Jauhoja, hiivaa, suolaa, sokeria ja kulho,

ehkä kananmunia. Siinäkös meillä Kataisen hyvinvointi valtio, ja tämäkin vain, jos on asunto, jonkunlainen? Joo, voi tehdä pitzaakin, kun te nautitte parhainpia antimia ilman persettä nostamatta, eikä tarvitse vilaista tai vahtia uunia. Kaasu tai sähkö, veroa me maksetaan aina, jopa siitä pienestä hiivapalasta.. Kokoomus Katainen, joka osti itsensä Pääministeriksi olisi pitänyt "hyllyttää" jo aikoja sitten. Opiskeliatkin täällä tiukoilla. Mitä muuta keksii tuo yksin valtias, jolla ei hajua kuin omasta perseestä? Voisiko vastata "hän?"

8

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nami nam

      Oma peppu on ilmeisesti liikaa tälle sivustolle, mutta niin ja näin yhdyn mielipiteeseen näin Oulun korkeudella opiskelijalla. Enkä varmaan ole ainut. Kreikkaan vaan, jos rahat riittää, ja riittääkö??

      • isko,meri koski raks

        onko Kastellin häkki siellä vielä tunnettu käsite. Ihmetyttää ne puunaamaiset ja totiset ja hiljaiset oululaiset,tuolloin 80-luvulla.
        . Pohjalaisena ei usein saa nauruaan pidäteltyä,vaikka yrmeiksi ja juroiksi sanotaan ..


      • Pidättele
        isko,meri koski raks kirjoitti:

        onko Kastellin häkki siellä vielä tunnettu käsite. Ihmetyttää ne puunaamaiset ja totiset ja hiljaiset oululaiset,tuolloin 80-luvulla.
        . Pohjalaisena ei usein saa nauruaan pidäteltyä,vaikka yrmeiksi ja juroiksi sanotaan ..

        Kaikki eivät elä 80 lukua.


    • tussuf

      niin ne ajat muuttuu. holkerin aikaan sentään köyhällä oli silakoihinkin rahaa. nykyään silakat maksaa ihan helvetisti. ruotsissa ne on vielä halpoja, mutta lähdepä sieltä hakemaan jos keski-suomessa asut..

      • Ongellakos

        Olet oikeassa eikä tartte asua keskellä suomea.


    • Nautintoaniin

      Avasin juuri tonnikalapurkin ja lisukkeeksi makaroonia, kiitos Katainen.

    • tttkkkkkkkkkkk

      kuulemma laskevat asumistukeakin on siinä hallitus

    • Vitsaa meiltä

      Kaikkia saapumisiä on veroitettava, kertoo koko kusta, Arvoisa pää Katainen. Eiköhän tähän olla jo kyllästytty. Ei ymmärrä mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      4024
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      44
      2741
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      42
      2715
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2453
    5. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2445
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      314
      2263
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1979
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1642
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1497
    Aihe