Palstan "asiantuntijoiden" mukaan englanti ei todellisuudessa voittanut sodassa mitään, silti se oli voittajana sodan loputtua. On todella suuri taikatemppu voittaa sota, voittamatta taisteluakaan. Kesän -40 ilmataistelujen seurauksena saksa ei voinut tehdä maihinnousua britanniaan, eli selvä torjuntavoitto.
Todellisuudessa saksan suurin- ja sodankulun saksalle epäedulliseksi tekevin tappio oli taistelu britanniasta. Niinhän se joku saksalainen kenraalikin sanoi r.yssille kun merkittävintä saksan tappiota kyselivät.
Olihan toki englannilla puolellaan se että he osasivat" valita" liittolaisensa oikein. Kaikki USA,n puolella olleet voittivat.
Englanti sai torjuntavoiton
7
96
Vastaukset
- LaDivisionFantome
Saksalaiset sössivät itse taistelun britanniasta pommittamalla Lontoota ym. kaupunkeja lentokenttien sijaan
- hitlerisössi
Hitler sössi sodan ja hyvä niin.
- Avaus-on-pötyä
"Palstan "asiantuntijoiden" mukaan englanti ei todellisuudessa voittanut sodassa mitään, silti se oli voittajana sodan loputtua. On todella suuri taikatemppu voittaa sota, voittamatta taisteluakaan. Kesän -40 ilmataistelujen seurauksena saksa ei voinut tehdä maihinnousua britanniaan, eli selvä torjuntavoitto."
Englanti voitti suuren määrän taisteluja merillä, ilmassa sekä Afrikassa, Italiassa ja Ranskassa.
Aina on näitä brittivihaajia, joiden on yhtä pakko mustamaalata brittejä kuin kehua NL:a. - USApelastisen
Britti pääsi voittajien seuraan vain USAn ansiosta ja sen tukivaltiona.
Britin omat paukut loppuivat jo heti keväällä -40. Ilmasodassa tuli ns. torjuntavoitto koska Saksalta loppui aika välien lopulliseen selvittelyyn Hitlerin mielenkiinto käännyttyä hyökkäykseen neukkulaan. Myöskin syksyn tulo esti maihinnousun syysmyrskyjen takia.
Jos Saksa olisi jatkanut sotaa vain ja ainoastaan Britanniaa vastaan ja Hitler jättänyt eräät pahat virheensä tekemättä niin Britannia olisi valloitettu ja miehitetty, se on selvää. Britannia ei saavuttanut yhtään voittoa omasta ansiostaan eikä omilla kyvyillään. Kyllähän ne Britannian sotilaalliset kyvyt nähtiin ja köykäisiksi havaittiin niin Euroopassa kuin Kauko-Idässäkin.
Neukku voitti Saksan ja USA pelasti Britannian, se on faktaa jota kukaan ei voi asiatodisteluin kiistää. Aina tietenkin voi houria brittivihaajista kun muuta ei osaa. Englannin valloittaminen ei olisi merkinnyt mitään II maailmansodan lopputuloksen kannalta. Kuninkaalliset, Churchill ja muu hallitus olisi vain siirretty Kanadaan ja propaganda amerikkalaisten houkuttelemiseksi mukaan sotaan olisi jatkunut sieltä.
Jos pitää spekuloida yhden ratkaisevan asian kanssa, niin se oli Mussolinin takkuaminen kreikkalaisten kanssa: Saksa joutui lähettämään sinne omat joukkonsa ja operaatio Barbarossa myöhästyi noin kuusi viikkoa alkuperäisestä aikataulustaan. Jos Barbarossa olisi ollut liikkeellä kuusi viikkoa aikaisemmin, Neuvostoliitto olisi todennäköisesti romahtanut; nyt hyökkäys juuttui kuraan ja talveen.
https://www.youtube.com/watch?v=6O1y7Kfq6fM- ihaerikuinjapsilla
------Kuninkaalliset, Churchill ja muu hallitus olisi vain siirretty Kanadaan---
Mitä ne siellä olisivat tehneet muuta kuin juopotelleet?
---- ja propaganda amerikkalaisten houkuttelemiseksi mukaan sotaan olisi jatkunut sieltä.----
Maihinnousu Atlantin yli Englantiin olilsi ollut sotilaallisena operaationa täysi mahdottomuus kenelle tahansa. Tuhansia kilometrejä avomerta Saksan sukellusveneitten ja ilmavoimien uhan alla. Japani oli heikko Saksaan verrattuna siinä suhteessa puolustautumaan jenkkien maihinnousuille, atolleille mahtui hyvin vähän joukkoja ja ilmavoimia tuskin nimeksi.
- Anonyymi00006
USAn valtavasti tukemana säilyi jotenkuten hengissä ja miehitykseltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1743216Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli1292356Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.882053Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501805Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n621667Kuka on Farmi Suomi Riiko?
Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe201629Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä
Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään341537Vastuuhenkilöt
Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.751328Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan711319Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191131