aikoja ruokaa säilyttää, mutta kyllä sieltä on mukava löytää kananmunakenno ja makkaralenkki silloin kun muuta ruokaa ei ole.
Varastoa kannattaa kartuttaa vähitellen. Sillä tavalla rahat riittävät ja huomaa. mitä tulee käytetyksi. Tärkeintä on kuitenkin, että on olemassa jonkinlainen kotivara, ettei tarvitse nälkään nääntyä. Ja korostan vielä kerran sitä, että varastoa on myös käytettävä, tai joudut lopuksi heittämään vanhentuneet tuotteet pois. .
Minusta kannattaa varastoida vehnäjauhoja, joskus saa 2 kg jauhoja alle 1 eurolla.. sillon vois ostaa sata pussia eikä maksa 10 e!! Siitä sittenleipomaan lättysiä ja leipää ja vehnäjauhovelliä, makaroonia pitää olla ja kuivamuonaa.
kuukaudessa on 30 vuorokautta.
Toimeentulotuessa lasketaan 6,67 €/ ruokapäivä.
jauheliha on 4 > -7 € / kg > 75 g - 150g/ vrk
Hedelmät 1,5- 4,5 € / kg > 150g - 300g / vrk
Maitolitra on 0,90 € / 6dl vrk
Pakaste vihannekset 1,5 > € / kg 70 g > vrk
Ruokaan ei tarvitse laittaa rahaa enempää, pitää vain ostaa niin että perustarvikkissa on varastoa kokoajan...
Jos asunossasi ei ole pakastinta, käänny vuokraisännän puoleen ja pyydä vaihtamaan jääkaappi Jenkkikaappiin...
Joe ei ole uunia, leipää saa paitettettua paistinpannussa...
Ruokatalous on opittavissa oleva asia...
http://www.mustaporssi.fi/mpcompare.php?p=2447,294,1510,
hae vertailuun.
http://www.expert.fi/Tuotteet/Kodinkoneet/Kylmalaitteet/Jenkkikaapit?gclid=CILwhcivoaoCFQEf4Qod7n7LVA
tienaa itsensä aika pian.
Jos sinulla on kylpyamme, laita kylpyamme täyteen kiljusatsia käymään.
Siinä riittää juomista niin ettet nälkää huomaakaan.
Jos sinulla ei ole kylpyammetta, hanki jostain oikein iso saavi siihen tarkoitukseen.
Tämä on paras neuvo, jonka voit saada.