Oluen ostaja, ole tarkkana!

näin meitä vedetään

Suomalaista keskioluen ostajaa vedätetään pakkauskokojen hinnoittelulla. Vaikka se on lain vastaista.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/samalla-oluella-huimat-hintaerot---naissa-pakkauksissa-halvinta/art-1288404258536.html

"Pakkauskoko ja -materiaali vaikuttavat huimasti oluen litrahintaan.
STT vertaili oluen hintoja useissa ruokakaupoissa pääkaupunkiseudulla. Saman oluen litrahinnassa on suurimmillaan lähes neljän euron ero tölkin koosta riippuen. Tavallisesti litrahinta vaihtelee parista viiteen euroon saman kaupan sisällä.

Halvin litrahinta on pienillä tölkeillä ja lasipulloilla. Eniten saa puolestaan maksaa puolen litran tölkeistä ja hieman alle kuuden desilitran pint-tölkeistä. Yhden tölkin litrahinta on yleensä huomattavasti halvempi kuin kuuden tai kahdeksan tölkin muovipakkauksen.

Mietojen alkoholijuomien paljousalennukset kiellettiin vuonna 2008. Yksittäinen oluttölkki pitää saada samalla litrahinnalla kuin halvin 24 tölkin lava. Alkoholilaki ei kuitenkaan puutu pakkausmateriaalien ja -koon hinnoitteluun.

- Oluen hinta pitäisi olla sama pakkauskoosta riippumatta. Se ei nyt toteudu, sanoo johtaja Kari Paaso sosiaali- ja terveysministeriöstä.

Paason mukaan lakia voi olla syytä täsmentää. Ministeriö pui asiaa syksyllä."

2

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmgjjllgjl

      Ei tuossa ketään vedätetä, kunhan litrahinta on selkeästi kerrottu. Kuluttaja saa valita ostoksensa millä perusteella haluaa, olkoon sitten hinta tai pakkauskoko.

      "Mietojen alkoholijuomien paljousalennukset kiellettiin vuonna 2008. Yksittäinen oluttölkki pitää saada samalla litrahinnalla kuin halvin 24 tölkin lava. Alkoholilaki ei kuitenkaan puutu pakkausmateriaalien ja -koon hinnoitteluun."

    • iha vtun sama

      Ei tarvi stressailla näiden typerien suomihintojen perään, kun käy pari-kolme kertaa vuodessa kunnon etelänristeilyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      323
      8509
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6722
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      178
      3850
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      88
      3753
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      170
      3097
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3029
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      43
      2999
    8. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      41
      2959
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2536
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2094
    Aihe