"Opettaja, mikä on suurin käsky laissa?"

Sirkka-Iita

36. "Opettaja, mikä on suurin käsky laissa?"

37. Niin Jeesus sanoi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi'.

38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky.

39. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'.

40. Näissä kahdessa käskyssä riippuu kaikki laki ja profeetat."

Matt. 22:36-40

8

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmeêllistä?

      Ai ihan kaikkiko?

      Mitä tekemistä sapattikäskyllä sitten on tuossa yhteydessä?

      • Tietämättömälle apua

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Kymmenen_käskyä

        Sisällysluettelo

        1 Käskyt Raamatussa

        1.1 Johdanto
        1.2 Käskyt suomenkielisessä Raamatussa

        1.2.1 Vuoden 1552 käännös

        1.2.2 Vuoden 1642 käännös

        1.2.3 Vuoden 1776 käännös

        1.2.4 Vuoden 1933 käännös, vanha kirkkoraamattu

        1.2.5 Vuoden 1992 käännös, uusi kirkkoraamattu

        2 Kymmenen käskyä eri kirkkokunnissa

        2.1 Käskyt Evankelis-luterilaisen kirkon katekismuksessa

        3 Muuta

        4 Lähteet

        5 Aiheesta muualla


    • Workman
    • Käskyt eli laki

      Käskyt löytyvät Raamatusta Vanhasta Testamentista 2. Mooseseksen kirjan luvusta 20 ja sen jakeista 1 - 17:

      (1) Niin Jumala puhui kaiken tämän:
      "Minä olen Herra, sinun Jumalasi, joka johdatin sinut pois Egyptistä, orjuuden maasta. Sinulla ei saa olla muita jumalia".

      (2) "Älä tee itsellesi patsasta äläkä muutakaan jumalankuvaa, älä siitä, mikä on ylhäällä taivaalla, älä siitä, mikä on alhaalla maan päällä, äläkä siitä, mikä on vesissä maan alla. Älä kumarra äläkä palvele niitä, sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala. Aina kolmanteen ja neljänteen polveen minä panen lapset vastaamaan isiensä pahoista teoista, vaadin tilille ne, jotka vihaavat minua. Mutta polvesta polveen minä osoitan armoni niille tuhansille, jotka rakastavat minua ja noudattavat minun käskyjäni."

      (3) "Älä käytä väärin Herran, Jumalasi, nimeä, sillä Herra ei jätä rankaisematta sitä, joka käyttää väärin hänen nimeään".

      4) "Muista pyhittää lepopäivä (sapatti).
      Kuutena päivänä tee työtä ja hoida kaikkia tehtäviäsi, mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi, sapatti. Silloin et saa tehdä mitään työtä, et sinä eikä sinun poikasi eikä tyttäresi, orjasi eikä orjattaresi, ei juhtasi eikä yksikään muukalainen, joka asuu kaupungissasi. Sillä kuutena päivänä Herra teki taivaan ja maan ja meren ja kaiken, mitä niissä on, mutta seitsemännen päivän hän lepäsi. Sen vuoksi Herra siunasi lepopäivän ja pyhitti sen."

      (5) "Kunnioita isääsi ja äitiäsi, että saisit elää kauan siinä maassa, jonka Herra, sinun Jumalasi, sinulle antaa."

      (6) "Älä tapa."

      (7) "Älä tee aviorikosta".

      (8) "Älä varasta."

      (9) "Älä todista valheellisesti toista ihmistä vastaan.

      (10) "Älä tavoittele toisen taloa. Älä tavoittele hänen vaimoaan, älä orjaa tai orjatarta, älä hänen härkäänsä, älä hänen aasiaan äläkä mitään, mikä on hänen."

    • Sirkka-iita laittoi esiin kaksi suurinta käskyä laissa ja niistähän riippuu kaikki.

      Toinen niistä - rakasta Jumalaa - löytyy kivitauluista, mutta toista - rakasta kanssaihmistä - sitä ei löydy 10 käskyn laista. Miksi? No, koska se on se Jeesuksen käsky, josta Jeesus itse sanoo: UUDEN käskyn minä annan teille.

      MIKSI tuo lähimmäisen rakastaminen on niin tuiki tärkeää? Siksi, että silloin ei tule rikkoneeksi kymmenen käskyn lakia - nääs "rakkaus ei tee lähimmäiselleen mitään . . . pahaa.

      Vain rakasta - ja SITTEN tee mitä tahdot. Sillä SILLOIN olet Jumalan tahdossa.

      antti

      • Rakkauden laki

      • :) hymy

        Hyvä Antti!

        >>MIKSI tuo lähimmäisen rakastaminen on niin tuiki tärkeää? Siksi, että silloin ei tule rikkoneeksi kymmenen käskyn lakia - nääs "rakkaus ei tee lähimmäiselleen mitään . . . pahaa.

        Vain rakasta - ja SITTEN tee mitä tahdot. Sillä SILLOIN olet Jumalan tahdossa.


    • ## oikeassa olet! :) hymy ##

      Jep! Kiitos ymmärtämisestä! Kun sitten vielä tekisin, minkä oikeaksi näen elikkä niitä rakkauden töitä lähimmäisen hyväksi, niin hyvä siitä tulee.

      Luuk. 10:27
      Hän vastasi ja sanoi: "Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta voimastasi ja kaikesta mielestäsi, ja lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".

      Toinen näistä kahdesta kuningaskäskystä löytyy laintauluista, toista ei. Ihmekös, ettei läydy, kun Jeesus sen sanoessaan totesi, että UUDEN käskyn minä annan teille!

      Joh. 13:34
      Uuden käskyn minä annan teille, että rakastatte toisianne,
      niinkuin minä olen teitä rakastanut-että tekin niin rakastatte toisianne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      16
      4662
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      228
      1096
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      126
      889
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      846
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      815
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      47
      807
    Aihe