Elämäkertaelokuva miehestä josta itse muistan parhaiten halun naida Whitney Houstonia.
Seksiobsessoituneesta mustiin pukeutuvasta pikkurunkkarista, Lucien Ginsburgista (Kacey Mottet Klein) kasvaa aikuisena seksiobsessoitunut isorunkkari Serge Gainsbourg (Eric Elmosnino.)
Lapsena Serge piirteli rumia pornokuvia ja aikuisena toimi esimerkkinä Princelle kirjoittamalla lauluja jotka sopivat Kamasutran taustamusiikiksi.
Sergella oli lapsena kuvitteellinen perunapääystävä ja aikuisena häntä seuraa eräänlainen nukkemainen omatunto joka näyttää sekä Gainsbourgilta, kuin myös joltain Art Spiegelmanin Maus-hahmolta.
Tarjolla on huonoa itsetuntoa, egoismia, viinaa, ankaraa mukavaa lapsuutta, skandaaleja, hillittömiä kissoja ja aivan järjetön määrä tupakointia.
Tosin, aika lempeästi tämä elokuva päähenkilöään kuvaa, joten mitään lokaamista ei ole tarjolla vaikka siihen tunnetusti olisi voitu tukeutua/sortua.
Gainsbourg on ihan hyvä taiteilijaelämäkertaelokuva samaan tapaan kuin Walk The Line, Pollock ja muutamat muutkin ovat. Elokuvan lievät fantasiaelementit tuovat mieleen Fridan lähestymistavan aiheeseensa, mikä ei siis ole hirveän yllättävää, mutta totuudenmukaiseen realismiin pyrkivässä genressä on se kuitenkin jonkinasteinen poikkeus säännöistä.
Näyttelijät ovat hyviä ja etenkin pääosassa oleva Eric Elmosnino on ulkonäköään myöten oikealta tuntuva valinta.
Elokuvaan on saatu aikaiseksi sopivan savuisa kapakkatunnelma, mutta mitään oikeasti uutta ei elokuva tarjoa, kunhan on hyvin tehty elokuva joka jonain toisena päivänä saisi minulta vähintäänkin neljä tähteä viidestä, mutta tänään ei ole se päivä. Kaipasin jonkinlaista yllätystä, en pelkkää hyvää elokuvaa.
Lajityypistä pitäville elokuva on kuitenkin ehdottomasti suositeltava.
Ja jo pelkästään seksikkään musiikin vuoksi elokuvaa kannattaa vähintäänkin kuunnella.
*** / *****
Gainsbourg (2010)
trentonoir
2
149
Vastaukset 2
- Jane Hill.
Ja tässäpä taas ilahduttava ja napakka "vanhan liiton ukkelin" tyylinäyte kuinka elokuva-arvostelu laaditaan (kaiken tämän mää entykänny-p*ask**-länkytysten keskellä).
Trentonoir on elokuva-arvostelijoiden Frank Sinatra.
Kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302206
- 511009
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160897Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50766- 83737
- 67636
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.153634- 53627
- 59626
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e136586- 4539
- 6534
- 52523
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20520Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32508Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.157498- 34497
- 55488
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118486Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142463