Sanokaas Helsingin ihmiset, mistä tietää missä menee lähiön ja

eerokuusinen-

kaupungin raja!

Maalainen ei ymmärrä.

13

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4. polvi menossa
    • stadilainen 3.polvi

      Mutta virallisesti kaupungin raja kulkee siellä missä Helsingin maa-alueet loppuu. Idässä se on siellä Sipoon rajalla, nythän vähän vietiin väkisin Sipoolta maata ja ilman sotaa. Lännessä se on siellä missä Lauttasaari päättyy, sen jälkeen alkaa synkkä korpi. Pohjoisessa raja menee ties missä, en ole niin pitkällä koskaan käynyt, koska ei ole ollut mitään järkevää syytä.

    • kvartsI)

      Mutta tuo esikaupunki on sama kuin lähiö, vai?

      Onko näin, että Helsingin komeat kerrostalot, ne ikivanhat ja kaikista komeimmat ja kestävimmät on kaupunkia, mutta muu on sitten esikaupunkia, eli lähiötä?

    • stadilainen 3.polvi

      Kyllä näin on ja nykyään tuota lähiötä riittää. Itse en ole nähnyt mitään syytä tutustua noihin lähiöihin suuremmin, joissaan lähimmissä ja vanhimmissa lähiöissä on tullut käytyä.

    • sadetta!!!!!

      Kunpa olis aikoinaan rakennettu samanlaisia taloja niiden lähiötalojen rakennusvaiheessa kuin nuo vanhojen miesten rakentamat oikeat kaupunkimaiset hienonnäköiset kerrostalot. Olisi Helsinki tosi komee.
      Mutta nykymies kun pistänyt näppinsä peliin, on lopputulos nähdyn kaltainen. Otsikot oli IS:ssa eräänä päivänä:" Pako betonilähiöistä alkanut!!"

      Kyllä ihmiselämä on niin arvokas, ettei tuollaisia rumiluksia pitäs rakentaa asumiseen. Pitäs saada katsella kaunista ikkunasta ja kaduilla kulkiessaan, kuten jostain luin aiemmin.

    • opiskelija HKI

      Omasta näkökulmasta laskisin kantakaupungin seuraavasti: lauttasaari, meilahti, munkkiniemi ja etelähaaga(?) nippanappa, pasilat, kallio ja sörkkä.

      • opiskelija HKI

        ja siis siinä oli ne rajat :) kaikki ton sisäpuolella on kantista :)


      • m,.klgggggggggggggg
        opiskelija HKI kirjoitti:

        ja siis siinä oli ne rajat :) kaikki ton sisäpuolella on kantista :)

        No mitäs ne muut on, jos ei lähiötä eikä kantakaupunkia?
        Onko ne kaupunkia?


    • jsak

      Kaupunki ja ratikkakiskot loppuu samassa paikassa;)

      • gaverin

        Vitsi, tuohan oli hyvä määritelmä!


      • gende
        gaverin kirjoitti:

        Vitsi, tuohan oli hyvä määritelmä!

        Paitsi,että lauttasaareen ei pääse sporalla.


      • ,,,,,
        gende kirjoitti:

        Paitsi,että lauttasaareen ei pääse sporalla.

        Lauttasaari ei kuulu kantakaupunkiin.


    • stadilainen 3.polvi

      Noh, Lauttasaari olikin kesämökkialuetta stadilaisille vielä ennen sotia, joten eihän se mitään oikeeta Helsinkiä ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1896
    2. 121
      1375
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1150
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1061
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1049
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      280
      1046
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      136
      1024
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      86
      857
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe