Sampo Pankin Verkkomaksu Ongelma!

4+4

Kun yritän maksaa sampo pankin verkkopankista ulkomaanmaksua niin siellä kysytään osoitetta sekä postinumeroa & postitoimipaikka tietoja ibanin sun muitten lisäks!

Minkä takia toi on noin vaikeasti tehty tuo ulkomaanmaksu?Eihän kotimaisessakaan tarvita mitää osoitetta tai postinumeroa!Olin maksamassa erästä tilausta ulkomailta mutta tais perkele jäädä maksamatta sitten kun en tiiä yrityksen osoitetta tai postinumeroa/postitoimipaikkaa.

Onko sampo pankki ainoa missä on ulkomaanmaksu noin vaikeaa vai kysytäänkö joka pankissa ulkomaanmaksua tehdessä osoitetta ja postinumeroa/paikkaa?

8

313

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+4

      No voi perskeles.Kysyin nettikaupalta noita osotetietoja niin tuli vastaus että

      "I am sorry but i may not provide you with our companies adress.

      We never have notice problems with online banking...."

      Ja sitten tuli toinen viesti että "Why donºt you try to fill in our banks adress:" ja sit siinä oli ne PANKIN osotteet mutta ei ne nyt oo oikeita kun ne pankin osotteet on mul tiedossa vaikka käytänkin ibania ja bic/swift koodia minkä perusteella ne pankin tiedot tulee automaattisesti täydennetyks sampon verkkopankissa kun maksaa ulkomaanmaksua.

      Eli tais jäädä ostokset siihe sitten.Ennen maksoin tilaukset tuolta visa electronin kautta kun pystyi mutta nykyään nuo ei käytä korttimaksui niin nyt ei onnistu sitten kaupanteko :(

      Jos jollain on hyviä neuvoja niin nyt niitä kaivataan!

      • ldskfjlödskj

        Kysymys: kuinka luotettavana pidät verkkokauppaa, joka ei voi kertoa osoitettaan? Rahat on ja päätös on sinun, ei siinä mitään.

        Ja ehkä HEILLÄ ei ole ollut vaikeuksia, mutta onko heidän ASIAKKAILLAAN?


    • '_______________'

      "Minkä takia toi on noin vaikeasti tehty tuo ulkomaanmaksu?Eihän kotimaisessakaan tarvita mitää osoitetta tai postinumeroa"

      Kannattaa kysyä tietoja Sampo pankista, jos ne nyt sielläkään tietää, on meinaan koko pankkijäjestemä ihan "peestä". Kannattaa vaihtaa pankkia.

    • rahat on

      Samaa mieltä... Sampo pankin järjestelmä huonoa. Kokeilin itse kysyä ja sain pari kertaa vääriä neuvoja, mulle lisävaivaa ja konttorissa juoksemista heidän virheiden takia, joten tilit lähti muualle.

      En tosiaan myöskään ymmärrä mitä merkitystä noilla osoitetiedoilla on maksaessa, jos muut lähinnä numerotiedot on oikein.

      Eli tee vaan ostoksesi mutta ensin siirryt toisen pankin asiakkaaksi.

      • dfölgdkäg

        Osoitetiedot voi olla tärkeät siinä vaiheessa, kun maksat maksun mutta tavaraa ei tule.


    • KauppaGubbe

      Entäs Paypal? Sinnehän voi tallettaa rahaa suoraan
      pankkitilistä ilman kortteja. Toiminto on Top-Up.

    • slödkföslk

      Maksun saajan yksilöintiin riittää SEPA-alueella pelkkä tilinumero. Minun verkkopankkini OP haluaa myös maksun saajan osoitteen. Verkkopankkini S-pankki ei sitä halua. Ei kysymyksessä ole pelkästään Sampo Pankin asia eikä ongelma välttämättä ollenkaan.

      SEPA-alueen ulkopuolisia maksuja ei ole ollut.

      Nykyään ei ole ulkomaanmaksuja ja kotimaanmaksua. On SEPA-maksut ja SEPA-alueen ulkopuoliset maksut

      Öh, tuota. Mielenkiintoinen tapaus. Ostat jotain nettikaupasta ja maksat tilisiirrolla (oletko saanut edesa tavaroita vielä) etkä tiedä verkkokaupan maallista osoitetta?? Olet aika huoleton rahojesi kanssa.

    • varoitus,

      minäkin tilasin halvalla ja sain hyvää tavaraa halvalla kahdesta verkkokaupasta keväällä ja viime talvella,
      nyt ovat molemmat konkassa ja netissä paljon kirjoituksia kuinka ko. kaupat eivät toimi tavaraa.

      silloinkaan en päässyt sammon sivuilta ja menin muiden pankkien sivuilta, kun on 4 pankin avaimet ja 6 luottokorttia.

      olin viimeisiä jotka saivat tavaran,
      nyt aina tuollaisessa tapauksessa hälytyskelloni soi, vaikka onkin varaa maksaa, ei ole kivaa tulla petetyksi.

      tuollaiset kaupat kannattaa unohtaa, fiksu ei ota tuollaisia riskejä vaikka olisikin varaa, antaa niiden muidan tehdä elämässään niitä tyhmyyksiä, ollaan me fiksumpia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      122
      763
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      549
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      505
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      492
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      475
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      431
    7. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      100
      428
    8. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      372
    9. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      32
      365
    10. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    Aihe