Voi voi näitä viestejä?

palikka mikä palikka

MInkälaisilla eväillä ihmiset oikein alkavat nykyään yrittäjiksi? Kamalaa kun täällä kysellään: MIstä löytäisin rahoittajan, mistä löytäisin asiakkaat, mitähän sitä alkaisi myymään, miten saan nettisivut jne.

En pysty edes vastaamaan noihin viesteihin, tekee niin pahaa, joku on kusettanut näitä ihmisiä todella pahasti tai niillä on kyllä joku perusajatus hukassa alusta asti. Tätäkö se on tämä maailmanmeno... Kyllä luulisi että osaavat itse ottaa selvää, yrittäjyys kun on jatkuvaa taistelua ja kaikilla elämän osa-alueilla.

Ehkä se fr-yrittäjyys on sittenkin tulevaisuutta, siinähän näille nössöille on asiat edes jollain tavalla mietitty valmiiksi, töitä kun osaisivat sitten vain tehdä.

Toisaalta kai se on hyvä että on tämmöinen uunojen kyselypalstakin olemassa, joku aina jotain heille heittää että pääsevät eteenpäin (ja uppoavat yhä vaikeampien asioiden suohon...).

2

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palstat on vanhoja

      ""Tätäkö se on tämä maailmanmeno... Kyllä luulisi että osaavat itse ottaa selvää, yrittäjyys kun on jatkuvaa taistelua ja kaikilla elämän osa-alueilla.""

      No tuohan nyt vain on osa sitä nykyaikaista asioiden selville ottamista, että kyselee netissä.

      "" Ehkä se fr-yrittäjyys on sittenkin tulevaisuutta, siinähän näille nössöille on asiat edes jollain tavalla mietitty valmiiksi, töitä kun osaisivat sitten vain tehdä.""

      Täällä ja lehdistössä olleiden juttujen perusteella, aika lailla huonoilta näyttävät yrittäjän chanssit jos lähtisi Frankkariksi vaikka R-kioskiketjuun. Rahaa tekee takuuvarmasti vain franchisingin omistaja, mutta yrittäjä voi 2-3 v. raatamisen jälkeen menettää sekä terveytensä että rahansa.

      Esmes minua ei saisi millään antamaan 10..15% päältä omista katteistani jollekin ulkopuoliselle kattojärjestölle. Mutta ehkä sellainen ulkoa tuleva ohjailu joillekin sitten sopii kuitenkin.

      ""Toisaalta kai se on hyvä että on tämmöinen uunojen kyselypalstakin olemassa, joku aina jotain heille heittää että pääsevät eteenpäin (ja uppoavat yhä vaikeampien asioiden suohon...). ""

      Eikä nämä sähköiset keskustelupalstat ole edes mitään uuttakaan. Onhan näitä ollut jo yli 20 vuotta olemassa, hiukan erilaisina toteutuksina vain.

      Se on joskus hyvin pienestä vinkistä tai tiedonmurista kiinni, että jokin asia alkaa aueta ja loksahdella kohdalleen. Ja pääsee tosiaan taas ainakin pienen matkaa eteenpäin.

    • keltakypärä

      Onko Palikka mikä palikka, herra kirjanoppinut suurjohtaja ja suunnannäyttäjä..?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      87
      1873
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      18
      1176
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      99
      1155
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      80
      997
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      884
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      154
      879
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      56
      779
    8. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      774
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      57
      728
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      694
    Aihe