Onko sinulla Rakkautta elämässäsi ?

Olet kenties saavuttanut maallista turvallisuutta, on taloa, osakkeita, kesämökki, autoja löytyy ja etelänmatkoja, perhekin voi olla, mutta onko se kulissi ?

Elätkö julkisivuelämää ? Rakennatko elämästä näyttämöä, jossa itse hääräät sydän tyhjyyttä täynnä ja purat sitä sitten täällä palstalla poliittiseen jorinaan ja eri mieltä olevien vihaamiseen, vai etkö enää osoita mitään tunteita ?

Olet oikeasti yksinäinen ja tyhjyyttä täynnä.

Tunnistatko itsesi tästä kuvasta ?
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tuota sopii kyllä kysyä itse kunkin, katsoa sinne peilin syvyyksiin, vaikka edes hampaita harjatessa. Liian moni elelee täysin keinotekoisissa maailmoissa, vieraantuneina niin omista, kuin toisten tunteista.

Pelkkää suorittamista on enimmäkseen monen suomalaisen elämä. Sitä kaivattua, todellista henkirakoa ei ole olemassakaan, lepoa tästä oravanpyörästä ei ole, joudut tekemisiin sen pettymyksen ja surun kanssa, jota maailmaa päällään kantaa, halusit tai et. Miltä se tuntuu ?

Äänestä

Annan harvinaisen esimerkin taidoistani vihapuheessa.

Paatunut sydämeni ei ole suinkaan tyhjä, vaan en vain voi sietää poliittistamme eliittiämme, joka mässäillee veriteolla pyrkiäkseen oman asemansa pönkittämiseen.

Kuka tahansa voisi koska tahansa pyyhkiä tämän marionettijoukon krokotiilin kyyneleet noilta muovisilta kasvoilta sanomalla, "euro ei hukukaan".

Heihin ja heidän tyhjiin lupauksiinsa ainakin minä olen totaalisen pettynyt. T: Kadunlakaisija.

Äänestä

On.
Ja sinäkö islamisti kommunisti homo haluat kaiken?
Haista vittu muhammed.

Äänestä

Lupaava alku, mutta ei vielä sitä itseenkatsomista, jota tässä haettiin, ei poliittista näkökulmaa, eikö uskallus riitä ?

Äänestä
  • Eihän ne kykene, ne on niin tunnekuolleita, ettei ne edes tiedä, mitä tunteet ovat. Se on niitten mielestä elämää, vaikka katinkontit, kaukana siitä. Elämä on toisaalla, se on meidän keskuudessamme, jotka kykenemme herkkyyteen, empatiaan, rakkauteen ym ihanuuksiin.

    Äänestä

rakkaudettomuutesi vuoksi. Pikkuressukka kuvittelet että rakkautta voi noin tylsillä sanoilla kuvata...

No, nauramaanhan se pistäää, kun kuuntelee lapsukaisten "rakkausmäärittelyjä"

hohohoh.. hohohoh.. hohohoh.. hohohoh.. hohohoh.. hohohoh.. hohohoh.. hohohoh.. hohohoh.. hohohoh.. hohohoh.. hohohoh.. hohohoh.. hohohoh..

Äänestä

Otsikko oli hyvä mutta oliko jollekin nimimerkille tarkoitettu.
Vastataan nyt että ei ole enää.
Eipä tuota rahaa, autoa ja taloa hautaansa saa mukaan voisin tosin yrittää :)

Äänestä

olen yksin,sydänvaivainen hylkiö,oon ite saavutukseni karvaasti ansainnu,,,,....

Äänestä

Nyt alkaa olla jo huomattavasti mielenkiintoisempi suunta vastauksissa, sitä purkautumista ja avautumista havaittavissa, hyvä !

Äänestä
  • Jotkut haluavat kuolla kauhean omaisuusroinan keskellä, jotkut tavoittelevat mielenrauhaa, hienosti elettyä jalosydämistä elämää. Maallinen aika on lyhyt, sitä ei kannata tuhlata materian palvontaan, on parempiakin kohteita.

    Äänestä

  • Miten täällä voi avautua?
    Selitäpä se ensin.

    Äänestä

Minun suurin saavutukseni ovat 4 onnellista lasta, joiden tasainen tuhina kuuluu lastenhuoneista parhaillaan.

Äänestä
  • Onnellinen puolestasi.

    Äänestä

Minullapa on 12 lasta ja upea aviopuoliso, kenen kanssa seksikin sujuu, kuin unelma. Talousongelmista ei ole hajuakaan, on mistä antaa köyhille sukulaisillekin ja auttaa vaikeuksissa olevia, joten mikäs tässä ollessa =)

Äänestä
  • Vanhoillislestaadiolaisille on oma palstansa.

    Äänestä

  • siis sinne kirjoitti:

    Vanhoillislestaadiolaisille on oma palstansa.

    Ehkä sinun pitäisi sitten mennä sinne.

    Äänestä

Itse olen siinä vaiheessa että haalin vielä maallista mammonaa, ja sitä saisi olla paljon enemmänkin, on paljon asioita mitä haluaisin elämässä saavuttaa, mutta voisin kyllä vaihtaa kaiken sen, hyvin toimivaan seurustelusuhteeseen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rehelliselle moi ! kirjoitti:

Olet kenties saavuttanut maallista turvallisuutta, on taloa, osakkeita, kesämökki, autoja löytyy ja etelänmatkoja, perhekin voi olla, mutta onko se kulissi ?

Elätkö julkisivuelämää ? Rakennatko elämästä näyttämöä, jossa itse hääräät sydän tyhjyyttä täynnä ja purat sitä sitten täällä palstalla poliittiseen jorinaan ja eri mieltä olevien vihaamiseen, vai etkö enää osoita mitään tunteita ?

Olet oikeasti yksinäinen ja tyhjyyttä täynnä.

Tunnistatko itsesi tästä kuvasta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu