Tuossa vähän kummastelin kun kevään aikana Takkastudio Indotin tiloissa Turuntie 33 alkoi tapahtumaan outoja liikkeitä. Olohuone nimellä toiminut yritys taisi mennä "kompurat pussiin" ja kivet pihalle. Sitten alkoi vilisemään "kepapit" nurkissa, eli jotakin sählinkiä oli tekeillä melkein koko kevään ajan.
Ny huomasin Indotin uuden liikkeen Turuntie 5 osoitteesta ja toiminta taas käynnissä. Onko kellään käytännön kokemuksia yrityksen toimituksista kun tuo takka pitäisi saada tuohon olohuoneen puolelle sähköä säästämään. Kiinostaa myös minkälainen takka sopisi parhaiten n 80 m2 rivitalohuoneistoon. Rivitalo tehty 90 luvun puolivälissä.
Ny huomasin Indotin uuden liikkeen Turuntie 5 osoitteesta ja toiminta taas käynnissä. Onko kellään käytännön kokemuksia yrityksen toimituksista kun tuo takka pitäisi saada tuohon olohuoneen puolelle sähköä säästämään. Kiinostaa myös minkälainen takka sopisi parhaiten n 80 m2 rivitalohuoneistoon. Rivitalo tehty 90 luvun puolivälissä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Takan rakentamisessa vanhaan taloon pitää huomioida laatan kantavuus. Jotta saat säästettyä sähköä, pitää takan olla varaava. Ja varaava takka on painava. Eli huonolla säkällä joudut purkamaan lattiaa ja vahvistamaan pohjaa.
Joku firma saattaa koittaa kaupata jotain kevyttakkaa, eli semmoista intin sissikaminaan verrattavaa peltipönttöä. Ne eivät varaa lämpöä, ovat hirveitä, turhia ja muutenkin perseestä. Omaan taloon hankittiin Tiilerin takkoja 2kpl, sillä ne olivat mielestäni edukkaita ja ihan ok näköisiä tämmöiseen tavalliseen junttikämppään. Sitten on tietty Tulikiveä ja Nunnaa, jotka ehkä näyttää toisten mielestä paremmalta mutta tietty maksavat.
Sama minkä valkkaa, niin tärkeintä olisi, että takka on mahdollisimman painava ja että tulisijaan mahtuu oikeasti puita. Tuttu osti jonkun tulikivi-design-takan, joka on kyllä varaava, mutta pesään menee vain pari 20cm tikkua.
p.s. hormihan kannattaa myös muurata elementeistä. Niissä on enemmän painoa mitä peltiputkessa, eli ne varaavat myös jonkun verran lämpöä. Ja niiden kanssa ei ole niin suurta riskiä kattotuolien ja tulipalojen kanssa.
InDot on varsin hyvä firma, rohkeasti vaan kaupoille! Tosin voip olla että siellä enempi tuota hormitonta takkaa tarjolla, mutta kannattaa kuitenkin piipahtaa! Kebab-sählinki siellä vanhassa liikkeessä oli kaupan pitäjästä riippumatonta touhua!!
INdot on todellakin muuttanut keskustaan, liikkeen löytää Jännärin tiloista Turuntie 5. Toivotan kaikki tervetuleiksi tutustumaan liikken takkavalikoimaan, meillä kun löytyy kaikki takat joka lähtöön, sisustustakat mutta myös tehokkaat lämmittäjät pelletistä varaavaan.
Toivon että edellisen tilan INdotista riippumattomat vuokran" tuplabuukkaukset" eivät ole aiheuttaneet tämän enempää hämmästelyä mutta selvitän niitä mielelläni henkilökohtaisesti jos ne jotain askarruttavat.
Tervetuloa liikkeeseen, mietitään yhdessä paras takkaratkaisu!
terveisin
Johanna Sillgren