Eikö adventisteilla tosiaankaan..

Markku Tampio

ole mitään muuta keskustelunaihetta palstalla kuin sapatti..?

Vuosikaudet jauhatte vain ja ainoastaan tätä samaa sapatti-aihetta. Ja kaikki keskustelun aloitukset, joissa kirjoittajat haluaisivat keskustella kanssanne muistakin Raamatun kirjoituksista esim. kymmeneen käskyyn liittyen, niin sen te järjestelmällisesti käännätte koskemaan pelkästään lepopäivää eli sapattia..

Onko siis adventismin totuus lähimmäisilleen niin köyhä, ettei uskonasiassa voi opastaa lähimmäistään Jeesuksen luokse muutoin kuin sapatista puhuen?

Uuden Testamentin alussa kirjoitettu evankeliumihan on ilosanoma kaikille Jumalan rakkautta Kristuksessa Jeesuksessa etsiville syntisille, jotka kuulevat sanan ja ottavat sen ilolla vastaan..

Miksi evankeliumi ei siis ole ilosanoma adventisteille?

16

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iloinen matkaaja

      Käynti missä tahansa adventikirkossa Suomessa riittää selventämään sen, että evankeliumi ei ole adventisteille ilosanoma, vaan pakkopullaa ja taakka. Kaikki ne, jotka viitsivät ja haluavat näyttää hurskautensa vieressä istuvalle jäsenelle, laulavat kiitoslauluja happamalla naamalla.
      Suurin osa ei kuitenkaan laula ollenkaan, vaan istuu tai seisoo vilkuillen kelloa ja ajatellen mielessään, että loppuisipa tämä kidutus pian.
      Useat ottavat "varaslähdön" sapattijumalanpalvelustilaisuudesta jo hyvissä ajoin, ennen kuin itse toimitus on päättynyt ja huokaisevat ulko-ovella helpotuksesta.
      Monet tulevat lauantaiaamuna vain näyttämään naamaansa, jottei vain kenelläkään heräisi epäilys mahdollisesta uudesta luopiosta.

      • Hengen mieli..

        Eikö teillä tosiaankaan ole muuta keskustelun aihetta täällä kuin adventistien arvostelu ja sekin valheellisesti.

        Miksi ette puhu omasta suhteestanne Jeesukseen ja hänen pelastustyöstään, vai ettekö olekkaan pelastuneita, nuo kirjoitukset vaikuttaa vähän että teillä on viellä lihan mieli eikä Hengen, siitä olisikin hyvä keskustelun aihe, alkaakaapa kirjoittelemaan hengellisiä eikä lihallisia asioita.


    • Valvova

      Adventismi palstalla tulee nimenomaan keskustella adventismista.
      Jos adventismissa on jotain myönteisiä piirteitä, niin ilman muuta niistäkin voisi keskustella, mutta vaikka edes joitain myönteisiä asioita adventismista hakemalla hakisi, niin on se vaan vaikeaa löytää niitä myönteisiä piirteitä adventismista Suomessa.
      Monissa muissa USA:sta lähtöisin olevista uususkonnoista ja kulteista tosin löytyy edes jotain myönteistä.
      Missä on adventismin myönteiset piirteet?

    • (!!?)

      E ihän

    • alex-kasi

      Kummaa valitusta - tulet adventismi palstalle ja kirjoitat aloituksen sapatista.. jossa valitat, että palstalla puhutaan liikaa sapatista.. :)

      Etkö käsitä että on kysymys yhdestä kymmenen käskyn KÄSKYSTÄ..

      Antti kirjoittaa aloituksiaan suunnilleen samalla tavalla, mutta ikuisesta piinasta.
      Valittaa että palstalla ei muusta puhutakaan kuin siitä ja tekee aloituksiaan.. ikuisesta piinasta.. käsittämättä että on kysymys on ensisijaisesti KUOLEMATTOMUUDESTA".. että on kysymys siitä että "onko Jumala ainoa jolla on kuolemattomus" vai ei..

      Mikä teitä vaivaa ?

      Mksi ette voi ymmärtää adventismissa olevia näkemyksiä näistä asioista?
      Ei teidän tarvitse niihin uskoa - vaan ymmärtää ihan tavallista puhetta - ei ne ole vaikeita ymmärtää.. ainakin noin suurin piirtein ne oppii aika nopeasti .. jos haluaa .. minäkin olen oppinut.

      Ei ainakaan tarvitsisi puhua lööperiä adventismista..

      Sapatti on Raamatun mukaan viikon seitsemäs päivä eli lauantai ja siksi adventistit pitävät sen sapattina eli lepopäivänä josta käskyissä muistutetaan – taitaa olla ainoa käsky missä ”muistutetaan”-- mutta jos et sinä sapattia pidä niin anna muiden pitää. Täysin ymmärrettävä asia.

      Sama juttu Antin kuolemattomuuskäsitysten kanssa - Antti uskoo että ihmisellä on kuolematon sielu - mutta jos ei adventistit ole siinä uskossa niin miksi ottaa siitä itseensä.

      Miksi kaikin keinoin yrittää saada se näyttämään siltä että OIKEASTAAN adventistit uskovat samalla tavalla ... no, jos eivät nyt IHAN samalla tavalla, niin "VÄHÄN" samalla tavalla ... kuitenkin ... nimittäin että Jumala rankaisee syntisiä.. (kuten huomaat? Antti ei ole tässä asiassa edes samalla planeetalla adventistien kanssa)
      Antti ei tajua että tämä piina asia ei ole mikään ”pää kysymys” –
      Pää kysymys on että tunnustaako syntinen ihminen että ainoastaan Jumalalla on kuolemattomuus ja että synnissä ei ole iankaikkista elämää. Se on pää kysymys..
      Tietysti on selvää että jos ihminen ei tunnusta Jumalaa ainoana jolla on kuolemattomuus itsessään, tulee sellaisen asenteen SEURAUKSENA sitten helposti kaikenlaisia uskomuksia, esimerkiksi se ”ikuinen piina” ja iso joukko muitakin kummallisuuksia.
      --

      Nyt Paavali varoittaa niitä JOTKA JULISTAVAT EVANKELIUMIA olemaan varovaisia etteivät väännä Raamattua toiseksi kuin se on.

      Gal. 1:8
      Mutta vaikka ME, tai vaikka ENKELI taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä ME olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu.

      Noista Paavalin sanoista ei paljon kompromissia löydy, joten kannattaa ihan oma-kohtaisesti miettiä mitä evankeliumia muille levittää.. eikö vain.

      ---
      Siis - Miksi kysellä asdventismista.. jos vastaukset ei kuitenkaan kelpaa..

      Ihmisellä ei ole kuolemattomuutta, mutta monet kuitenkin uskovat, että heillä on jo iankaikkinen elämä, ilman Jmalan Poikaakin - ei muuta kuin vain pääsis taivaaseen ja ei joutuisi ikuisesti piinattavaksi tulijärvessä.. mikä luonnollisesti on aivan turha pelko sillä synnin palkka on kuolema - ei ikuinen elämä tulijärvessä.

      Jeesus tuli pelastamaan synnin orjat, vapauttamaan heidät synnin kahleista - nyt valitettavasti on niin, että kaikki eivät halua vapauteen, ovat kai niin tottuneet elämään synnissä että eivät osaa edes ajatella että elämä voisi olla täysin vapaa synnistä.

      alex

    • toope vihannes

      Kyllä adventistit saattavat joskus puhua kymmenyksistäkin. Ennen tärkein asia heille oli vuonna 1844 tapahtuva Jeesuksen paluu, jota he aateveljiensä Jehovan todistajien kanssa odottivat, mutta jota ei tullutkaan. Sitten keksittiin joku hutkiva tuomio sen tilalle.

      Sitä ihmettelen, kun ei advareilla ole ympärileikkauskin käytössä. Vai onko heillä sekin?

      • pyh!

        Juu, toope olet, kun tuollaisia kirjoitat.


      • vihannekselle....

        toope vihannes mielellään nostaa kirjoituksissaan pilkka henkeä mennen tullen, eli suunsa tunnustus kertoo, millainen Jeesus on hänen sydämessään.
        Mutta toden totta, Jeesuksen paluuta on paljon ennustettu uskovien keskuudessa. Toivon syvästi löytäväni ne 4 a4 arkkia, missä näistä paluun odotusennustuksia käydään läpi, sielä on niin Luther 1500 luvun alkuvuosien odotusta ja paljon lisää aivan näihin lähiaikoihin asti. Ja tietenkin odottajia varmasti oli Adventtiseurakuntakin. Ja edelleenhän meidän pitäisi odottaa Jeesuksen paluuta. Viimeisimpiä oli tämän Syvännön lehtimaja juhlien odotusaikaa, näin menneenä vuonna.

        Myös sekin olisi hyvä huomioitava, että tuomio alkaa Jumalan huoneesta, niin mikäpä sitten on jumalattoman kohta, aivan uudenliiton puolelta lainattua tekstiä.
        Myös ympärileikkaus on sanassa kirjoitettu, että onko sinun sydämesi ympärileikattu vai ei?!!... Mitäpä siitä mietit? Kyllä sydän on ympärileikattava, ja sen tekee Herra.

        Kun kovasti kirjoittelet, niin mieti sitä ympärileikkausta kohdallesi, elätkö todeksi asiaa, vai et.


      • Oikeamielisyys

        ja rakkaus sisältyy jokaiseen Jumalan käskyyn:

        Joo, ihmettele sinä vain Toope!

        Jo koulujen uskontotunneillakin opetetaan jo Jumalan kymmenen käskyä! Ne pitää osata jokaisen kristinuskovaisen peruskoulun käyneen, jehovantodistajat vapautetaan uskonto tunnilta, koska heitä ei lueta kristinuskovaisiksi. Syytä en tiedä ihan tarkasti. Voi olla, että vanhemmat ei salli.


      • älä valehtele
        Oikeamielisyys kirjoitti:

        ja rakkaus sisältyy jokaiseen Jumalan käskyyn:

        Joo, ihmettele sinä vain Toope!

        Jo koulujen uskontotunneillakin opetetaan jo Jumalan kymmenen käskyä! Ne pitää osata jokaisen kristinuskovaisen peruskoulun käyneen, jehovantodistajat vapautetaan uskonto tunnilta, koska heitä ei lueta kristinuskovaisiksi. Syytä en tiedä ihan tarkasti. Voi olla, että vanhemmat ei salli.

        Mikä käsky ei Toope mielestäsi kuulu tähän joukkoon?

        Kymmenen käskyä :

        1. Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia.

        2. Älä käytä väärin Herran, Jumalasi nimeä.

        3. Pyhitä lepopäivä.

        4. Kunnioita isääsi ja äitiäsi.

        5. Älä tapa.

        6. Älä tee aviorikosta.

        7. Älä varasta.

        8. Älä lausu väärää todistusta lähimmäisestäsi.

        10. Älä tavoittele lähimmäisesi puolisoa, työntekijöitä, karjaa äläkä mitään, mikä hänelle kuuluu.

        (2 Moos. 20:2–17; 5 Moos. 5:6–21)

        Tämä = Rakkauden laki, joka painetaan ihmisen sydämeen uudestisyntymässä.


    • Tampion aloitukseen

      Kyllä evankeliumi on ilosanoma, se on Kristuksessa toden totta, mutta eikö Tampio kanna murhetta ajan merkeistä, jos tuntuu, että sapatti on opetuksessa jo mukana niin, että sitä opetetaan taivaan ja maan loppuun asti, vaikkapa pienimpänä käskynä, .... mutta vaikkapa tämä haureuden ongelma, ts. avioliittojen särkyminen. Siinä on lisää aiheita ja pilvin pimeinhän asiaa voidaan laajentaa ja todeta, että laittomuus saa vallan ja on kylmennyt useimpien rakkaus.

      Eikö se kiinnosta vai peitetäänkö evankeliumilla se kristilliseen seurakuntiin pesiytynyt laodikealaisuus Jumalan tahtoa kohtaan.

      Sitäkö sinä hait?

    • Sirkka-Iita

      Minkälaisten lasien lävutse sinä katselet tätä palstaa, kun et näe muutakuin sapatin joka paikassa?

      Adventistit itse harvoin tai tuskin koskaan puhuvat tai korostavat sapattia.

      Minä olen varmaankin se, joka olen eniten tarttunut niihin sapatti kysymyksiin ja kertonut sitten oman näkemykseni asiasta, niinkuin olen sen Raamatusta ymmärtänyt.

      Että turhaan adventisteja siitä syytät.

      Toisaalta, mikä siinä sapattiasiassa niin ahdistaa? Mehän olemme adventistien palstalla ja täällä voi halutessaan keskustella sapatistakin, sillä sekin kuuluu olennaisena osana adventismiin.

    • Sirkka-Iita

      Markku Tampio:

      Jos tätä kirjoitusta tarkoitit, niin älä syytä adventisteja, minä sen kirjoitin, tosin kirjautumattomana:

      Jeesus jätti meille tämän rakkauden kaksois käskyn: "Rakasta Jumalaa ylikaiken ja lähimäistäsi niinkuin itseäsi." Tästä käskystä riippuu koko laki ja profeetat.

      Miten voimme rakastaa ja kunnioittaa Jumalaa? Johannes sanoi: "Rakkaus Jumalaan on se, että pidämme hänen käskynsä, eivätkä ne ole raskaat."

      Jumalan kymmenen käskyä on tarkoitettu meille opetukseksi ja ojennukseksi matkalle, eikä niistä yksikään ole muuttunut tai lakannut olemasta.

      Omatunto on se viisari, joka osoittaa jos teemme väärin, sitähän se tarkoittaa, ettäJumalan käskyt painetaan uskovalle sydämen lakitauluun kun ihminen tulee uskoon, niin hän ei tarvitse enää kenenkään opetusta. Pyhä Henki neuvoo ja opettaa miten hänen tulee vaeltaa.

      Senvuoksi Herran sapatin vietto on uskovalle ihmiselle Jumalan, Luojamme kunnioitusta, eikä lakihenkisyyttä.

      Tulee antaa kunnia Jumalalle!

      Minkä Jumala on pyhittänyt, tulee olemaan aina pyhä, muistimepa me sen pyhäksi tai emme. "

      • Markku Tampio

        Asijapa tuli harvinaesen seleväksi..

        Ja näin yhteenvetona loppukaneetissani totean, ettei adventismin "hengelliseen rikkauteen" tosiaankaan kuulu muuta kuin lepopäiväkäskystä eli sapatista kokovuorokausitoimisesti puhuminen..


      • pyh!
        Markku Tampio kirjoitti:

        Asijapa tuli harvinaesen seleväksi..

        Ja näin yhteenvetona loppukaneetissani totean, ettei adventismin "hengelliseen rikkauteen" tosiaankaan kuulu muuta kuin lepopäiväkäskystä eli sapatista kokovuorokausitoimisesti puhuminen..

        Taas suu vaahdossa valehtelet.


      • Sirkka-Iita
        Markku Tampio kirjoitti:

        Asijapa tuli harvinaesen seleväksi..

        Ja näin yhteenvetona loppukaneetissani totean, ettei adventismin "hengelliseen rikkauteen" tosiaankaan kuulu muuta kuin lepopäiväkäskystä eli sapatista kokovuorokausitoimisesti puhuminen..

        Ei se niin ole!

        Lueppas vaikka Anne-Elinan kirjoituksia, niin kyllä on Kristushenkisiä kirjoituksia hänellä. Anne-Elina on ollut adventti kirkon jäsen jo useita vuosikymmeniä, joten häneltä sopii kysyä adventismista.

        Sen mitä minä olen käynyt adventtikirkossa muutaman kerran, niin siellä ei ole puhuttu sapatista sanaakaan. Se on adventisteille itsestään selvyys, ei siitä tarvitse puhua.

        Minä itse kuulun luterilaiseen kirkkoon, mutta olen ymmärtänyt uudestisyntymän kautta ja Jumalan sanan valossa myöskin sen, että on olemassa Herran pyhäpäivä, Jumalan itsensä pyhittämä ja siunaama lepopäivä.

        Ja se pyhitys kestää, vaikka ei yksikään sitä haluaisi MUISTAA. Kuitenkin Jumalan sana kehoittaa: "Muista pyhittää Herran sinun Jumalasi sapatti."

        Sapatin MUISTAMINEN pyhäksi, on Luojan kunnioitusta, ei lakihenkisyyttä, niinkuin te väitättätte.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe