Onko tämä rasismia vai mitä?

Poika töölöstä

En ole mielestäni rasisti ja omaan ystäviä monissa eri maissa, on mustia , keltaisia ja jopa pari jenkkiäkin!
Mutta itseäni on alkanut todella keljuttamaan tämä vieraasta kulttuurista suomeen saapuvien ihmisten hyysääminen samalla kun omat vanhuksemme ovat paikoin jopa heitteillä tai ainakin huonossa hoidossa!
Mihin me tarvitsemme näitä maahanmuuttajia ja miksi meidän pitää tinkiä elintasostamme heitä auttaessamme , itse en koe tarvetta auttaa taloudellisesti ketään ulkopuolista ja siksi ottaa aivoon kun minunkin verorahoja työnnetään tuon järjettömän kalliin maahanmuuton hoitoon ja tulokset ovat ikäviä kuten kaikki tiedämme , menkää katsomaan vaikka hesan keskustaan tai melkein minkä tuppukylän torille niin aina tulee vastaan musta nuorehko mies hyvissä vaatteissa ja kultakoru kaulassa , ei ole työtä mutta rahaa löytyy, miksi heitä ei laiteta töihin jos on pakko tänne tuoda?

3

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletko aivan varma, että ko. nuoren (joka toki haluaa pukeutua näyttävästi niin kuin muutkin ikätoverinsa) elintaso olisi ihan suoraan tuosta arvioitavissa?

    • Bristol40

      Somali t me toivo, etä lissä ****** suomi ja helsinski! Me rikasta teidä elämä! Me ola ystävälinen. Me tykkä sossu, se hell po money. Kela ja sossy maksa palkaliksa ku nukua pitkään Minä. Saada työturva asunto myos mMe kiittä sossu somiihminen!

    • kirkasotsa

      Somaliassa on kova kuivuus ja nälänhätä. Lapsia kuolee paljon. Suomikin osallistuu avustustoimintaan ainakin UNISEFin kautta. Suomesta voisi lähettää kielitaitoista työväkeä erilaisiin avustustehtäviin. Nuorista riuskoista somalipojista(ja tytöistä) kootaan työryhmiä,jotka voidaan lähettää kriisialueille auttamaan pulassa olevia maanmiehiään. Ilmoittautuminen Heidi Hautalalle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe