Älkää ostako reilun kaupan kahvia, vaan ostakaa eettisesti tuotettua kahvia, eli kahvia joka on tuotettu markkinatalouden pelisääntöjen mukaisesti, maissa joissa ympristölainsäädäntö ja muukin lainsäädäntö on kohdillaan
Vastaukset 2
- kapinatyöläinen.
http://tuomasenbuske.puheenvuoro.uusisuomi.fi/86988-hyvan-puolesta-pahaa-vastaan
Mikään ihmisryhmä ei ole niin jälkiviisas kuin taloudellisen säännöstelyn vaatijat. Vapaata taloutta vastaan taistelee aina utopistinen "täydellinen säännöstelijä", joka olisi aina korjannut virheet juuri oikein. Jossittelija osuu nimittäin aina oikeaan [jälkikäteen*].
Kun vaaditaan valtion puuttumista talouteen, poliitikko ilostuu. Hän voi vihdoin todistaa tarpeellisuutensa. Ihan sama mitä tehdään, kunhan tehdään jotain.
* toimituksen lisäys - ddsdsddsdsd
http://ollimakkonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/91851-onko-reilu-kauppa-oikeasti-reilua
Reilussa kaupassa nämä viljelijät, jotka kilpailun puristuksessa eivät kykene viljelemään banaaneja markkinahintaan, ovat keksineet tavan pysyä ammatissa, jossa heidän ei enää kannattaisi olla.
Reilun kaupan järjestelmä kannustaa siis huonosti tuottavia viljelymenetelmiä tehokkaiden sijaan, sekä estää työn tuottavuuden kasvua.
On myös kysyttävä, pääsevätkö kaikki viljelijät mukaan reiluun kauppaan halutessaan? Ei tietenkään, sillä eiväthän markkinat ole rajattomat. On väistämätöntä, että reilussa kaupassa yhtä köyhää suositaan toisen köyhän kustannuksella. Normaalisti vapailta markkinoilta alkavat ensimmäisen pudota jo hieman kehittyneet maat, kun vielä köyhempien maiden viljelijät kykenevät tekemään työn halvemmalla.
78 % kaikesta reilun kaupan kahvista tuotetaan latinalaisessa Amerikassa, joista suurin tuottaja on Meksiko. Nämä maat ovat huomattavasti kehittyneempiä ja rikkaampia verrattuna Afrikkalaisiin tuottajamaihin, joissa kahvintuotanto olisi tärkeämpi elinkeino. Ostamalla reilua kahvia Meksikosta, tulemme laskeneeksi sitä hintaa, minkä afrikkalainen vielä köyhempi viljelijä saa kahvistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511693Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551