Alkaa pikku hiljaan olemaan se kohta, jossa tajuan että kohta olen kierteessä. Vielä peli ei ole menetetty, mutta parin kuukauden sisällä kyllä. Tällä hetkellä velkaa on noin 1500 euroa vielä jäljellä maksettavana, eri kokoisina osamaksu summina. Työtön olen, työhakemuksia laittelen tilaisuuksien tullen. Pankeista ei tunnu saavan lainaa vaikka olisi takaaja? Paikkakunnalla ei ole sosiaali luototusta. Onko mistään apua? Vai joudunko vain odottelemaan ja ajautumaan kierteeseen siihen mennessä kunnes jostakin työpaikka irtoaa?
Hei, jälleen yksi pikkavippikierteeseen joutuva
,,,
9451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ota lisää pikavippejä, niin paljon kuin ehdit ja anna niiden sitten mennä ulosottoon. Olet jo työtön ja tuskin mitään töitä tulet ikinä saamaankaan. Pidä hauskaa niin kauan kuin vielä ehdit.
Joopajoo, ÄLÄ missään nimessä ota lisää vippejä!!! Itselläni on tällähetkellä reilu 10000€ vippiä ja sain maksusuunnitelmia niistä tehty, mutta saas nährä pystynkö pysymään niissä, vai menevätkö ulosottoon. Toi 1500€ on pieni summa ja heti kun pääset töihin se on muutamassa kuukaudessa hoidettu pois. Jos nyt päästät ne ulosottoon/käräjille niin siellä vaan todetaan sinut varattomaksi ja velat siirtyvät takaisin perintätoimistoille korkoa kasvamaan, ei sen kummempaa. Sitten kun pääset töihin niin soitat heti perintätoimistot läpitte ja teet maksusuunnitelman.
tässä muukaan auta, makselen pois sitä mukaa kuitenkin kykenen. Elellään sitten sillä vedellä ja näkkärillä. Tsemppiä itsellesi.
Elokuisessa Suomessa luonto notkuu syötävää, etkä löydä kuin vettä ja näkkäriä pöytääsi? Työttömänä joudat marjametsään ja nokkospusikkoon hakemaan ilmaista superfoodia.
Kyllä sinäkin sen sitte huomaat ku äidin ruokapöydästä joudut liikahtamaan ja omillasi olemaan.
Jaksamisia kierteeseen (mahd.) joutuvalle!
Tuo edellinen oli oikeasti hyvä neuvo. Haet ilmaista ruokaa metsästä. Ruokakustannukset putoavat dramaattisesti. Maksat säästyneillä rahoilla vippejäsi pois. Jätät myös viinat ja tupakat! Ne ovat ihan turhaa rahanmenoa.
On se kumma, kun näiltä palstoila löytyy henkilöitä, jotka saavat keräämällä/viljelemällä ruokakustannuksia dramaattisesti vähennettyä omalla työllä. Olen itse harrastanut palstavilejlyä ja marjojen poimintaa n. 10 vuotta. Nykyään olen siirtolapuutarhuri ja kokeillut omalla kasvimalla jos jonkilaisia lajikkeita.
Kustannussäästöt, jotka syntyvät itse kasvatettujen kasvisten vihannesten ja marjojen käytöstä ovat olemattomat. Ne lajit, jotka ns. kotipuutarhuri saa menestymään, ovat myös kaupoissa todella halpoja. Siis perunat, sipulit, punajuuret, nauriit, kesäkurpitsa jne. Toisaalta viljelijä tarvitsee työkaluja muokatakseen maata, lannoteita, harsoja, tukia. Maasta pitää myös maksaa vuokraa. Näistä aiheutuvat kulut ylittävät monikertaisesti saadut kustannushyödyt. Lisäksi tarvitaan tila, jossa satoa säilyttää, muuten sen käyttö rajoittuu muutamaan viikkon. Siis kylmäkellari ja valtaisa arkkupakastin. Pakstimien maksavat useita satoja euroja.
On kyllä käynyt mielessä, että ovatko näiden neuvojen antajat oikeasti itse koskaan harrastaneet vilejlyä? Toki villivadelmat ja sienet ovat ilmaisia, mutta eiväthän ne muodosta ruokavaliosta kuin murto-osan. Ja matkat metsään tuottavat jälleen lisää kuluja.
Minulla ei ole kokemusta viljelyistä, mutta uskon kyllä, että kertomasi on totta. Perustelit sen verran hyvin.
Itse käyn pyörällä metsässä, ja palaan sienet ja marjat repussa. Korvaan lihan sienellä (lihakastike vrt. sienikastike) ja marjoista teen kiisseleitä. Marjojen avulla lisäksi puuroa tulee syötyä paljon, koska on paljon parempaa niin. Siitä tulee oikeasti säästöä. Lisäksi kun ostaa noita mainitsemiasi halpoja perunoita, sipuleita ja porkkanoita, niin saa hyvät sapuskat.
Luulen, että bussillakin voi hyvin käydä marjassa tai sienessä. Varaa koko päivän ja kerää niin paljon kuin ehtii. Samalla saa hyötyliikuntaa.
Tottakai joskus lihaa ja muutakin, mutta niitä pidän juhlapäivinä. Näin pärjään vähällä rahalla ja saan nykyään laskuni maksettua.
Pidä yhteyttä velkojiin etkä vain katoa maan alle. Minäkin rypistelin aikani ja laitoin lyhennystä 10-100 euroon aina kun pystyin. Tiesivät, että ainakin yritän maksaa. Eivätkä luottotiedot menneet vaikka aikaa kului todella runsaasti. Noihin pikavippeihin jää tosi helposti koukkuun ja kierteeseen.
Tsemppiä irtipääsemiseen!