Onko perintätoimisto/käräjäoikeus toiminut oikein?

15+10

Eli kysymys on seuraavalainen. Alkuperäinen laskun eräpäivä oli 2.6, ja postissa tuli käräjäoikeudelta tiedoksianto todistus ja muut lappuset perintätoimistolle olevista veloista. Noh, Vireille panon päivämäärä oli 27.7, eli lyhyellä matenmatiikalla laskettuna 55päivää alkuperäisestä eräpäivästä, eli alle lainmääräämän 60päivän. Voinko riitauttaa asian ja vedota tuohon että on liian aikaisin laitettu asia eteenpäin ja näin evätty minulta mahdollisuus sopia maksusuunnitelmista ennen 60päivän kulumista? Voinko vaatia oikeudenkäyntikuluja mitätöitäväksi koska asia on laitettu liian aikaisin vireille?

Veikkaan että perintätoimiston työntekijällä on loma alkanut viime perjantaina (29.7) ja sen takia on laittanut asian liian aikaisin eteenpäin, koska 60päivää tulee täyteen vasta 1.8.

17

471

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinuna kysyisin suoraan kuluttajavirastosta.

    • täti

      Hei! Soita perintätoimistoon ja käräjäoikeuteen - heti tänään.

    • 11+16

      Eiköhän sulle ole tullut maksuvaatimus jossa eräpäivä ja siihen mennessä kun olisit sopinut maksusta niin asia oli ok. Eli ei sinulta ole evätty mahdollisuutta maksusuunitelman tekoo vaan et ole sellaista tehnyt kun olet saanut vaatimuksen.

      • 10+3

        No juu, siis onhan tässä aikaa ollut tehdä maksusuunnitelmia, mutta tarkoitin sitä että 5päivää liian vähän on annettu aikaa tehdä se. Pitääpi rimpautella ja kysyä..


    • 14+8

      Oletko ottanut lainan eräpäivä 60 päivää vai mitä vittua venkoilet?

    • kuopustekletko

      puplustele nyt anteksi plupustele ... ei kun kuplusteletko sitä nyt kun olisit voinut alunalkaen olla ...
      ei helvet

    • tt

      Mun mielestäni tuo 60 päivän sääntö koskee pikalainoissa maksuhäiriömerkinnän merkitsemistä. Jonka voi tehdä laillistettu perintätoimisto. Käsittääkseni oikeuteen pikalaina saatavan voi kuitenkin halutessaan laittaa aikaisemmin. Se 60 päivän sääntö ei koske oikeuteen haastamista. Käräjäoikeudessa on kuitenkin ammattilaiset vastaanottamassa haastetta. Varmaan myös perintätoimistoilla on omia juristeja.

      Perintätoimistojen ei ole pakko sopia kanssasi maksusuunnitelmasta. Se on täysin vapaaehtoista. Sinä olet rikkonut alkuperäisen sopimuksen, koska et maksanut lainaa eräpäivänä. Onko mahdollista että olet käyttäytynyt huonosti perintätoimiston työntekijää kohtaan ja he eivät siksi halua sopia maksusuunnitelmaa kanssasi. Yleensä ne ovat erittäin halukkaita sopimaan maksusuunnitelmia, koska se on myös heidän etunsa.

      Eli rankkua aloittajalle on tulossa noin 300 euron edestä. Käräjäoikeuden päätös menee ulosottoon, joka lisää siihen vielä oman maksunsa. Mutta ulosottomaksulta voit vielä välttyä mikäli maksat saatavan oikeudenkäyntikuluineen välittömästi.

    • maksuhäiriö

      Maksuhäiriömerkintää ei tule perintätoimistosta, se vaatii käräjäoikeuden käsittelyn.

    • 11+18

      No eihän vaadi. Jos myöhässä 60-päivää niin voi suoraan ilmoittaa maksuhäiriömerkinnän jos haluaa.

    • P.yhdistys Buffalo

      "No eihän vaadi. Jos myöhässä 60-päivää niin voi suoraan ilmoittaa maksuhäiriömerkinnän jos haluaa."

      Joo sen voi ilmoittaa, mut se ei vaikuta kun pienlainayhdistyksen apina listaan!

      Tuo ei tule näkymään missää julkisessa rekisterissä, et ei sillä ole mitään merkitystä toisinsanoen.. Pienlainayhdistyksen jäsenet ei anna enää sen jälkeen vippejä, ja niitä taitaa olla 8 paikkaa vaan. ps. heistä kyllä 2 paikka lainaa, vaikka tuo merkintä olisi :D

      Älkää johtako ihmisIä harhaan, jos teillä ei ole tietoa.

      • HeliSeppä

        Näimpä, ja julkisen merkinnän vaatii käräjäoikeuden päätös, mikä näkyy omissa asiakastiedoissa about 2vuotta.


      • 4+8

        Ilmeisesti sinä sitten olet se apina siellä listalla kun niin hyvin tiedät. Ongelma on vaan siinä että nuo yhdistyksen paikat on niitä luotettavia paikkoja. Muut on jotain virolaisten virityksiä mihin en mistään nimessä antaisi hankilötietojani mut jokainen tekee niinkuin haluaa.


      • rikke77
        4+8 kirjoitti:

        Ilmeisesti sinä sitten olet se apina siellä listalla kun niin hyvin tiedät. Ongelma on vaan siinä että nuo yhdistyksen paikat on niitä luotettavia paikkoja. Muut on jotain virolaisten virityksiä mihin en mistään nimessä antaisi hankilötietojani mut jokainen tekee niinkuin haluaa.

        EI ole sen luotettavempia nämä yhdistyksen pajatsomahat!!


    • Mohambi

      Pajatsomahat? Ihan uusi termi mulle. Kyllähän tuo voi näin olla kun tyypit kierii rahassa ja Rikke77 tyyppiset kaverit on niin kateellisia että vihertää Rovaniemelle asti...

      • hjjhhjkkl

        Mulle tuli jo ennen eka käräjia asiakastiedosta kirje että on risicum merkin laittanu mutta svisa lähti käräjien jälkeen vaikka ei niiden lasku ollu
        oisko niillä eriasteisia merkkejä


      • ketunleipägogo

        Asiahan ei mulle kuulu, mut sulle mä vähä kateellinen olen, et kuinka uskallat olla muslimi joka on BI..?!


    • AnuSaukko

      Joop, siks kai se sulle onkin, kun asut pellossa mr Mohambi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      833
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      746
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe