Miten se eroaa ADSL:stä tai valokuituliittymästä? Pitääkö olla modeemi kuten ADSL:ssä?
Olen muuttamassa ja luulen, että siellä on kaapelimodeemi. Selviää tietysti myöhemmin, muutan vasta loppuvuodesta. Ikinä minulla ei ole ollut kaapelimodeemia!
kaapelimodeemi?
6
2522
Vastaukset
- nimetön.
Kaapelimodeemissa verkkoliikenne kulkee kaapeli-TV verkon kautta operaattorille, kun taas ADSL-tekniikassa liikenne kulkee puhelinverkon kautta.
Molemmissa tekniikoissa täytyy olla modeemi. Modeemin saa liittymän avauksen yhteydessä, joko vuokralle tai sen voi ostaa omakseen.
Käytön kannalta ADSL:n ja kaapeliyhteyden välillä ei ole suuria eroja. Toimivat siis peruskäyttäjän kannalta samoilla periaatteilla.
Kaapeli tukee suurempia nopeuksia kuin ADSL. ADSL:n maksiminopeus on nykyisin käytössä olevalla tekniikalla 24 mbps, kaapelilla voidaan saavuttaa useiden satojen mbps nopeuksia, joskin operaattorit yleensä tarjoavat max. 100 mpbs nopeuksia.
Kaapelin luotettavuus lienee käytännössä samaa luokkaa ADSL:n kanssa.
Kaapeli on yleensä edullisempi kuin ADSL.
Kaapelin nopeuteen saattaa vaikuttaa naapurin latailut (kerrostaloissa), koska liikenne kulkee jo talon sisällä samaa kaapelia pitkin (kaapeliverkko on alunperin suunniteltu TV-kuvan lähetykseen ja jakeluun, ei kahdensuuntaiseen tiedonsiirtoon, toisinkuin puhelinverkko). Tällä ei tietääkseni käytännössä ole yleensä merkitystä.
Kaapelimodeemien valikoima on pieni ja hankkiminen on hankalampaa. Kaapelimodeemeita saa käytännössä vain operaattorilta (olet siis operaattorin armoilla kaapelimodeemin mallin ja ominaisuuksien suhteen). Ei liene suurta merkitystä peruskäyttäjille. Kaapelimodeemeihin voidaan liittää ADSL:n tapaan langattoman verkon tukiasema.- 87k
Eli mun modeemi/liittymä toimii missä tahansa Turun alueen kaapelitalaoudessa?
Koska eikös tuossa tekniikassa se "nettisignaali" lähetäteä "kaikkiealle" kun taasen normaali ADSL:ssä se tulee vain omaan töpseliin.
Meinaan ainakin meidän talon jakamossa menee jokaisen asunnon antennijohto yhteiseen jakajaan, josta lähtee paksumpi johto ulos talosta, kellarissa ei siis ole mitään "nettikonetta" joka lähettäisi netin vain meidän asuntoon.
Eli miten tuo toimii?
Ilmeisesti kun ostan josksu uuden modeemin, pitää se jotenkin "parittaa" liittymäni kanssa, että osaa käyttää oikean henkilön nettiä?
- Kuka neuvois
Apua, miten saa wlan-verkon pois käytöstä?
- PL
Ota WLAN-purkista virrat pois.
- PL
Tai kytke tietokoneen langaton verkkokortti pois päältä. Käynnistä-> Ohjauspaneeli ->Verkko- ja jakamiskeskus-> Muuta sovittimen asetuksia
- PL
ADSL on kuin sinun oma yksityisovi, joka vie vain sinut kotoa "ulos" eli nettiin. Sama kuidussa.
Kaapelilaajakaistaliittymä eroaa em. siten, että jokainen alueen käyttäjä saa käyttää valtavan suurta ovea, siitä mahtuu useampi yhtäaikaa "ulos" eli nettiin. Näin ollen muiden käyttäjien toimet vaikuttavat toistensa yhteyteen, eli kärjistetysti verkko on juuri niin hyvä kuin huonoin siihen liittynyt asiakas. Vanhat taloverkot, vanhat (rikkinäiset) modeemit, (operaattorin) vanhat runkokaapelit/runkolaitteet, kaikki nämä vaikuttavat yhteyteen. Jokaisella on kuitenkin oma yksityinen turva-avain, jota käyttämällä ovesta pääsee ulos (ja sisään), eli modeemi ja sen MAC-koodi. Ilman ko. avainta liikennöinti ei onnistu.
Kaapeliliittymässä pitää olla kaapelimodeemi, jonka saat operaattoriltasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410