Raamattupiiriä?

Tietääkö kukaan onko olemassa netissä raamattupiiriä, joka kokoontuu virtuaalisesti netin kautta?
8204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Voi olla; tässä kuitenkin linkki raamatulliseen nettihuoneeseen. Tarvitset mikrofonin, Paltalk-ohjelman voit ladata linkistä. Reaaliajassa voit keskustella suomeksi uskonasioista; raamattutunteja on luvassa myös.

http://koti.phnet.fi/elohim/JeesusKristusonHerra.html

Äänestä

Saattaa olla, en tiedä. Mutta ota huomioon, että "nettiraamis" on yhtä epäluotettava foorumi opetusten suhteen kuin tämä palsta. Joudut arvioimaan kaiken todella kriittisesti. Itse pitäisin parempana hakeutumista sellaisen yhteisön raamikseen, johon itse tunnet liittyväsi. Jos siis kaipaat itsellesi opetusta Raamatusta ja uskosta.

Voihan tietysti myös olla, että haluat vain vertailla erilaisia näkemyksiä ja saada niistä tietoa, silloin asia on ok. Silloin varmaan oletkin riittävän kriittinen. Nettiraamiksessa todennäköisesti korostuvat ihmisen uskon voimakkuuteen, hengellisen elämän laatuun, Jumalan pyhyyteen ja kunniaan, maailman syntisyyteen jne. liittyvät asiat. On hyvä muistaa, että kristinuskon historiassa on ollut toisenlaisiakin korostuksia: Oma heikko uskoni, elämäni kelvottomuus, Jumalan alennustila Kristuksen kärsimisessä ja kuolemassa, maailman hyvyys ja kauneus Jumalan luomistyön tuloksena jne. Asiat eivät ole yksioloisia uskossakaan. Yksipuoliset korostukset ovat kirkon historiassa vieneet monesti harhaan ja jakautumiseen. Kannattaa muistaa uskon moni-ilmeisyys, joita mm. vanhat uskontunnustukset ja kirkkojen perinne pyrkii varjelemaan.

Äänestä

Kuka jaksaa ottaa jonkun satukirjan sepityksiä todesta? Toiset uskoo täysin, mitä Apu-Papu ja Bingo-Bangi kirjoittivat vuonna papu, nautittuaan Tolua ja Kodin putkimiestä. Tiputtivat sätkänsäkkin pusikkoon ja luulivat et se on varmaan jumalan tekosia ja kuulivat omituisia örinöitä. Uskonnot ovat herkkäuskoisille heikoille. Säälin "uskiksia"!

Äänestä

Heips Jemina,

Netissä on tietämäni mukaan ainakin kaksi hyvää
raamattupiiriä.

Keskiviikkoiltaisin klo 21-22 on lystinetin
raamattupiiri täällä: http://raamis.lysti.net/

Se on chattiraamattupiiri, toimii tavallisen
selaimen kautta, sinne vaan keksit nimimerkin
ja painat enter-nappia. Siellä on kaksi raamista
enää jäljellä ennen kesätaukoa, toista
Korinttilaiskirjettä mennään. Yleensä se on
toiminut tosi kivasti, juttua on riittänyt,
ja hyviä pohdintoja. Lystinet on
yhteiskristillinen.

Toinen raamattupiirin tapainen nettijuttu on
Sisärengas: http://www.tunti.com/sisarengas/
johon liittymällä saa viikottain yhdestä
Raamatun luvusta lyhkäsen opetustekstin,
ja sitten siellä on keskustelupalsta, jossa
voi jutella ajankohtaisesta tekstistä ja muustakin
ja siellä on myös pastori vastailemassa. Jos on
kipeitä kysymyksiä, myös sielunhoitomahdollisuus.

Joo, ja sitten on aina nää "real life" raamikset,
jotka on kanssa tosi hyviä... :)

Äänestä
  • Korjataanpas toi Lystinetin kesätaukoasia, kun kuulin juuri Lystinetin raamattupiirin vetäjältä, että kesätauko on vasta kesäkuun viimeinen viikko ja heinäkuun ensimmäinen.

    Äänestä

"Tosielämän" raamattupiireissä kannattaa muuten kokeilla näitä ilosanomapiiri kysymyksiä. Ilosanomapiirin idea ja kysymyksiä löytyy täältä:
http://www.ilosanomapiiri.fi

Oli muuten tosi hyvä juttu: Kokeiltiin tällä viikolla raamattupiirissämme mennä tuolta sivulta "teemasarjoista" Jeesuksen vertauksia (tai siis ensimmäistä siitä listasta), ja homma toimi tosi hyvin :)

Äänestä

Näin paljon netissä raamattupiirejä. En olisi ikinä yksin löytänyt. Kiitos kaikille teille käyn etsimässä itselleni sopivimman.
Pitkä Hali teille :-)

Äänestä

Lysti.netissä kokoontuu raamattupiiri keskiviikkoisin klo 21.

http://www.lysti.net - keskustelu onnistuu selaimen kautta tai erillisellä irc-ohjelmalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jemina kirjoitti:

Tietääkö kukaan onko olemassa netissä raamattupiiriä, joka kokoontuu virtuaalisesti netin kautta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu