APOSTOLI FILIPPUS

OPETUSLAPSET

Apostoli Filippuksen hauta löytynyt Turkissa?
julkaistu tänään klo 15:56

Arkeologit uskovat apostoli Filippuksen haudan löytyneen Turkissa. Turkin uutistoimisto Anatolian mukaan hauta olisi löytynyt kirkosta lähellä Palmukkalea, Länsi-Turkissa. Filippus oli yksi Jeesuksen opetuslapsista.

Arkeologiryhmää johtavan italialaisen mukaan ryhmä on etsinyt hautaa vuosia.

- Löysimme sen vihdoin raunioituneesta kirkosta, jonka kaivoimme esiin kuukausi sitten, sanoo Francesco d'Andria uutistoimisto Anatolialle.

D'Andrian mukaan kirkko löytyi Palmukkalesta, joka tunnettiin antiikin aikana nimellä Hierapolis. Filippus koki siellä tiettävästi marttyyrikuoleman saarnattuaan kristinuskoa Vähä-Aasiassa.

Arkeologit eivät ole vielä avanneet hautaa, mutta aikovat tehdä niin myöhemmin.

2

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apostols

      Pyhä apostoli Filippus oli kotoisin Galilean Betsaidasta. Hänellä oli syvälliset ja perusteelliset tiedot pyhän Raamatun teksteistä ja Vanhan testamentin profetioista ja hän odotti Messiaan tuloa. Hän oli yksi Kristuksen kahdestatoista opetuslapsesta eli apostolista.

      Filippus Raamatussa

      Kuullessaan Kristuksen kutsun (Joh.1:34): "Seuraa minua", hän seurasi Kristusta. Raamatussa hänet mainitaan synoptisissa evankeliumeissa ja Apostolien teoissa ainoastaan opetuslasten nimiluetteloissa. Sen sijaan Johanneksen evankeliumissa hänestä kerrotaan hieman enemmän.

      Johanneksen evankeliumissa kirjoitetaan muun muassa (Joh.1:43-46):

      Seuraavana päivänä, ollessaan lähdössä Galileaan, Jeesus tapasi Filippuksen ja sanoi hänelle: "Seuraa minua." Filippus oli kotoisin Betsaidasta, samasta kaupungista kuin Andreas ja Pietari. Filippus tapasi Natanaelin ja sanoi hänelle: "Me olemme löytäneet sen, josta Mooseksen laki ja profeettojen kirjat todistavat! Hän on Jeesus, Joosefin poika Nasaretista." "Nasaretistako?" Natanael kysyi. "Voiko Nasaretista tulla mitään hyvää?" "Tule, niin näet", sanoi Filippus.

      • apostols 2

        Hän siis toi apostoli Natanaelin (eli Bartolomeoksen, muistopv. 22.4., 30.6. ja 25.8.) Kristuksen luo (Joh.1:46). Herra kysyi Filippukselta, mistä ostaa leipää viidelle tuhannelle miehelle (Joh.6:5-5). Hän toi muutamia kreikkalaistuneita juutalaisia Jeesuksen luo, kun nämä halusivat nähdä Hänet (Joh.12:21-22) ja viimeisellä aterialla hän pyysi Kristukselta (Joh.14:8):

        "Herra, anna meidän nähdä Isä, muuta emme pyydä."

        Galileassa ja Kreikassa

        Helatorstaina, Kristuksen taivaaseen astumisen jälkeen, apostoli Filippus saarnasi Jumalan Sanaa Galileassa tehden samalla ihmeitä. Hän mm. herätti henkiin kuolleen lapsen, joka oli äitinsä sylissä. Galileasta hän meni Kreikkaan ja saarnasi juutalaisten keskuudessa, jotka olivat asettuneet sinne. Jotkut heistä raportoivat Filippuksesta Jerusalemiin ja sen seurauksena joitain kirjanoppineita saapui Jerusalemista Kreikkaan yhden juutalaisen ylipapin seurassa ja he päättivät kuulustella apostoli Filippusta.

        Apostoli Filippus vastasi ylimmäisen papin valheellisiin väitteisiin, joiden mukaan Kristuksen opetuslapset olivat varastaneet ja kätkeneet Kristuksen ruumiin. Filippus kertoi, että sen sijaan fariseukset olivat lahjoneet vahtisotilaita tietoisesti levittämään tällaista huhua. Kun juutalainen ylipappi ja hänen seuralaisensa alkoivat vielä soimata Herraa ja hyökkäsivät apostoli Filippuksen kimppuun, he yhtäkkiä sokeutuivat. Apostolin rukous palautti kaikille näön takaisin ja kun monet näkivät tämän, he uskoivat Kristukseen. Apostoli Filippos hankki heille vielä piispaksi Narkissoksen, yhden seitsemästäkymmenestä apostolista. (muistopv. 4.1. ja 31.10.)
        Azotuksessa ja Syyriassa

        Kreikasta apostoli Filippus meni Parthiaan ja sitten Azotukseen, jossa hän paransi paikallisen asukkaan, Nikoklidesin tyttären silmät. Filippus oli Nikoklidesin luona ja kastoi samalla koko perheen kristityiksi.

        Azotuksesta Filippus meni Syyrian Hieropolikseen, jossa hermostuneet juutalaiset fariseukset polttivat Heron talon apostoli majaillessa siellä. Fariseusten tarkoituksena oli tappaa apostoli. Apostoli suoritti sielläkin useita ihmeitä: paransi kaupungin virkamiehen Aristarkoksen kuihtuneen käden, vaikka hän yritti lyödä apostolia ja palautti kuolleen lapsen takaisin elämään. Kun he näkivät nämä ihmeet, monet heistä katuivat ja hyväksyivät pyhän kasteen. Tehtyään Herosta Hieropoliksen piispan, apostoli Filippus meni Syyriaan Vähään-Aasiaan, Lyydiaan, Emessaan ja moneen muuhun paikkaan saarnaamaan ilosanomaa. Sekä hän että hänen sisarensa Mariamne (muistopv. 17.2.) joutuivat kärsimään kivien heittelystä, vankilaan sulkemisesta ja siitä, että heidät ajettiin pois kylistä ja kaupungeista.

        Marttyyrikuolema Fryykian Hieropoliksessa

        Sitten apostoli saapui Fryykian Hieropolikseen, jossa oli useita pakanatemppeleitä. Siellä oli myös pakanatemppeli, jossa ihmiset palvoivat valtavaa käärmettä epäjumalanaan. Apostoli rukouksen voimalla surmasi tuon käärmeen ja paransi useita, joita käärme oli purrut.

        Yksi näistä parantuneista oli kaupungin prefektin Amfipatoksen vaimo. Saatuaan tietää vaimonsa kääntymisestä kristityksi, Amfipatos käski pidättää pyhän apostolin, hänen sisarensa ja apostoli Bartholomeoksen, joka matkusti heidän kanssaan. Pakanapappien kehotuksesta Amfipatos määräsi Filippuksen ja Bartholomeoksen ristiinnaulittavaksi.

        Yhtäkkiä maa alkoi järistä ja se pudotti kaikki tuomioistuimen jäsenet polvilleen. Riippuessaan ristillä apostoli Filippus rukoili Jumalaa pelastamaan maanjäristykseltä ja hävitykseltä ne, jotka hänet olivat ristiinnaulinneet. Tämän nähdessään ihmiset alkoivat uskoa Kristukseen ja vaativat, että apostolit otetaan alas ristiltä. Apostoli Bartolomeos oli vielä hengissä alas otettaessa ja hän kastoi myöhemmin kaikki uskovat ja perusti piispanistuimen heitä varten.

        Mutta apostoli Filippus, jonka rukouksien kautta kaikki olivat säilyneet hengissä, paitsi Amfipatos ja pakanapapit, kuoli ristillä. Tämä tapahtui vuonna 80. Hänen sisarensa Mariamne hautasi apostolin ja lähti Bartolomeoksen kanssa saarnaamaan Armeniaan, missä Bartolomeos ristiinnaulittiin (11.6.). Mariamne saarnasi itse kunnes hänkin koki kuoleman Lykaoniassa.

        Toinen samanniminen

        Pyhää apostoli Filippusta ei pidä sekoitta lähes samannimiseen toiseen apostoliin Filippokseen (muistopv. 11.10.), yhteen seitsemästäkymmenestä apostolista ja yksi alkukirkon ensimmäisistä seitsemästä diakonista, joka muun muassa kastoi mahtavan etiopialaisen hoviherran. Tämä apostoli Filippos on eri henkilö kuin apostoli Filippus. Hänestä puhutaan Raamatussa Apostolien teoissa (Apt.8).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe