Asunnon ostaminen

cbnk,dfhl

Kun puhutaan, että asuntojen hinnat on korkealla tai matalalla, niin kuinka suuri tämä asuntojen arvon heitto meillä on yleensä ? 10% ? Tuskin ainakaan tuota Yhdysvaltojen 60% arvojen tippumista juuri tapahtuu meillä päin normaalisti. En ole vielä ostanut ensinmäistäkään asuntoa ja nyt olisi itsellä melkeinpä loistava hetki ostaa, mutta nyt ainakin asuntojen hinnat olivat nousussu vielä, kun luin jostain ? Onkohan tulossa aikoihin alas päin ?

1

152

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a+x-10%* w

      En ole asiantuntija, mutta kaikkihan täällä heittää mutuja.

      vanhan asunnon hinta on aina tunnepohjainen ja myös mutu. Joku sanoo, että 10v asuttuna oleva asunto maksaa vaikka 150 000e ja toinen heittää 10% tuosta alas, ja kolmas sanoo, että se on muutaman vuoiden päästä vaikka 5% lisää.

      Joku fiksu on sanonut, että asunnon arvo nousee nyt 5% per vuos, se o täyttä fuulaa. Kukaan ei kerro sitä saiko asunnosta sitä arvoa jota pyysi. Harva joka on saanut asuntolainan pois, niin tietää saako asunnostaan arvoa jonka on pääomien ja korkojen summanna maksanut.

      Joku fiksu on sanonut, että asunnoissa on 10% liikahinta, mutta kuka fiksu sanoo sen asunnon oikean perushinnan mistä se liika tai liian vähän on maksettu.

      Realistisin on se, joka rakentaa isolle tontille myyntiä varten omakotitalon ja laskee hintaan tontin ja juridiset maksut ja työvoiman ynnä tarvikkeet ja yrityksen palkkion. Se on realistin hinta, kun se on yksilöity.

      Vaihtoasunto on tunteeseen perustuva. JA muute tosi asia on se, että pankinjohtajat pitää listaa asuntovelallisista ja varsinkin niistä joilla homma ei oikee ole lapasessa. Sitten vaan soittamaan jollekkin kiinteistönvälittäjälle, että joku asunto lähtee vaikka 30& alella oikeasta hinnasta ja myyjälle jää pakkoraossa 5% ja ostaja maksaa lopun.

      Näin siistiä se hinnanmuodostus on, Ei ole mitää sataprosenttista sääntöä hintaan, se vähän tuuriakin ja makuasia mikä on käypähinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe