Paha merkki velkakriisissä: Jo neljäs maa kaatuu?
Talouslehti Financial Times ennakoi, että nyt myös Kypros on vaarassa kaatua euroyhteisön syliin. Luottoluokittaja Moody’s on laskenut Kyproksen luottoluokitusta kahdella pykälällä.
FT tulkitsee, että Kypros on matkalla kohti miljardien eurojen avustuspaketin pyytämistä. Aiemmin kansainvälisen yhteisön syliin ovat kaatuneet Kreikka, Irlanti ja Portugali.
Myös BBC ennakoi, että maa joutuu mahdollisesti pyytämään EU:lta raha-apua.
Moody’s luokittelee Kyproksen nyt luokkaan Baa1 ja pitää näkymiä negatiivisina. Syinä luottoluokituksen laskuun Moody’s mainitsee laivastotukikohdalla sattuneen räjähdyksen, epävarman poliittisen ilmaston sekä kyproslaisten pankkien tilanteen.
Saarivaltion pankit ovat pahasti altistuneet Kreikan lainoille.
Kyproslaisella laivastotukikohdalla sattui aiemmin tässä kuussa räjähdys, joka sulki maan suurimman voimalaitoksen. Sähköntuotanto saarella häiriintyi merkittävästi.
Maan keskuspankin pääjohtaja Athanasios Orphanides on aiemmin arvioinut, että Kypros saattaa tarvita talousapua räjähdyksen takia.
http://www.uusisuomi.fi/raha/114236-paha-merkki-velkakriisissa-jo-neljas-maa-kaatuu#comments
NELJÄS MAA NURIN !
4.
4
54
Vastaukset
- oho,
Eikö Kypros olekkaan Kreikkalainen kaupunki?
- Jyrki betalar
Eikös niitä ole jo enemmän kuin neljä? Lasketaanpa; Kreikka, Irlanti, Portugali, Espanja, Italia, Kypros. USA...ainakin nämä.
- Jyrki betalar
USA on uusin euromaa :)
- 546
Eivät taida vielä laskea espanjaa ja italiaa tähän kaatuvien joukkoon...siis vielä .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1154910Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293553No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411500
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241394- 141242
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221067