Asunnon ostaminen

cbnk,dfhl

Kun puhutaan, että asuntojen hinnat on korkealla tai matalalla, niin kuinka suuri tämä asuntojen arvon heitto meillä on yleensä ? 10% ? Tuskin ainakaan tuota Yhdysvaltojen 60% arvojen tippumista juuri tapahtuu meillä päin normaalisti. En ole vielä ostanut ensinmäistäkään asuntoa ja nyt olisi itsellä melkeinpä loistava hetki ostaa, mutta nyt ainakin asuntojen hinnat olivat nousussu vielä, kun luin jostain ? Onkohan tulossa aikoihin alas päin ?

1

252

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a+x-10%* w

      En ole asiantuntija, mutta kaikkihan täällä heittää mutuja.

      vanhan asunnon hinta on aina tunnepohjainen ja myös mutu. Joku sanoo, että 10v asuttuna oleva asunto maksaa vaikka 150 000e ja toinen heittää 10% tuosta alas, ja kolmas sanoo, että se on muutaman vuoiden päästä vaikka 5% lisää.

      Joku fiksu on sanonut, että asunnon arvo nousee nyt 5% per vuos, se o täyttä fuulaa. Kukaan ei kerro sitä saiko asunnosta sitä arvoa jota pyysi. Harva joka on saanut asuntolainan pois, niin tietää saako asunnostaan arvoa jonka on pääomien ja korkojen summanna maksanut.

      Joku fiksu on sanonut, että asunnoissa on 10% liikahinta, mutta kuka fiksu sanoo sen asunnon oikean perushinnan mistä se liika tai liian vähän on maksettu.

      Realistisin on se, joka rakentaa isolle tontille myyntiä varten omakotitalon ja laskee hintaan tontin ja juridiset maksut ja työvoiman ynnä tarvikkeet ja yrityksen palkkion. Se on realistin hinta, kun se on yksilöity.

      Vaihtoasunto on tunteeseen perustuva. JA muute tosi asia on se, että pankinjohtajat pitää listaa asuntovelallisista ja varsinkin niistä joilla homma ei oikee ole lapasessa. Sitten vaan soittamaan jollekkin kiinteistönvälittäjälle, että joku asunto lähtee vaikka 30& alella oikeasta hinnasta ja myyjälle jää pakkoraossa 5% ja ostaja maksaa lopun.

      Näin siistiä se hinnanmuodostus on, Ei ole mitää sataprosenttista sääntöä hintaan, se vähän tuuriakin ja makuasia mikä on käypähinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      303
      1250
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      312
      1232
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      95
      969
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      968
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      899
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      752
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      18
      654
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      587
    Aihe